Björnsson strůjcem absolutního rekordu v mrtvém tahu 501 kg!

Mise splněna. Téměř dvojměsíční cesta Islanďana Hafthora Björnssona za absolutním světovým rekordem v mrtvém tahu završena. Nejlepší strongman současnosti pozvedl v sobotu 2. května – v podpůrném dresu, se smyčkovými trhačkami a na olympijské ose – rekordních 501 kg, čímž o jeden kilogram překonal dosavadní maximum. To až do dneška náleželo Angličanovi Eddie Hallovi, jenž za stejných technických podmínek zvedl v roce 2016 mrtvým tahem rovných 500 kg.

V specifických podmínkách koronavirové pandemie zvedal Björnsson v privátních prostorách svého Thor´s Power Gymu (Kópavogur, Island) ­ bez přítomnosti diváků, pouze s minimálním podpůrným týmem včetně kameramanů, zajišťujících online přímý přenos, a mezinárodního rozhodčího, kterým byl bývalý 4násobný vítěz World´s Strongest Man Magnús Ver Magnússon.

Björnsson absolvoval celkem tři pokusy. Svou cestu za novým historickým maximem začal na 420 kg, pak přidal snadných 465 kg a v závěrečném třetím pokusu suverénně pozvedl i 501 kg, čímž se stal strůjcem nového absolutního rekordu.

Thorův pokus byl nesmírně zajímavý také pro milióny lidí na celém světě. Ty totiž napříč různými platformami sledovali v přímém přenosu historický okamžik. Čísla se kumulovala a v jednu chvíli dokonce jeho pokus na YouTube sledovalo 400 tisíc lidí; na serveru Twitch pak dalších 100 tisíc. Opravdovým hitem však bylo to, že celou událost vysílala americká jednička ve světě sportovních televizí ESPN. Tam v tuto chvíli nemůžeme žádná čísla odhadovat, ale jedno je jasné: strongman sport nikdy nezažil takovou pozornost jako dnes!

Hafthor Björnsson: rekordní pokus s hodnotou 501 kg

Záznam celé akce, korunované novým absolutním rekordem v mrtvém tahu