Björnsson: 6 šikmých tlaků s párem 100kg jednoruček!

Znáte Bergmannovo pravidlo? Pokud ne, vězte, že říká, že teplokrevní živočichové v teplých oblastech dosahují menších rozměrů než jejich příbuzní v oblastech s chladným podnebím. Ve studených oblastech se totiž vyplatí mít malý poměr povrchu k objemu, aby nedocházelo ke ztrátám tepla – a platí, že velké těleso má tento poměr menší.

Inu, při pohledu na obrovitého Islanďana Hafthora Björnssona (31) nelze v souvislosti s lidským druhem s Bergmannem, než souhlasit. Nejlepší strongman současnosti, jehož přípravu na obhajobu prvenství na nadcházející Arnold Strongman Classic (zvítězil v letech 2019 a 2018) pro vás pečlivě zaznamenáváme, dorostl do opravdu impozantních rozměrů. Na výšku 206 cm váží momentálně 200 kg, navíc má k tomu i odpovídající brutální sílu. Svědčí o tom i následující krátké video, jenž zachycuje držitele titulu World´s Strongest Man 2018 v těchto dnech při tréninku v jeho domovském Thor´s Power Gymu v Kópavogure na Islandu.

Björnsson cvičí tlaky jednoruček na šikmé lavici, přičemž provede sérii 6 opakování s párem 100kilových činek, což je jeho nové osobní maximum. Neskutečné! Upřímně, pokud byste se na webu snažili dohledat obdobné video tlaků se dvěma „stovkami“ – v úplném rozsahu pohybu (což je při délce Hafthorových paží pěkná štreka!) a bez cizí dopomoci – napadá nás jedině nějaký archivní kousek Eddie Halla. Navíc Björnsson si činky do výchozí pozice přemísťuje sám (což je mnohdy stejně obtížné jako samotný tlak), kdežto Eddie si je nechává podat.

Podtrženo sečteno, týden před Arnold Strongman Classic (koná se 6. a 7. 3. v americkém Columbusu), je Thor silnější než kdy jindy. Zjevně se v jeho podání tedy máme na co těšit.