ADÉLA ONDREJOVIČOVÁ: V najlepšom treba skončiť

Adéla Ondrejovičová a její prohlášení

Adéla Ondrejovičová

„V najlepšom treba skončiť, tak sa hovorí nie? 😅 takže to som mala spraviť asi už dávnejšie 🤷🏼‍♀️ toto je forma z mojej poslednej súťaže v elite Pro v Ostrave, ktorá stačila ,,len’’ na druhé miesto. Jeden týždeň som akurát, další týždeň to much a nakoniec chýbajú svaly😄Sama ešte neviem, čo bude ďalej, či sa mi ešte chce a čo spravím s nomináciu na majstrovstvá sveta, ktoré budú začiatkom novembra. Potrebuješ ostrejšie nohy, hĺbku chrbta toto, hento, tamto čo aj keby som chcela za 4 mesiace určite nestihnem. Samozrejme spraviť sa to dá, ale som videla u českých susedov ale takouto cestou určite ísť nechcem a nepôjdem. Nestojí mi to za to, zdravie mám len jedno a táto sezóna mi ukázala naozaj výstražný prst, že by už aj stačilo 😅pruh, infekcia a kadeco čo sa počas diéty na mna nalepí. Ale nejdem sa predsa sťažovať, je to moje rozhodnutie. zbavila som sa 3-4 kíl keď som súťažila v NPC, za čo som veľmi vďačná, pretože na bežný život je to pre mna už moc a v živote tak vyzerať už nechcem ani nebudem za nič na svete. Jasne že nieje problém nahadzat to naspäť 😀 ale 5 minút slávy, papierová medaila a 500 korún ktoré aj tak miniem na ďalšiu súťaž mi za to nestoja. Samozrejme súťažiť chcem ešte aspoň 1 sezónu aby som si na sebe vyskúšala niektoré veci, ktoré som ešte nestihla. Neviem či to bude jeseň jar či to bude o rok či o dva. Moje telo a hlavne myseľ potrebuje nejaký čas na oddych. Za mnou stoja najlepsi dvaja tréneri na Slovensku, verím že spolu to nejako zvládneme 😀🙏 A vy Česky susedia kľudne sa bite ďalej do hrude ako ste zhodili kráľovnú z trónu. Absolútne ma to netrápi, ani ti vaši vritolezci, ktorí píšu jeden týždeň mne a potom Vám😀užite si aj vy svojich 5 minút slávy ja som si svojich 5 už užila dosť 😀 vôbec má netrápi kto si čo bude o tomto mysliet, raz príde na každého ten stav že proste stop, už nechceš ísť viac cez hranicu. Rob to pre to nech už je to čokoľvek aby tá to robilo šťastným a nie pre to aby si uspokojil druhých. Ďakujem 🙏 peace“

Co to znamená?

Co přesně tento text znamená ví asi pouze jen Adéla a lidé okolo ní, včetně vybraných členů prestižní Asociácia Elite Pro, která sdružuje československé profíky a spolupracuje s nadějnými amatéry. Z textu můžeme číst pouze a jen to, co Adéla napsala. Nikoliv si něco domýšlet.

Adéla se pozastavuje nad tím, že jeden týden byla jasnou šampionkou, na další soutěži už možná trošku přes limit a na té poslední asi málo svalů. Ostřejší separaci kvadricepsů a hloubku zad, tudíž více svalů na záda. No a kdo ví, co dalšího by si pokaždé jiný panel rozhodčích na 11-násobnou ELITE Pro šampionku vymyslel. Kdo poslouchal můj podcast  (rozhovor) s Adélou si jistě pamatuje, jak moc se Adéla nadřela, aby nabrané svaly z IFBB PRO ligy spálila a zapadla tak do Elite Pro. Dolů dala asi 4kg svalů a už nikdy je nechce mít zpátky. No a už vůbec tak vypadat. To, co by z toho měla, jí za to rozhodně nestojí.

Adéla nutně nekončí kariéru. Sama však v tuhle chvíli zcela jistě neví, co bude dál. Jarní sezóna je u konce. Nezavírá ani dvířka pro možný návrat na podzimních MS profesionálů. Stále však má touhu absolvovat ještě třeba 1 sezónu, během které by mohla vyzkoušet nové věci a ještě tak povyrůst, jako trenérka. Adéla má totiž spolu s Karin Antovskou „A Team“, kde spolupracuje s závodnííky. Uvidíme, co bude dále.

Adéla Ondrejovičová

Můj názor

Rozhodčí

Už dlouhé roky mluvím o tom, jak velkým problémem je v IFBB rozhodcování. To, co se děje na soutěžích všech úrovní je ostuda. Desítky závodníků mi psali, že kvůli rozhodčím už nikdy závodit nebudou, nebo to zkusí jinde. Rozhodčí rozhodují své klienty. Rozhodčí hodnotí lidi, se kterými spolupracují a jejich úspěch se tak (ne)přímo projeví na jejich úspěchu. Příbehů na toto téma je nespočetně, mnozí z vás je znají. Já je zde vypisovat nemohu z pochopitelných důvodů.
Další věcí je skutečnost, že rozhodčími i na té nejvyšší úrovni jsou lidé, kteří tomu častp prostě nerozumí. Gynekomastie? Defekty způsobené zneužíváním látek jako synthol, nebo jiných substancí, které mají za úkol dočasně zvětšit a vylepšit tvar partie? Nevím, jestli jsou slepí, nebo tomu jen nerozumí. Možná prostě jen nechtějí dělat svou práci férové. Každý týden tu máme příklady naprosté neschopnosti rozhodčích napříč federacemi od soutěží kondičních, přes ty pohárové, mistrovské nebo profesionální. Loňský absolutní mistr světa v kulturistice je ostudným příkladem. Vždyť i poslední tituly Phila Heatha byly kontroverzní.

