Arnold Strongman Classic: Shaw před Savickasem

Arnold Sports Festivalu 2015 v americkém Columbusu (Ohio), se stal domácí Brian Shaw. Třiatřicetiletý, 203 cm vysoký a 200 kg těžký, pořízek z Ford Luptonu v Coloradu se tak na nejvyšší stupínek závodu, považovaného mnohdy za ultimátní test síly a odolnosti lidské pohybové soustavy, vrátil po čtyřech letech, když předtím v Columbusu poprvé vyhrál v roce 2011.

Během dvoudenního klání (6.–7. 3.) triumfoval Shaw ve třech z pěti mimořádně náročných disciplin. Nejlepší byl v mrtvém tahu se speciální dlouhou osou a koly z terénního automobilu Hummer, kde s použitím trhaček pozvedl 506 kg (2. Eddie Hall: 504 kg, 3.–4. Jerry Pritchett, Zydrunas Savickas: oba po 482 kg).

Shawovi se dařilo také v testu síly s názvem bale tote, čili nošení balíků. Pod poněkud obskurním názvem se skrýval dobře známý superyoke – chůze s obřím „jařmem“ na ramenou, které ovšem nyní svou hmotností překonávalo vše, na co jsme byli až dosud zvyklí. K dispozici byly dvě jařma: cesta k tomu těžšímu, 680kilovému, vedla přes „lehčí“ 590 kg vážící metu. Teprve pak jste mohli stejnou trasu absolvovat také se 680kilovým monstrem. To dostali z 10členného startovního pole do cíle pouze dva – Shaw (27,57 s) a obhajující šampión a sedminásobný vítěz z let minulých Savickas (29,25 s).

Hattrick prvenství z disciplin završil Shaw v přemístění (soupažně)a výrazu (již pouze jednou paží) 124kilové jednoručky, když společně s Dimitarem Savatinovem zvládli po 6 opakování (2. Mike Burke: 5, 3. Savickas: 4).

Loňský vítěz Zydrunas Savickas své prvenství neobhájil a s obrovitým Brianem Shawem prohrál v konečném zúčtování o jediný bod. I přesto letos brzy 40letý Litevec (191 cm/180 kg) opět naplno prokázal své výjimečné silové schopnosti. Tradičně neporazitelný byl v přemístění a zdvihu klády nad hlavu, kde jako jediný dostal do narovnaných paží 205kilové břemeno. Jeho čtyři opakování vypadala – jedno jako druhé – nesmírně nonšalantně a Savickas působil dojmem, že i po vypršení 90sekundového limitu má pořád v zásobě dostatek sil na několik dalších zdvihů. Nic naplat, v tomto tradiční testu síly je Savickas daleko před zbytkem siláckého světa a nezdá se, že by jeho hegemonii někdo jen tak ohrozil.

Ostatní závodníci 205kilovou kládu atakovali marně a zachraňovali se pokusy s lehčí, 175 kg vážící metou. Nejvíce opakování (6) zapsali shodně Savatinov a Mateusz Kieliszkowski, s pěti zdvihy dělenou třetí příčku obsadili Shaw, Burke a Pritchett.

Vítězem zbývající páté discipliny s názvem timber carry, čili chůze s 500kilovou ohradou nahoru nakloněnou rampou, se stal Hafthor Bjornsson, když dráhu o délce 10,5 metru překonal za bezkonkurenčních 10,15 vteřiny (2. Pritchett: 12,12 s, 3. Savickas 13,18 s). Mimochodem, oproti poslednímu ročníku váha ohrady narostla o rovný metrák, dráha se prodloužila o půldruhého metru, závodníci však – na rozdíl od loňska – směli použít trhačky.

Jistým nepříjemným překvapením závodu byl relativní výkonnostní výpadek většiny borců v úvodním zvedání klády. Zatímco loni si s těžší metou vedle Savickase z přítomných poradili také Shaw, Burke a Savatinov, letos jejich pokusy vyšly naprázdno…

Zaváhal ovšem i sám Savickas, když v mrtvém tahu výkonem 482 kg hluboko zaostal za svým loňským světovým rekordem s hodnotou impresivních 524 kg, což ho patrně stálo celkové vítězství. Dle některých vyjádření za to prý mohlo lehčí zranění, které Big Z (jak se Savickasovi přezdívá) utrpěl při nošení ohrady…

Naopak, mimořádně pozitivním momentem soutěže bylo vystoupení 22letého polského benjamínka Mateusze Kieliszkowského (pozvánku na závod dostal po loňském prvenství na Arnold Strongman Amateur), který se z pozice outsidera vyšvihl po velice vyrovnaném výkonu na celkové třetí místo. Vzhledem na svůj nízký věk tak naznačil nesmírný potenciál do budoucna.

VÝSLEDKY: 1. Brian Shaw (USA) 42,5 bodu,2. Zydrunas Savickas (Lit.) 41,5, 3. Mateusz Kieliszkowski (Pol.) 31, 4.–5. Dimitar Savatinov (Bul.), Michael Burke (USA) oba po 30, 6. Eddie Hall (Anglie) 29, 7. Hafthor Bjornsson (Isl.) 28, 8. Jerry Pritchett (USA) 26, 9. Benedikt Magnusson* (Isl.) 5, 10. Warrick Brant (Aus.) 4.

*Zranil se po druhé disciplině (timber carry) a odstoupil ze soutěže.

Průběh Arnold Strongman Classic 2015 přibližuje i následující výběr videí.

ZDVIH KLÁDY

NOŠENÍ OHRADY

MRTVÝ TAH

SUPERYOKE

ZDVIH JEDNORUČKY

 

 Brian Shaw s trofejí vítěze 14. ročníku Arnold Strongman Classic.Brian Shaw s trofejí vítěze 14. ročníku Arnold Strongman Classic.

Brian Shaw (zdvih jednoručky)Brian Shaw (zdvih jednoručky)

Zydrunas Savickas (zdvih jednoručky)Zydrunas Savickas (zdvih jednoručky)