PORTÁL SPOLEČNÉ ČESKÉ A SLOVENSKÉ EDICE ČASOPISU TVAROVÁNÍ TĚLA – KONDIČNÍ TRÉNINK – SPORTOVNÍ VÝŽIVA – SUPLEMENTACE FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLERSS ikona
top logo 1 februar
E-mailVytisknout

Zlatá Andrea

|text: SOŇA KOLCUNOVÁ  |foto: IGOR KOPČEK, JAKUB CSONTOS

Joszaova Andrea Jószayová, 22-ročná poslucháčka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, mala pohyb vždy v krvi. Na základnej škole hrala basketbal a súťažila v atletike – šprinty aj dlhé trate. Neskôr vymenila šport za latinské tance, ktorým sa venovala dva roky. Do posilňovne ju doviedol priateľ Dávid Cap, súťažiaci v kulturistike. Motivoval ju aj k odštartovaniu súťažnej fitness kariéry, ktorej vyvrcholením bol zisk zlata na ME juniorov IFBB 2017.

Prvá polovica roka 2017 bola pre Andreu Jószayovú ako jeden krásny sen. Prvý štart na majstrovstvách Európy jej vyniesol hneď najcennejší kov a to svoju súťažnú premiéru v kategórii bodyfitness absolvovala iba rok predtým. Po dvoch víťazstvách na dvoch súťažiach – Extrifit Cup a M-SR juniorov 2017 dostala od SAFKST príležitosť štartovať na európskom šampionáte v španielskej Santa Susanne, kde pridala do svojej zbierky najcennejších kovov medailu rovnakého lesku.

▪ M-SR juniorov 2015 v bikini fitness nad 163 cm – 4. miesto
▪ Extrifit Cup 2017 – 1. miesto v bodyfitness nad 163 cm a absolútne víťazstvo v bodyfitness
▪ M-SR juniorov 2017 – 1. miesto v bodyfitness open
▪ ME juniorov IFBB 2017 – 1. miesto v bodyfitness open

Aďa nezačínala ako bodyfitneska, prvé súťaže absolvovala v kategórii bikini fitness. Zmena kategórie jej očividne prospela. Ako k tomu však došlo?

„Dnes je taký trend, že keď dievčatá začínajú súťažiť, automaticky idú do kategórie bikini fitness. V tom čase, kedy som začínala ja, som ešte neštudovala, takže som mala veľa času na celú prípravu,“ vracia sa k začiatkom svojho súťaženia Andrea a spomína, že po tejto príprave sa umiestnila na majstrovstvách Slovenska juniorov 2015 na štvrtom mieste v bikini fitness. „Už vtedy som disponovala väčším svalovým rozvojom ako ostatné pretekárky v tejto kategórii. Preto som sa rozhodla, že zapracujem na forme a ďalšiu prípravu budem robiť od základov úplne odlišne a v inej kategórii – v bodyfitness,“ hovorí Andrea. „Nebolo to ťažké rozhodnutie. Vedela som, že bodyfitness je pre mňa ideálny, a tak som začala s objemovou prípravou, zameranou na nárast svalovej hmoty,“ vysvetľuje. V tom čase už dlhšie sledovala profesionálne aj amatérske bodyfitnesky, takže mala jasnú predstavu o svojej finálnej postave. Nápomocný jej pritom bol priateľ Dávid Cap, ktorému Andrea vďačí za svoj progres.

Joszayova

„Príprava so zameraním na bodyfitness bola pre mňa o niečo náročnejšia, no chudnutie mi paradoxne išlo oveľa lepšie,“ spomína Andrea. Je možné, že na príčine bola veľká motivácia a jasný cieľ, keďže chcela na súťaž nastúpiť stopercentne pripravená. Aj preto začala prípravu o čosi skôr, aby sa postupne dokázala dostať do finálnej formy. Otestovala ju hneď na prvej súťaži – Extrifit Slovakia Cup 2017 a porotu zaujala. Prišla s výraznou formou a porazila súperky nielen vo svojej kategórii nad 163 cm, ale vybojovala aj absolútne prvenstvo v bodyfitness. Jej víťazstvo je o to cennejšie, že ako juniorka zvíťazila medzi skúsenejšími ženami.