Björnsson před ASC 2020: zkouška 146kg Cyr dumbbell

A je to tady! Islanďan Hafthor Björnsson v přípravě na kýžený hattrick z Arnold Strongman Classic (koná se 6. a 7. 3. v americkém Columbusu jako součást výročního Arnold Sports Festivalu) představuje novou akvizici, která přibyla do vybavení jeho domovského Thor´s Power Gymu – monstrózní 146kg kulovou jednoručku, tzv. Cyr dumbbell.

Mimochodem, právě vzepření Cyr dumbbell o hmotnosti 146–150 (?) kg s největší pravděpodobností zajistí v Columbusu vítězství v této disciplíně. K dispozici bude i lehčí 124–128kilový variant, ale jelikož i unikátní zvednutí těžší jednoručky přebíjí libovolný počet zdvihů té lehčí, je nasnadě dedukovat, oč budou favorité usilovat. Z desítky pozvaných borců mají pak reální šanci uspět na těžší metě rekordman v této disciplíně Polák Mateusz Kieliszkowski a právě Thor. Pokud by se to povedlo i někomu dalšímu, bude to nejspíš hodně velké překvapení…

Björnsson samozřejmě novou jednoručku ihned otestuje, když před tím postupně vzepře nad hlavu 81kg Cyr dumbbell, 100kg jednoručku a 129kg Cyr dumbbell. Se 146kg kulovou činkou má původně v plánu pouze její soupažné přemístění k ramenu – do výchozí pozice pro finální výraz jednou paží nad hlavu. Jelikož se však cítí komfortně, s činkou u ramene zkusí i opatrný výraz, kdy pokrčí kolena a vystrčí paži vzhůru. K dopnutí loktu nedojde a Thor vysvětluje, že mu o to ani nešlo. K pokusu nastupoval s tím, že činku jen přemístí a podrží, takové bylo jeho mentální nastavení, a poloviční výraz byla len taková předzvěst věcí příštích. Ty se udají v nejbližších dva a půl týdnech, kdy bude Thorova příprava vrcholit a zvedané váhy doznají svého vrcholu. Pak jej směrem k závodu čeká 10denní odpočinek. Björnsson avizuje, že vzepřít monstrózní jednoručku se pokusí možná již o nastávajícím víkendu.

Dále v Thorově podání spaříme zvedání přírodních kamenů nad hlavu. Nad tou Björnssonovou, čnící do výšky 206 cm, se octne 155 (!) kg vážící kámen. Trénink tlakové síly pokračuje rutinními tlaky na šikmé lavici se 180 kg ve dvou sériích pro tři snadná opakování. Zbytek tréninku patří doplňkové práci na zádech – přitahování jednoručky v předklonu a stahování kladky.

Inu, čas se naklonil a rozuzlení v Columbusu se kvapem blíží. V nejbližších dnech nás v Thorově podání čeká nejspíš hodně zajímavá podívaná…

Björnsson před ASC 2020: lehké tahy a zvedání kamenů