Báječný Freddy Ortiz (3)

ortiz_bezen03_copy.jpgDR: Jaký jsi používal systém?

FO: Snažil jsem se opakovat stejný trénink se stejnými váhami, jen před soutěží jsem přidal série. Když totiž zvýšíte počet sérií na partii, řekněme z pěti na šest, hmota těla se zvětší, naroste objem svalů.

DR: Vyjmenuj svoje největší soupeře.

FO: Tenkrát jste trénovali s nejlepšími, s chlapy jako Sergio Oliva, Harold Poole a spousty dalších. Všichni měli odlišné postavy, ale dnes vypadají všichni stejně. Lidi měli tehdy partie, které vypadaly nádherně, protože neužívali steroidy a další látky. Každý měl něco odlišného, každý měl něco krásného – nohy, břicho nebo ramena. Pamatuji, jak jsem soutěžil proti Larry Scottovi, byl neuvěřitelný a měl vynikající biceps. Taky byl velmi příjemný člověk a v Kalifornii jsme spolu trénovali.

DR: Jak jsi se stravoval před soutěží?

FO: Nedělal jsem nic zvláštního. Velmi důležité ale bylo, aby jakékoliv jídlo nezůstalo v těle, snažil jsem se je využít na energii. Bral jsem vitamíny, stejně jako dnes, a před 40 lety jsem jedl stejné věci jako dnes: rýži a fazole, maso a saláty. Další věc je trénink. Musíte se ustavičně hýbat, neposedávat, a udržíte se v dobré formě. Pak sedm dnů před soutěží jsem nejedl těžká jídla, aby se mi zmenšil žaludek. A pil jsem hodně vody. Takže jsem jedl vločky, kukuřičné lupínky a ovoce, fazolí či masa jen trochu.

DR: Dělali jste tenkrát nějakou aerobní činnost?

FO: Šlapal jsem v posilovně na stacionárním kole, to je opravdu prima. Moje kolena a nohy se hodně pohybovaly, zpotil jsem se a spálil hromadu kalorií. Šlapal jsem asi 25 minut, dnes půl hodiny. Kolo je pro mne lepší, protože nedělám dřepy, ale tlaky nohama. Jelikož nedělám dřepy, nemám problémy s koleny a stále držím nohy v kondici. Už v začátcích jsem zjistil, že dřepy nejsou dobré pro záda, a proto jsem taky neměl větší nohy. Pamatuješ? Neměl jsem velké nohy, protože jsem si nechtěl poškodit tělo (obdivuhodná zásada – Ortiz vědomě obětoval pravděpodobné vyšší soutěžní úspěchy ve prospěch budoucího zdraví; pozn. JŠ). Dnes plavu, běhám po pláži a šlapu na kole a nemám potíže; mohu ohýbat kolena i záda a nic mne nebolí.