Björnsson a Solvi Petursson: společný trénink

Aktuální trénink, jehož hlavním bodem je zdvih klády nad hlavu, absolvuje Hafthor Björnsson – vedle svých obvyklých sparingpartnerů, svého táty Björna a Runara Hrodiho – také ve společnosti Stefana Solvi Peturssona. Ten je rovněž úspěšným islandským strongmanem, jenž v roce 2010 obsadil na World´s Strongest Man finálové 4. místo a v letech 2009 a 2010 zvítězil na Iceland´s Strongest Man. Od roku 2011 pak štafetu na islandském národním šampionátu převzal právě Björnsson, jenž zde triumfoval 9krát v řadě a letos, v dnech 8. a 9. 8., se pokusí vybojovat již jubilejní desátý titul. V cestě k němu mu bude stát, kromě jiných, také Petursson, jenž se na zmiňovaný závod připravuje také.

Björnsson v aktuální přípravě trénuje log lift dvakrát týdně – jednou těžce, podruhé pak s lehčími váhami a s důrazem na precizní techniku. Dnes má na programu lehčí variantu, což obnáší tři pracovní série po pět opakování se 122 kg. Na důkaz toho, že váha je opravdu lehká, provede Thor třetí sérii stylem striktního tlaku bez jakékoliv asistence nohou.

Trénink dále pokračuje zvedáním jednoručky (soupažně k rameni a odsud již jen jednou paží) nad hlavu. Trojnásobný vítěz Arnold Strongman Classic a šampion World´s Strongest Man (2018) si s lehkostí pohazuje s 82kg kulovou jednoručkou s tlustou osou. Na reakci Runara, jenž jej natáčí na kameru a který konstatuje, že to má dnes nějaké lehké, Hafthor odtuší, že trénink dělá mistra, jednoručka je velice technická disciplína a čím více ji piluje, tím je v ní lepší. Inu, nelze než souhlasit.

Triumvirát hlavních cviků stávajícího tréninku završí tlak na šikmé lavici s velkou činkou, z kterého Björnsson provede tři pracovní série po pět opakování se 145 kg. Dále jej pak čeká ještě doplňková práce na latissimech (stahování kladky), zadní deltech (přitahování kladky s lanem k obličeji) a manžetách ramenních rotátorů (externí rotace s kladkou).

Během videa se v posilovně ukáže také Hafthorova půvabná manželka Kelsey, jež si zrovna prochází strastmi a radostmi těhotenství. Do první kategorie zřejmě patří těhotenská cukrovka, kterou jí diagnostikovali a u které lze předpokládat, že skončí s porodem. Kelsey to nevnímá nikterak tragicky, zdravě se stravuje, pravidelné si měří klíčové ukazatele a konstatuje, že vše je v naprostém pořádku. K tomuto typu diabetu má prý dědičné predispozice, neboť se v její rodině již vyskytl víckrát. Hafthor ji chválí za její disciplinovaný přístup a pak se sám pouští do tvrdého tréninku.