1 potravina/5 způsobů: VEJCE

Úžasné slepičí vejce je jedním z nejvyhledávanějších stavitelů svalů, obsahující všech devět esenciálních aminokyselin. 

 

1 MUFFINY
Zahřejte troubu na 175 stupňů Celsia. Pekáč s nelepivým povrchem se dvanácti muffinovými formičkami posprejujte olejem. Do misky si připravte 6 celých vajec a 6 bílků (nebo 12 celých vajec). Přidejte ½ šálku strouhaného odtučněného sýra a 2 šálky nakrájené čerstvé zeleniny (žampiony, paprika, kapusta apod.). Ochuťte solí a pepřem. Směsí naplňte formičky a pečte 20–25 minut nebo do chvíle, kdy nůž ponořený do muffinu vytáhnete čistý.

2 TOAST
Rozbijte jedno vejce na horkou, tukem vymazanou pánev a snižte na střední teplotu. Pečte pomalu, dokud nebudou bílky tuhé. Žloutek by měl být hustý, ale ne tvrdý. Jeden krajíc vysoce proteinového celozrnného chleba bohatého na vlákninu potřete kaší ze čtvrtky avokáda, uložte plátky rajčete a posypte drcenými vločkami červené papriky. Navrch uložte volské oko.

3 VLOČKY
Půl šálku ovesných vloček a 1 rozbité vejce vložte do misky vhodné pro mikrovlnnou troubu. Přidejte 2/3 šálku vody. Asi 90 sekund zahřívejte v troubě. Nakonec přidejte ½ šálku nakrájeného ovoce.

4 ZELENINA
Nechte v hrnci sevřít 8 cm vody. Rozbijte vajíčko do šálku a pomalu jej vylijte do vody. Snižte teplotu, ale tak aby voda pořád vařila. Vařte bez míchání, pokud bude bílek tuhý. Uvařené vajíčko vyberte z vody děravou naběračkou a položte jej na směs syrové zeleniny a 1/2 šálku tepelně upravených starobylých obilovin (quinoa, bulgur, kuskus a podobných). Můžete dozdobit syrovou zeleninou, vločkami červené papriky, ochutit solí a pepřem. Pokapejte lžící olivového oleje a podávejte se čtvrtkou řezu citronu (dle chuti).

5 MÍCHANÁ
Hrnek na kávu vhodný do mikrovlnné trouby posprejujte tukem. Do hrnku rozbijte 2 vajíčka a pořádně rozmíchejte. Přidejte asi 1/4 šálku nakrájené papriky nebo rajčat. Vařte v mikrovlnce asi 45 sekund, zamíchejte, pak vařte ještě 30–45 sekund. Následně nechte 30 sekund odpočívat. Vychutnejte si vajíčka z hrnku. (Jestli chcete, můžete přidat do vajíčka, nebo navrch strouhaný sýr.)

text: JENNA WERNER, foto: VALENTYN VOLKOV/ALAMY