Biceps of the Bronx – Marvin Eder (1)

marvin_ederwaist.jpgNa životě je krásné to, že nestojí na místě, nýbrž se ustavičně mění a vyvíjí. To zní jako velké moudro, ač neúmyslně, myslel jsem spíš, že se měníme i my lidé, s našimi názory, zkušenostmi, postoji a vztahy. Změnám určitě podléhá i naše práce, nebo chcete-li také záliba, a už jsem u jádra věci – vzpomenete-li si na první díly KRONIKY v roce 2003, jistě mi dáte za pravdu. Proto, a to je jen jeden z více důvodů, začínám seriál o Marvinu Ederovi.

Vzhledem k možnostem jsme na stránkách KRONIKY představili naší čtenářské obci poměrně utajené osobnosti jako Chucka Ahrense, Siga Breitbarta a Apollona, mnoho prostoru se dostává nepochopenému a odstrkovanému Vince Girondovi, „oživil“ jsem Chucka Sipese a jde také velký materiál o RH Blairovi (mimo jiné, připravte se ještě na siláky G. Hackenschmidta, A. Zasse, W. L. Travise, a L.Cyra s dobovými snímky).

Marvin Eder byl talent, jaký se rodí jednou za sto let, unikátní fyzický specimen a dnes již živoucí legenda světa síly PS (před steroidy). Přečtete si o jeho začátcích, jak trénoval a co jedl, zopakujeme si některé nezapomenutelné historky a dostane se i na aktuální interwiev z roku 2007, vše doplněné solidními fotografiemi. V roce 2006 jsem propásl jeho 75. narozeniny (22. října 1931), tak to napravíme až nyní.

V polovině roku 1949 otiskl časopis Strength&Health následující dopis: „Zasílám tři obrázky chlapce, který zasluhuje uznání. Je jím Marvin Eder z East Side Barbell Clubu v New Yorku. Lidé tomu nevěří, ale trénuje pouze 2 roky a 10 měsíců, má 17 a ½ roku a měří 173 cm. Můžete poslat rozhodčího, aby dosvědčil jeho sílu. Vleže udělá dva tlaky se 145 kg, ve stoji vytlačí 115 kg a udělá 3 kliky na bradlech se 120 kg. Dělá 10 dřepů se 168 kg a 6 shybů podhmatem s 56,7 kg. Jeho míry za studena: krk 41 cm, biceps 42 cm, předloktí 33 cm, pas 81 cm, hrudník 113 cm, stehno 64,5 cm, zápěstí 19 cm, látko 41 cm a váha 82 kg. Irvin Snyder, Brooklyn, New York.