Začátky: Al Beckles

beckles1968_copy.jpgAl Beckles je rodák z ostrova Barbadosu, do roku 1966 državy Velké Británie, ležícím spolu s Malými a Velkými Antilami, Grenadinami, Guadeloupem, Jamajkou, Kubou, Portorikem a Trinidadem v Karibské oblasti. Tento požehnaný tropický ráj mořeplavců, pirátů a bukanýrů dal kulturistice celou řadu skvostných atletů jako Sergio Oliva, Ricky Wayne, Bertil Fox, Roy Callendar, Johnny Fuller, Earl Maynard, Christopher Ford, Wilfred Silvester, Serge Nubret nebo Darrem Charles. Připusťme, že se narodil v roce 1930, 1931, 1938 nebo 1940 a do Anglie přesídlil v r. 1951 (1957, 1959…)

Již vážně, činky poprvé okusil v nejstarší posilovně na ostrovech, The Zenith Barbell Club, kde začínal jeho soukmenovec a předchůdce Earl Maynard. Nalézala se na předměstí hlavního města Bridgetownu a tam Albert rovněž poprvé otevřel časopis, plný fotografií vzpěračů Johna Davise a Jima Bradforda; byl to Hoffmanův Strength&Health. Čas od času na ostrov doputoval i Weiderův Muscle Power, představující vynikající černé kulturisty Leroye Colberta, Arta Harrise a Melvina Wellse, a šlachovitý Beckles chtěl mít právě takové svaly.

Jelikož klub vedli vzpěrači, musel Al trénovat olympijské discipliny, a po čtyřech letech zvedal v kategorii do 75 kg součet 365 kg (tlakem 112,5 kg, trhem 105 kg, nadhozem 137,5 kg). Vypracoval si postavu s masivními stehny (výsledek těžkých dřepů do 230 kg), mizernými lýtky a slušným svalstvem paží s jeho typickými, nicméně geneticky vyformovanými bicepsy (viz foto z mládí). Hrudník a ramena už byly Made in England, kde místo dřepů nalezl zalíbení v benčpresu.

Po příjezdu do Londýna získal práci na ministerstvu obrany (sloužil zde 20 let a nikdy neprozradil, čím se vlastně zabýval) a spřátelil se s Harry Rotherym, vlivným úředníkem, který udiven Albertovým očividným potenciálem pro něho v budově ministerstva nechal zařídit skromnou posilovnu. Díky tvrdému tréninku a Rotheryho nezištné pomoci, s níž na vlastní náklady pořizoval kladky, lavičky a stroje, Beckles v roce 1965 vyhrál prestižní soutěž Mr. South-East Britain. Posilovna dostala jméno Ariel Gym, Beckles trenéra Franka Adamse a britské magazíny nové snímky dosud neznámého kulturisty.

Trénoval tehdy pětkrát týdně s kuriózním rozdělením partií. V pondělí procvičoval záda (40 sérií), v úterý břicho a znovu záda (16 sérií), ve středu měl v programu hrudník (20 sérií, maximum 3 opakování benčpresu se 140 kg) s lýtky, ve čtvrtek opakoval cviky na záda z pondělka plus ramena a v pátek dělal totéž jako v úterý. Mimo to každý den přidával cviky na bicepsy a tricepsy. Míry z roku 1966: výška 171,5 cm (také 168-174 cm), váha 82 kg, biceps 47 cm, hrudník 123 cm, pas 78 cm stehno 65 cm, lýtko 41 cm. Roku 1967 finišoval jako třetí v Anglii, v roce 1968 už byl na Mr. Britain druhý a druhý na Mr. Europe za Francem Columbu.