Apollon, fakta, úvahy (3)

apollon-viktor_solovyev_copy.jpgDlužno dodat, že i přes svou nezměřitelnou páru byl Apollon mizerný zápasník, protože neměl bojovného ducha ani techniku. Někdy v této době koupil na skládce svoje slavné soukolí, vážící 166,5 kg. Míry z roku 1900: výška 190 cm, váha 127 kg, hrudník při nádechu 138 cm, pas 102 cm, biceps 51 cm, předloktí napnuté 48,5 cm, lýtko 52 cm. Oženil se s Josephine Pezon, ale manželství netrvalo dlouho. Pak si vzal slavnou krotitelku šelem Castanet. Dne 25. června 1892 prohrává boj s Ernestem Roeberem o titul mistra světa a cenu 1000 dolarů (New York, Academy of Music).

V prosinci 1892 v Theatre de Varietes, Lille, Apollon přemístil a nadhodil 155 kg činku se dvěma dutými koulemi na každé straně. V dlouhém článku v časopise Petit Journal (říjen 1893) stojí, že Apollonův maximální nadhoz činí 142 kg. Červen 1900, zápasnický turnaj ve Vídni, Rakousko. Francouzský gigant je diskvalifikován v bojích s Aimable de la Calmettem a konečným vítězem Paulem Ponsem. Exhibičně zde vystoupil Georg Hackenschmidt (foto). Rok 1906 – Apollon vystupuje v Etoile Palace Theatre v Paříži. Říjen 1906, turnaj v Bukurešti vyhrává Paul Pons, Apollon je druhý se ziskem 5 tisíc franků.

Únor 1908: turnaj v Henglerově cirku v Londýně, poráží borce Millera. Zápasí na tři 10-minutová kola s ruským mistrem Ivanem Poddubným, nerozhodně. Dne 12. února prohrává s nečistě bojujícím Poddubným, znovu prohrává v odvetě dne 18. února. Červen 1908, turnaj v Římě – ač přihlášen, nedostavil se. V roce 1911 byl Apollon stále ve formě a putoval po Evropě. Kvůli častému odloučení se rozešel s manželkou. Protože se také okrajově věnuji historii zápasu, objevil jsem informaci, že v lednu a únoru 1911 Apollon zápasil v St. Petersburgu (Petrohrad-Leningrad), kde se v cirku MODERN konal velký mezinárodní turnaj.

Dne 11. ledna se utkal s výtečným ruským borce Viktorem Solovjevem (váha 100 kg – foto), rovněž kvalitním vzpěračem, a po 4,5 minutách ležel na lopatkách. Dlužno dodat, že Solovjevovi bylo v té době kolem třiceti, kdežto Apollonovi už táhla padesátka…

Rok 1915. Apollonovi je 53 let a vystupuje ve Vichy. Během čísla, v němž držel nataženými pažemi dva automobily, jedoucí opačným směrem, náhle zakřičel bolestí a spadl na zem s potrhanými svaly paží a ramen. O vážnosti zranění můžeme jen spekulovat, víme, jak jsou silácká čísla nebezpečná. Mohlo tedy jít o vyvrácené ramenní klouby, utržené šlachy bicepsů a prsních svalů, což při úrovni tehdejší medicíny a Apollonově platební (ne)schopnosti nedávalo valné naděje.

apollon-raz.jpg