PORTÁL SPOLEČNÉ ČESKÉ A SLOVENSKÉ EDICE ČASOPISU TVAROVÁNÍ TĚLA – KONDIČNÍ TRÉNINK – SPORTOVNÍ VÝŽIVA – SUPLEMENTACE FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLERSS ikona
top logo 1 februar
KRONIKA
E-mailVytisknout
 

Pocta průkopníkům: Johnny Gibson

|KRONIKU M&F ONLINE připravuje JOSEF ŠVUB

GIBSON 01Tenhle obdivuhodný chlapík byl kulturistickým přeborníkem města Tucsonu a mistrem státu Arizona. Za války se jako parašutista zúčastnil dne D invaze v Normandii (dostal Purpurové srdce a Bronzovou hvězdu) a nemít pevné tělo, nepřežil by 17 dnů se střepinami v játrech a plicích, 11 měsíců v nemocnici a 60 dnů německého zajetí. Později porazil rakovinu a byl konzultantem při natáčení filmu Zachraňte vojína Ryana. „Otec Arizonské železné hry“ se narodil roku 1922 a soužití se sportem zahájil sedmnáct let nato, když si ovlivněn časopisem Physical culture Bernarra McFaddena koupil letní permanentku do místní posilovny YMCA, později trénoval na dvorku za domem. Válečný průmysl zabavil kapacity sléváren a činky se nedaly sehnat, Gibson měl ovšem kliku a od britského instruktora tělesné přípravy Pulluma dostal darem 110 kg nakládačku, kterou mu následně ukradl personál Air Forces. Po zranění byl odsunut do Los Angeles k rehabilitaci, chodil potají cvičit do tělocvičny vojenského špitálu a do Tucsonu se vrátil v roce 1946.

V únoru 1947 ustavil první vzpěračské rekordy Arizony a ze 16 let vládl osm své váhové kategorii do 67,5 kg. V roce 1954 dobyl 2. místo na Junior Nationals USA a roku 1958 se stal mistrem Kalifornie. Jako organizátor uspořádal desítky soutěží včetně těch mezi vězni v nápravném zařízení ve Florence. V 50. letech m.s. otevřel obchod Johnny Gibson Fitness Equipment. Pronajal si slévárnu a nechal odlít vlastní řadu kotoučů, po celé zemi skupoval a opět nabízel použité cvičební náčiní, které se dostalo až do Evropy a Saudské Arábie. Jeho mottem bylo „koupit lacino, prodat draze.“ Děti natřely činky na černo a Johnny napsal inzerát „renovované lázeňské nářadí.“ S nástupem strojů Nautilus začal dokonce vyrábět vlastní, hlavně aerobní trenažéry.

GIBSON 02
Původním povoláním holič...


Původním povoláním holič (vyučil se v roce 1942 v Los Angeles) vlastnil Gibson navíc oficínu na Six Avenue v Tucsonu, kde od roku 1949 do roku 2001 (déle jak půl století!) stříhal hlavy místním občanům. Opakovaná zranění ramen ukončila jeho sportovní kariéru roku 1962, druhou část zahájil roku 1987 na atletických přeborech veteránů. V osmdesáti ještě třikrát týdně ráno běhal, dělal po 10 shybech a házel velkými balvany, říkal tomu „trénink jeskynního muže.“ Na úrovni USA – a to je bez nadsázky nespravedlivé - patřil Johnny Gibson k málo známým pionýrům železné hry. Středobodem jeho života byl vždy fitness, zdraví a sportovní výkonnost, nikdy se nestal profesionálem a svůj čas odevzdal amatérské lásce ke sportu. Skonal v roce 2010 ve věku 88 let.

GIBSON 03