Hvězda

Zpátky k Adéle. Její prohlášení vnímám jako přímý důsledek toho, co se v jejím životě událo za poslední 2 měsíce. Adéla je nejlepší bodyfitnesskou v historii československé fitness scény. Je šestinásobnou šampionkou Slovenska.  Trojnásobnou vítězkou ME. Pětinásobnou šampionkou MS. Třikrát zvítězila na soutěžích IFBB Pro ligy, díky čemuž se třikrát podívala na Olympii. V Elite Pro má na svém kontě neuvěřitelných 11, slovy JEDENÁCT, vítězství! 10 z nich bylo v kuse při sérii neporazitelnosti, která trvala 13 měsíců závodění. Je úřadující světovou šampionkou Elite Pro. Vítězkou Arnold Classic Europe a South Africa. Tento výčet úspěchu z ní dělá nejlepší závodnici v Elite Pro. Je úspěšnější, než tvář a nejlepší bodybuilder Elite Pro, Michal Križánek. Je hvězdou. Vítězkou. Prototypem, jak má bodyfitness vypadat. A je super, že je od nás. Já nevím, jak vy, ale pro mě jsou Češi a Slováci to stejné. Fandím oběma.

Neférovost

Portugalsko

Adéla v posledních 2 měsících (hlavně v tom posledním) musela zažít šílené věci. Jak jsem zmiňoval výše, tak do Elite Pro pálila asi 4kg svalů. Dávala dolů tvrdě vydřené svaly nejen kvůli tomu, aby se cítila líp, jako žena, ale hlavně kvůli tomu, že takovou postavu v Elite Pro mít nesměla. Její příprava nebyla pouze o tom udělat formu, ale také nenabrat svaly. Jen proboha nenabrat svaly! Nebýt velká. Bum. Elite Pro Portugalsko. Proti Adéle nastupuje další vynikající sportovec, Češka Tereza Linhartová. Pro bodyfitness má snad ještě lepší proporce, než Adéla. Jenže na soutěže chodí na bodyfitnessku („evropskou, nebo spíše tu z mezinárodní IFBB“) až moc vyrýsovaná a veliká. Nevadí. Rozhodčí kulturistických soutěží ji dávají na první místo. Gratulace Tereze, zaslouží si to. Je skvělá. Ale co Adéla? Vždyť ona tak taky mohla vypadat, ale svaly pálila, aby nebyla moc veliká. V IFBB navíc takovou formu v bodyfitness nechtějí. Tak jak? V zákulisí to vře. A po právu. Rozhodčí v Portugalsku to kardinálně zpackali.

Afrika

Jedeme dál. Arnold Classic v Jižní Africe má přinést nápravu. No ty kokos. Adéla vítězí, avšak po semifinále byla až pátá! To co tam vymýšlejí? Ale kde je Tereza, šampionka z Portugalska. IFBB Elite Pro rozhodčí ji posílají na poslední místo. No ty kokos. Chudák holka. Profesionál si jede vydělat penízky a rozhodčí to po týdnu vyhodnotí takhle dramaticky? Každému muselo být Terezy líto. Marně čekám na oficiální prohlášení ze strany pořadatelů, rozhodčích, federace nebo prezidenta IFBB. V kulturistice se tohle nenosí. Hlavně mlčet. Držme pusinky a ono se to promlčí. Nikdo nebude nic řešit. No povím vám jedno. V opravdovém sportu by se tohle nestalo.

 

Ostrava

Nevadí, popojedeme. Ostrava. Budu stručný. Tereza nastupuje k soutěži méně stažená (tak to má být) a působí menší. Nakonec je také vyhlášena vítězkou. Adéla končí druhá. Správné rozhodnutí? Nevím, ještě se o tom s lidmi pobavím. Je to však nepodstatné pro účely tohoto článku. Adéla i Tereza jsou totiž obě výborné závodnice. Smutná je však skutečnost, že rozhodčími v Ostravě byli především rozhodčí čeští. IFBB je však nikde jmenovitě neudává. Čeští rozhodčí tak učinili zcela zásadní rozhodnutí v kategorii bodyfitness, kde slovenská královna IFBB závodila proti české princezně IFBB. Nemyslím si, že je to fér. Je to chyba IFBB. A pokud už Adélu opravdu na soutěži neuvidíme, tak s tím mám o to větší problém.

Oprava: Jeden český rozhodčí byl před nástupem bikini fitnessek a bodyfitnessek vyměnen. Panel rozhodčích pak vypadal následovně: Mlsnová, Vinogradov, Kunická z Polska, Pešát, Koliucka z Kazachstánu, Delieva z Ukrajiny a Netack z Neměcka. 

Adéla je jednou z mála opravdových hvězd ve světě fitness a kulturistiky v našich krajinách. Legenda slovenského sportu. Takový šampion si nezaslouží konec způsobený zle odvedenou prací ze strany rozhodčích během jarní sezóny a jejich nekompetencí. Je to problém, o kterým všichni mlčí(te). No pokud v tom vytrváte, tak možná stejný osud čeká i jiného šampiona. A to nemluvím o tom, že se z kategorie bodyfitness může stát hodnocením kulturistika. V takovém případě je mi líto všech závodnic. Málokterá totiž chce svému tělu udělat to, co taková příprava obnáší. V takovém případě možná dobře pro Adélu, její zdraví a život, kdy může fungovat jako žena. To je totiž nakonec to, co je opravdu důležité.