Bonac vítězem Arnold Classic!

|foto: Team-Andro.com

Vítězem jubilejního 30. ročníku prestižní Arnold Classic v profesionální kulturistice mužů se v sobotu 3. března v americkém Columbusu (Ohio) stal William Bonac. Exotický 35letý Nizozemec, původem z africké Ghany, je tak v pořadí již 17. držitelem stylizované sošky Arnolda Schwarzeneggera pro vítěze hierarchické dvojky (hned za Mr. Olympia) soutěžního kalendáře IFBB Professional League. Z balíku prémií v celkové výši 322tisíc amerických dolarů si Bonac za své prvenství přišel na částku 130tisíc.


William Bonac

K letošnímu klání v Columbusu nastoupilo celkem 14 závodníků, včetně trojice účastníků finálové šestky z loňské Olympie (Bonac, Dexter Jackson, Roelly Winklaar) a obhajujícího šampiona Cedrica McMillana. Právě zmiňovaní borci, k nimž se přidali ještě Steve Kuclo a Lionel Beyeke, pak dostali prostor také v úvodním semifinálovém porovnávání, v němž se obvykle rozhoduje o umístění na předních příčkách. Jistou hierarchizaci uvnitř této skupiny pak naznačilo poslední porovnávání v semifinále, které se již obešlo bez Kucla a Beyekeho, zato však v plné míře potvrdilo dojem z úvodní konfrontace – a totiž, že o prvenství se nejspíš rozhodne ve vyrovnaném duelu Bonaca s Jacksonem.

Open Dexter
Dexter Jackson

Na loňského vítěze, 185 cm vysokého Cedrica McMillana zbylo třetí místo, honorované sumou 50tisíc dolarů. Nejlépe stavěný muž současného profesionálního bodybuildingu snoubí v sobě proporce a eleganci zlaté éry s nároky na hmotu plně v režii 21. století. Za prvními dvěma nyní poněkud zaostal po stránce tvrdosti a vyrýsování muskulatury, nicméně pro nejednoho fanouška bodybuildingu zůstává impozantní McMillan archetypem kulturisty a pokračovatelem linie, kterou v minulosti vytyčovala jména jako Lee HaneyArnold Schwarznegger nebo Sergio Oliva.

Open McMillan
Cedric McMillan

Čtvrté místo obsadil Roelly Winklaar. Exotický rodák z karibského ostrovního Curacaa předvedl opět bezkonkurenční množství svalové hmoty – s dominantními objemy paží, ale i nohou. Rovněž zjevně popracoval na kontrole břišní stěny, což u něho přispělo k iluzi užšího pasu; na druhou stranu jisté rezervy bychom našli v svalové tvrdosti.

Open Roelly
Roelly Winklaar

Pátý Steve Kuclo se k závodění vrátil po loňské vynechané sezóně a s umístěním může být spokojen.

Open Kuclo
Steve Kuclo

Finálovou šestici uzavřel proporční Francouz Lionel Beyeke, jenž na své poměry předvedl slušnou formu. Od lepšího výsledku jej dělily pouze rezervy ve svalové tvrdosti v oblasti hýždí a hamstringů.

Open Beyeke
Lionel Beyeke

Český závodník Lukáš Osladil si připsal deváté místo. Prezentoval se výbornými zadními i bočními postoji, za svou výjimečnou ostrostí z loňského podzimu však tentokrát o něco málo zaostal.

Open Osladil

Lukáš Osladil

Očekávaný comeback šampion z roku 2014, 39letého Němce Dennise Wolfa po zranění a následné operaci krční páteře se skončil 12. místem. Borec, který se na pódia vrátil po 882 dní dlouhé soutěžní odmlce, měl patrně vyšší ambice, zejména však hmotou horní poloviny těla zatím ještě výrazně zaostává za časy své někdejší závodnické slávy…

Open WolfDennis Wolf

Při příležitosti oslav třicátého výročí vzniku Arnold Classic se sobotní finálový večer nesl v slavnostním duchu. Při této příležitosti se na pódiu sešli všichni dosavadní šampióni soutěže v kulturistice mužů open. Chyběl mezi nimi pouze vítěz klání ze sezóny 1999 Nasser El Sonbaty, od jehož smrti zanedlouho uplyne pět let…

Videozáznam z prejudgingu 

 

Open scorecards