PORTÁL SPOLEČNÉ ČESKÉ A SLOVENSKÉ EDICE ČASOPISU TVAROVÁNÍ TĚLA – KONDIČNÍ TRÉNINK – SPORTOVNÍ VÝŽIVA – SUPLEMENTACE FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLERSS ikona
SOUTĚŽE
E-mailVytisknout

CrossFit Games 2018: Fraser a Toomey

|text: ERIK RÉDLI

Američan Mathew Fraser sa stal po tretí raz po sebe víťazom Reebok CrossFit Games. Šampión nazbieral v trinástich súťažných workoutoch počas piatich dní 1062 bodov.

Druhý skončil Kanaďan Patrik Vellner (870 b), ktorý si tak polepšil o jedno miesto oproti tretej priečke z rokov 2017 a 2016. Na tretie miesto sa dostal Švéd Lukas Högberg. Lukas je zároveň najlepším Európanom na Games. Minulý rok skončil štrnásty a pred crossfitom sa venoval boxu a bojovým umeniam. Na rozdiel od väčšiny pretekárov, Lukas má rád dlhé behy a využíva ich aj v tréningu. Potvrdzujú to jeho popredné umiestnenia vo vytrvalostných workoutoch na Games. V cyklistickej časovke skončil štvrtý, v maratóne na veslárskom trenažéri druhý a na prekážkovej dráhe Battleground tretí. V nedeľu dokonca vyhral workout Two-stroke pull, ktorý pozostával z piatich kôl trojkombinácie: beh na 300 metrov, 20/15 kilo-kalórií na assault bike a ťahanie saní na 40 metrov. Lukas trénuje v CrossFit Nordic v Štokholme. V drepe zdolá pri telesnej váhe 100 kilogramov 183 kg, v mŕtvom ťahu 220 kg a v nadhode 143 kg.

Medzi ženami obhájila titul Austrálčanka Tia-Clair Toomey so ziskom 1154 bodov.

Na druhom mieste skončila Laura Horváth (1090 b) z Maďarska. Dvadsaťjedenročná pretekárka pri svojej premiérovej účasti patrila medzi najväčšie prekvapenia hier. Laura sa venovala lezeniu na umelých stenách. Ku crossfitu ju priviedol brat Kristóf, ktorý tiež patrí k popredným maďarským pretekárom. Na Games zvíťazila v troch workoutoch: v Battleground — prekážkovej dráhe inšpirovanej výcvikom amerického námorníctva, v Two-stroke pull a v záverečnom workoute Aeneas. Nazvaný podľa hrdinu z trójskej vojny, pretekári museli päťkrát (ženy 4) vyliezť na pegboard — stenu s dierami, do ktorých zasúvajú tyčky, ktoré držia v rukách. Využívajú pri tom silu chrbtového svalstva ako pri lezení. Nasledovalo štyridsať thrusterov s 38/25 kg činkou a nosenie ohrady na vzdialenosť desať metrov. Absolvovali ju trikrát a váhu ohrady zakaždým navyšovali. Muži na 193-257-302 kg; ženy 156-184-202 kg. Tretie miesto v celkovom poradí Games obsadila víťazka z rokov 2015 a 2016 Katrin Davidsdottir (1020 b) z Islandu.

V súťaži tímov triumfoval CrossFt Mayhem Freedom, členom ktorého je aj štvornásobný šampión v súťaži jednotlivcov Rich Froning (2011-2014). Práve jeho rekord môže Fraser vyrovnať, ak sa mu podarí vyhrať aj o rok. V kategórii 14-15 ročných dievčat skončila Slovenka Nina Ladvenicová na 7. mieste. Najlepšie sa jej darilo vo workoute Jump Finish, kde päť kôl trojkombinácie šiestich muscle-upov, troch drepov s činkou (75 kg) a tridsiatich preskokov boxu s prechodom na druhú stranu, zdolala v druhom najrýchlejšom čase.

Workouty a silové výkony

Trinásť súťažných workoutov otestovalo všetky zložky kondície pretekárov. Pre fanúšikov sily bol najzauímavejší tretí z nich, v ktorom sa snažili o maximálny súčet v drepe, v tlaku činky nad hlavu a v mŕtvom ťahu v limite dvanástich minút. Zvíťazil Austrálčan Royce Dunne súčtom 571 kg (1255 libier) za 213,85 kg v drepe, 100 kg v tlaku a 257,15 kg v mŕtvom ťahu. U žien triumfovala jeho krajanka a obhajkyňa prvenstva Tia-Clair Toomey za 398 kg (875 lb).

Náročný bol najmä prvý deň, kde program štyroch workoutov uzatváral maratón (42 195 metrov!) na veslárskom trenažéri. Medzi rozhodujúce faktory sa tak zaradila najmä schopnosť regenerácie po záťaži a reakcia na neočakávané situácie. V druhom sobotňajšom workoute s príznačným názvom Chaos pretekári nevedeli, čo ich čaká, až kým nevyšli priamo na súťažnú plochu. Nepoznali počty opakovaní jednotlivých cvikov, čo im neumožnilo dopredu taktizovať. Až rozhodcovia im oznámili, kedy sa môžu presunúť na ďalší cvik. Organizátori Games týmto opäť posunuli latku náročnosti a pripomenuli jedno z hesiel crossfitu: „buď pripravený na nepoznané.“