PORTÁL SPOLEČNÉ ČESKÉ A SLOVENSKÉ EDICE ČASOPISU TVAROVÁNÍ TĚLA – KONDIČNÍ TRÉNINK – SPORTOVNÍ VÝŽIVA – SUPLEMENTACE FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLERSS ikona
top logo 1 februar
KRONIKA
E-mailVytisknout
 

Portrét síly: G. Ivanov – „Geňka zvedák“

|KRONIKU M&F ONLINE připravuje JOSEF ŠVUB

IVANOV 01 S PODKOVOUGennadij Ivanov byl amatérským sběratelem siláckého folklóru, legend a pověstí o ruských lidových bohatýrech – kovářích, dřevorubcích, mlynářích nebo sedlácích, a rozhodl se sám některá jejich čísla zopakovat. Narodil se roku 1958 ve vsi Opočki v Pšovské oblasti, ležící severně od Moskvy. Vzor měl v otci, který unesl pod paží trám, s nímž sotva hnulo 5 lidí, a v místním silákovi Ivanu Semenovi, jenž zvedal od země váhu půl tuny. Ivanov vystudoval večerní školu pro pracující mládež a už v 16 letech dostal přezdívku “Geňka Zvedák,” protože sám nadzvedl kolchozní traktor, aby mohli vyměnit pneumatiku, na dvoře zase zvedal dvoumetrákové sudy s naftou nebo vozy se senem. V armádě v letech 1975 až 1977 vzpíral, v 90. letech začal předvádět sílu na veřejnosti a brzy jej znalo celé Rusko.

Jaké měl výkony? V roce 1989 v Moskvě vyzvedl o 14 cm přívěs nákladního automobilu a dočkal se záznamu do ruského vydání Guiness Book of Records. V roce 1991 zvedl nad zem 14-tunový traktor, na němž sedělo 70 lidí. Na ramenech držel desku s lidmi o váze kolem 500 kg. Rukama nadzvedával nad zem desku o váze jedné tuny. S popruhy přes ramena zvedal desku se dvěma tunami kamenů (foto).

Ivanov zvedá dvě tuny kamenů na popruzích.
Ivanov zvedá dvě tuny kamenů na popruzích.


S pomocí řemene přes zápěstí zvedal nad zem váhu 420 kg. S pásem přes ramena zvedal 14-tunový traktor Kirovec. Přes ramena ohýbal páčidla a na železných pohrabáčích zavazoval uzly. Silou zad a nohou nadzvedl 825 kg. V prstech ohýbal podkovy, trhal řetězy, lámal skoby, svazek hracích karet trhal na čtvrtiny. Ze dvou hřebíků splétal cůpek, dlaní zatloukal hřeb do desky silné 5 cm. Na prstu stáčel z hřebíku kroužek a dával jej jako suvenýr divákům. Žongloval s 96 kg kovadlinou, vleže držel desku s automobilem Moskvič nebo Žiguli. Na závěr půlhodinového programu Ivanov vyzval diváky, aby s ním změřili sílu zad v tahu na dynamometru, a nabízel případnému vítězi 200 rublů.

Ivanov - zvedání traktoru
Ivanov - zvedání traktoru


Vyrobil si přenosné hlediště, do něhož se vešlo 300 lidí, a s programem “Bohatýrská zábava” cestoval po kraji. Parametry postavy měl vskutku bohatýrské: výška 182 až 185 cm, váha 138 až 145 kg, objem hrudi 140 cm, stehna 76 cm a paže 50 cm. V roce 1993 si Ivanov při zdvihu traktorového přívěsu obnovil poranění páteře. Přestože byl opravdovým ruským člověkem se železnými svaly, za dva roky, stár pouhých 37 let, na následky zranění zemřel. Manželka se dvěma dětmi zůstaly v bídě, protože 75% jeho předchozích výdělků shrábli manažeři, zbytek pohltila krize.