PORTÁL SPOLEČNÉ ČESKÉ A SLOVENSKÉ EDICE ČASOPISU TVAROVÁNÍ TĚLA – KONDIČNÍ TRÉNINK – SPORTOVNÍ VÝŽIVA – SUPLEMENTACE FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLERSS ikona
top logo 1 februar
Slide 7 2018 n

Bruce Lee chyby odpustit

 

Funkční trénink: fit pro život

|text: ALYSSA SHAFER  |trénink: LIU GROSS |foto: EDGAR ARTIGA

Funkční fitness je pojem, rozhlašovaný do světa důvtipnými trenéry a podobnými experty, ale pokud se týče jeho zařazení do tréninku, vlastní pojem je často ponecháván stranou. Nakonec je obtížné udělat si čas na cviky, které nevypadají, že přinesou prospěch vaší postavě. „Funkční fitness je pro všechny pohyby, jaké v životě provádíte, od shánění dětí do kupy až po zlézání hory. Lidé jej však často přehlížejí, protože pochybují o jeho účincích,“ poznamenává Liu Gross, sportovní ředitel React Fitness v Chicagu. To je chyba, neboť funkční fitness vám nejen usnadňuje hýbání a redukuje riziko zranění, ale může též formovat svaly a pálit kalorie.

Gross ve spolupráci s chicagským fyzioterapeutem Davidem Reavym vytvořil funkční trénink, jenž vás pořádně zpracuje a současně pomůže udržet vaši pohyblivost. „Tyto cviky jsou nekonvenční, takový však je i život,“ vysvětluje Gross. „Soustavně totiž provádíte ošemetné pohyby, ať něco zvedáte nad hlavu, nebo si v předklonu zavazujete tkaničky.“ Tento tréninkový plán cílí na tři body, v nich je většina z nás nejslabší nebo nejzatuhlejší: horní záda, střed těla a sedací svaly.

JAK TO DĚLAT

„Tyto cviky provádějte jako okruh v daném pořadí. V první sérii se více než na použitou váhu zaměřte na vlastní pohyb. Jakmile jste cviky pochopili, váhy zvyšujte podle libosti,“ říká Gross.

OBRÁCENÉ VÝPADY S POHYBY PAŽÍ

Pro zeny vypad


PŮSOBÍ NA: BICEPS, STŘED TĚLA, KVADRICEPSY, HAMSTRINGY

  • Začněte ve výpadu a držte lehké jednoručky. Levou nohu mějte vepředu a pravou vzadu, paže pokrčené v úhlu 90 stupňů, pravou vepředu a levou vzadu (A).
  • Vytrčte pravé koleno asi do výše boků, současně přesuňte levou paži dopředu a pravou dozadu. Paže držte napnuté a břicho zpevněné (B). Vraťte se na začátek a opakujte.
  • Dělejte 5 opakování a zvyšujte do 15 na každou stranu.

MEDVĚDÍ PLÍŽENÍ JEDNOU NOHOU

Pro zeny medvedi plizeni


PŮSOBÍ NA: RAMENA, TRICEPS, HRUDNÍK, STŘED TĚLA, KVADRICEPSY

  • Začněte na všech čtyřech s pažemi pod rameny a koleny pod boky. Zvedněte pravé chodidlo, přitáhněte koleno k hrudníku a držte je tam.
  • Jděte dopředu stylem pravá ruka, levá ruka, levé chodidlo. Pak obraťte pohyb a vraťte se na začátek. To je 1 opakování.
  • Opakujte s levou nohou nahoře a plazte se stylem levá ruka, pravá ruka, pravé chodidlo dopředu a zpátky. Přidávejte do 10 opakování každou nohou.

PŘITAHOVÁNÍ VE VZPORU S KRČENÍM KOLENE

Pritahy pre zeny

PŮSOBÍ NA: ZÁDA, BICEPS, STŘED TĚLA

  • Začněte ve vzporu s chodidly na šířku ramen a držením jednoruček, ležících na podlaze (A).
  • S paží těsně u těla zvedněte levý loket ke stropu a současně přitáhněte levé koleno k hrudníku (B).
  • Vraťte se do výchozí pozice a opakujte opačnou stranou; to je 1 opakování. Dělejte celkem 5 opakování se zvyšováním do deseti.

Dalších 7 cviků najtede v čísle 9/2017 M&F.

cz        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do ČR objednávejte ZDE.
Předplatné MUSCLE&FITNESS do ČR se zlevou objednávejte ZDE.

sk        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do SR objednávajte TU.
Predplatné MUSCLE&FITNESS do SR so zľavou objednávajte TU.