Björnsson na tréninku s Licisem: šikmé tlaky jednoruček 5 x 100 kg, mrtvý tah 2 x 455 kg!

Jak již Hafthor Björnsson avizoval v jeho předešlém tréninkovém vlogu, napříště se k němu v jeho domovském Thor´s Power Gymu má připojit aktuální držitel titul World´s Strongest Man Martins Licis. (Björnsson na WSM zvítězil v roce 2018.) Tak se i stalo a dvojice, jež se připravuje na nadcházející Arnold Strongman Classic (uskuteční se v dnech 5. až 7. března v americkém Columbusu, Ohio), zveřejnila svůj první společný trénink poslední lednový den.

Oba borci loni na Arnold Strongman Classic dosáhli medailového umístění: Thor po druhé v řadě zvítězil, Licis skončil hned za ním, na druhé příčce. Zdali si svůj loňský souboj zopakují, bylo dlouho na vážkách. Vzhledem k postupovému klíči, kdy má přímou kvalifikaci do Columbusu jistou pouze vítěz některého z kol „arnoldovské“ franšízy (respektive je-li šampion již nominován, tak další závodník v pořadí), se tam totiž Lisic dostal teprve prvenstvím na Arnold Strongman USA Championship 2020. Ta se konala 18. ledna v Santa Monice a byla to ta úplně poslední příležitost k zajištění místenky na pódiu Arnold Strongman Classic 2020. Licis to ale zvládl opravdu mazácky.

Nyní ale k společnému tréninku obou borců, kteří ve světě strongmanů patří do té nejužší špičky. Začátek jejich prvního tréninku patřil zvedání jednoručky nad hlavu (k rameni soupažně, odsud již jen jednou paží). V podání Björnssona lze vidět spoustu sérií se 100kg jednoručkou, s níž provádí snadné dvojky levou i svou méně dominantní pravou paží.

Licisovi trvá poněkud déle, než se dostane na „provozní teplotu“ a zvládne tutéž váhu jako islandský behemot (206 cm, 196 kg), nakonec však i on dává několik solidních opakování se 100 kg, přičemž nelze neobdivovat jeho skvělou techniku, kdy šikovně „padá“ pod jednoručku.

Vrcholem tréninku jsou pak šikmé tlaky s jednoručkami. Zatímco se Licis dosti natrápí s 59kg činkami, s nimiž vyždímá 7 opakování, obrovitý seveřan si udělá nové osobní maximum, když s párem 100kilových jednoruček přesvědčivě provede 5 opakování. Jednoručky si přitom podává sám (!) a využívá plnou dráhu, což při délce jeho paží rozhodně není žádná maličkost…

Mimochodem, právě v těchto momentech lze vidět rozdíl obou borců: ač Licis je hodně technický, pokud jde o hrubou ryzí sílu, Thorovi zkrátka nemůže konkurovat…

To je pak víc než zřejmé na druhém videu (zveřejněné 1. února), na němž Björnsson s rezervou provede dvě opakování mrtvého tahu se 455 kg (!), což může být dost dobře ten nejtěžší mrtvý tah na opakování, jaký byl kdy zaznamenán!

Povede se Thorovi zdolat v Columbusu metu 500 kg? Do závodu zbývá pět týdnů a Björnsson vypadá být v životní formě. Leč nepředbíhejme a vychutnejme si zatím tréninkové záznamy. Věříme, že zaujmou každého opravdového fanouška síly.

 

Björnsson na tréninku s Licisem: trénink jednoručky, 5 opakování šikmých tlaků se 100kg jednoručkami 

Björnsson na tréninku s Licisem: mrtvý tah 2 x 455 kg

Björnsson: 129kg Cyr dumbbell a šikmé tlaky 3 x 3 x 210 kg