Björnsson: trénink paží a břicha kulturistickým stylem

Nejnovější díl na YouTube kanálu vítěze World´s Strongest Man (2018) a trojnásobného šampiona Arnold Strongman Classic (2018–202) Hafthora Björnssona (31) představuje vítané zpestření jeho obvyklé rutiny sestávající z mrtvých tahů, dřepů, zdvihů klády a těžké jednoručky nad hlavu, benčpresů a šikmých tlaků. Na Island zavítal Thorův přítel Marino Katsouris, 22letý osobní trenér a fitness model z anglického Brightonu, a společně absolvují trénink, který bude plné v režii exotického Brita s patrně řeckými kořeny. Na programu budou bicepsy, tricepsy a břišní svaly, přičemž Marino zvolí ryze kulturistický přístup se supersety, trojsériemi, shazovačkami, statickou výdrží a vrcholovou kontrakci. A to jsou vesměs postupy, na které Hafthor není zrovna zvyklý, navíc paže v jeho obvyklém strongmanském programu nemívají vyhrazenou samostatnou tréninkovou jednotku, ale zpravidla je procvičí několika sériemi na závěr tréninku horní poloviny těla.

Úvod tréninku patří supersetům sestávajícím z bicepsových zdvihů s jednoručkami a benčpresu úzkým hmatem. Zdvih s jednoručkami dostává v Marinově pojímání podobu jakési trojsérie, kdy prvních pět opakování je provedeno střídavě, přičemž paže, která zrovna nepracuje, zůstává v kontrahované pozici, dalších pět zdvihů je odcvičeno současně oběma pažemi a na závěr ještě borce čeká 10sekundová výdrž v kontrakci. Pochopitelně, bicepsové zdvihy popsaným stylem jsou pro Thora pořádný záhul, jelikož na tento typ zatížení hromadící laktát ve svalech není zrovna zvyklý. Na druhou stranu benčpresy úzkým hmatem se 100 až 120 kg si pak vysloveně užívá.

Trénink dále pokračuje trojsérií sestávající z bicepsových zdvihů s velkou činkou (50 kg) a dvou kladkových cviků na tricepsy – tricepsového stlačování kladky a tricepsové extenze zpoza hlavy.

U bicepsových zdvihů je v závěru opět zařazena statická výdrž v horní poloze, načež se v tréninku pokračuje ještě zdvihy s 20kg kotoučem na doražení.

Závěr ryze kulturistické tortury patří kladivovým zdvihům s kladkou a lanovým držákem (po posledním opakování opět statická výdrž v horní poloze) v kombinaci s tricepsovými kliky mezi lavičkami a tricepsovými extenzemi s párem jednoruček nad hlavou. Ke konci již oba borci dávají verbálně i mimicky najevo, že toho mají právě dost, jejich nafouklá nadloktí však vypadají mimořádně impozantně. Škoda jen, že kromě vážení, které oba borci během tréninku absolvují (185 kg Thora versus 93 kg Marina), nedošlo také na měření obvodu paží. V případě Thora by to jistě mohl být hodně zajímavý údaj.

Po pažích absolvují ještě oba borci trénink břišních svalů, které procvičí zvedáním kolen (Thor), respektive nohou (Marino) ve visu a sklapovačkami.