Björnsson: cesta k mrtvému tahu 501 kg, trénink vršku

Ačkoli leitmotivem stávající přípravy Hafthora Björnssona (31) po letošním vítězném hattricku na Arnold Strongman Classic je překonání absolutního historického maxima v mrtvém tahu, které (v podpůrném dresu, na vzpěračské ose a s trhačkami „osmičkami“) drží od roku 2016 výkonem 500 kg Angličan Eddie Hall, obrovitý Islanďan nezanedbává ani horní polovinu těla. Právě ta je náplní jeho nejnovějšího tréninku, který nás opět zavede do jeho domovského Thor´s Power Gymuv Kópavoguru na Islandu.
Tréninkovou lekci Hafthor začíná zdvihem jednoručky, kterou soupažně přemísťuje k rameni a odtud již jen jednou končetinou tlačí do vzpažení nad hlavu. Známý koncept, který jsme u Thora mohli sledovat v přípravě na Columbus, je však nyní poněkud pozměněn relativně vysokým počtem opakování. Björnsson používá repliku jednoručky legendárního britského siláka Thomase Inche. Jedná se „kulovou“ jednoručku s tlustou osou o průměru 6 cm a vážící 82 kg (Inchův originál měl „jenom“ 78 kg) a ve třech sériích provede pokaždé 10 opakování – po 5 svou dominantní levou i pravou paží. Když po třetí sérii seveřanský behemot stěží popadá dech, konstatuje, že 10 opakování je pro něj takové kardio. A jelikož příprava na nejtěžší závod světa Arnold Strongman Classic si po něm žádala rozvoj maximální síly, s kondicí je prý nyní tak trochu na štíru. To však míní postupně změnit a později by do tréninku prý chtěl vpašovat i nějakou tu aerobní aktivitu. Neobává se ale, že by to mohlo mít negativní vliv na jeho sílu v mrtvém tahu, jež je pro něj nyní naprostou prioritou.
Po třech sériích zvedání Inchovy jednoručky pokračuje Thor v tréninku tlakem klády na šikmé lavici s vysokým sklonem. Cíl pro tento trénink splní beze zbytku, když bez jakýchkoliv problémů provede tři snadné série po 5 opakováních s kládou o hmotnosti 172 kg.
Zbytek tréninku zabere doplňková práce na zádech (stahování kladky úzkým hmatem), zadních deltech (přitahování kladky k obličeji), tricepsech (stlačování kladky) a manžetách rotátorů. A to je na dnes z Kópavoguru vše.

Hafthor Björnsson: cílem mrtvý tah 501 kg