ARNOLD CLASSIC PHYSIQUE: vítězem Cambronero

Kategorie classic physique na Arnold Classic má stejně jako v loňském roce překvapivého vítěze a dle mého znovu toho nesprávného. Loni v těsném souboji porazil “kulturista” George Peterson „klasika“ Steva Laureuse. Šlo o vysoce kontroverzní výsledek, se kterým souhlasil opravdu málokdo. Do jisté míry to však změnilo způsob rozhodování v této kategorii a rozhodčí si v hlavě možná trochu víc srovnali rozdíly mezi kulturistikou a classic physique (CP). Důsledek? Olympii vyhrál Chris Bumstead.
Favoritem letošního Arnoldu tak byla nejspíše dvojice Laureus a Terrence Ruffin. Průběh soutěže však ukázal, že o první místo bojuje právě s Ruffinem šestý muž loňské Olympie Alejandro „Fello“ Cambronero. Po semifinále bylo na základě vyvolávání rozhodčích téměř jasné, že o vítězství si to rozdávají právě Fello s Ruffinem. Vítězem se nakonec stal Fello. Ten mimochodem v roce 2017 závodil i s Milanem Šádkem na Olympii v 212ce. Jako velký úspěch musí považovat výsledek této soutěže trenér Cambronera a Laureuse, Neil Hill.

Finálová šestice (zleva): 4. Logan, 2. Ruffin, 1. Cambronero, 3. Laureus, 5. Moten, 6. Aragon

Nyní par slov k závodníkům, kteří obsadili medailové pozice.

Alejandro „Fello“ Cambronero (1.)
Fello Cambronero je dle mého názoru vynikající kulturista s estetickými tvary a moc pěkným pózováním. Pokud však mluvíme o nominaci CP, tak se rozhodně naleznou postavy, které do ní pasují trochu více vzhledem ke kritériím a myšlence za celou kategorii. Fello se pyšní krásně uzonkým pasem, ke kterému má esteticky dorostlý trup. Nedá se však mluvit o hrudníku, který by se přibližoval tomu, co prezentovali kulturisté v sedmdesátých letech. Záda má vynikající, jsou určitě jeho dominantou spolu s úzkým pasem, avšak nepřebíjí zbytek těla tak, jako je tomu v případě George Petersona. Pokud by mi tedy nevadilo, že se vítězem znovu stal spíše kulturista a ne v mých očích classic physique, tak bych byl s výsledkem celkem OK. Alex je velký profesionál.

Terrence Ruffin (2.)
V celé nominaci CP není závodník, který by ji definoval lépe, než právě Američan Terrence Ruffin. Upřímně? On měl vyhrát Olympii už několikrát. Když v jisté době dokázali rozhodčí na Olympii ocenit dokonalost Franka Zanea tituly Mr. Olympia, tak argument o velikosti svalů v případě Terrence vždy ztrácel jakoukoliv podstatu. Terrence je skutečný prototyp závodníka této kategorie. Jeho prezentace je téměř dokonalá, výstavní. Je tím nejlépe pózujícím závodníkem classic physique. Jeho tvary jsou jako ze sedmdesátých let. No a po loňské pauze, kdy se zaměřil na nabrání potřebných objemů, které vyžadovali rozhodčí, prakticky nemá slabinu. Má navíc opravdovou kvalitu všech svalových bříšek, které se vyrovná dle mého v této kategorii snad pouze několikanásobný šampión Olympie Breon Ansley.

Steve Laureus (3.)
Tohoto závodníka znám ještě z doby, kdy o něm nevěděl nikdo z vás. Sledoval jsem jej totiž jako amatéra. Už v té době měl tvary jako málokdo. No během posledních 4 let se kompletně změnil k lepšímu. Na světě neexistuje postava, která by se mu přibližovala. Něco podobného bych mohl říct například o Kaiu Greenovi, ten je taktéž velkým unikátem. Stále si však myslím, že má slabiny, které sice zcela zásadním způsobem dokázal zlepšit a posunout mnohem dál, avšak i tak se v nich v jistých ohledech ztrácí například vedle Ruffina, no a v případě rozvoje a komplexnosti zádových svalů také vedle Cambronera. On je však definicí kategorie CP a nabízí některé kvality dokonce v ještě větší míře než Terrence Ruffin. Mluvím například o ještě výraznějších proporcích, užším pase nebo delších končetinách. Laureus je sice můj favorit, ale dnes bych jej měl až na druhém místě za Ruffinem. Ten totiž všechno dohromady dokázal poskládat o trochu lépe.

Jak jste souboj této zcela jasně nejlepší trojky viděli vy? Řekněte nám to v komentářích na Facebooku.

Další fotografie ze soutěže najdete na ZDE.

Průběh soutěží IFBB Professional League, jež se konaly v Columbusu v pátek večer a jejichž součástí byla i kategorie Arnold Classic Physique, zprostředkovává tento záznam.