Bonac vs. Hill: pohled trenéra

Bonac vs. Hill: pohled trenéra

Přednedávnem jsme na těchto stránkách přinesli informaci o ukončení spolupráce mezi vítězem Arnold Classic (2018) a bronzovým medailistou Mr. Olympia (2017) Williamem Bonacem a renomovaným trenérem Neilem Hillem. Iniciativa měla přijít ze strany Bonaca, přičemž důvodem byly údajně přemrštěné finanční nároky trenéra, který si měl brát až 40 % z výše peněžních odměn svého svěřence. Poté, co se oba dohodli na snížení odvodů na 20 %, se údajně zásadně změnil Hillův přístup k Bonacovi, což posléze vedlo k vypovězení dohody ze strany svěřence. Tolik alespoň tedy Bonacova verze, o níž jsme vás informovali.

Jak však vnímá nastalou situaci druhá strana, tedy trenér Neil Hill? Walesan, který se dostal do povědomí zejména spoluprací se svým krajanem, 7násobným šampionem Olympia 212 Jamesem Lewisem, uvedl, že začátky kooperace s Williamem spadají do období po EVLS Prague 2012. Jelikož však exotický Nizozemec ghanského původu byl prý tenkrát v nepříliš radostné finanční situaci, Neill si za své služby údajně neúčtoval žádné peníze. Bonac se ovšem kvůli tomu cítil špatně a tak spolupráci brzy ukončil.

Podruhé se dali dohromady asi po dvou letech, Bonacova solventnost však byla podle Hilla i nadále stejně neutěšená jako v době jejich prvního seznámení. Hill, který měl ve fitness průmyslu – na rozdíl od Williama – četné konexe, tedy svěřencovi sehnal sponzory, fungoval tudíž nejen jako jeho trenér, ale i jako manažér. Bonacovi měla náležet veškerá mzda od sponzorů, stejně tak mu měly plně patřit příspěvky na cestovné a podobně. Jediné, co prý chtěl trenér, bylo 20 % z bonusů, které měli Williamovi jím dojednaní sponzoři vyplatit, a 20 % z výher, což v danou dobu nepředstavovalo zas nijak horentní sumy. Rozhodně se jednalo o diametrálně jinou částku, než jakou získává William dnes, kdy patří do absolutní závodnické špičky. Tuto dohodu obě strany stvrdily písemně.

Hill zároveň jasně vyloučil, že by si kdykoliv bral deklarovaných 40 % z Bonacových výher nebo bonusů. S nastavenou spoluprací se tehdy podle Neila zdál být William nadmíru spokojený. Před dvěma lety pak přišel Bonac za trenérem s tím, že by potřeboval více peněz investovat do svého života. Podmínky tedy upravili tak, že Neil dostával už jen 20 % z výher. Jak se William zlepšoval, rostly i jeho prémie – a tudíž i Hillovy odměny – což však Neil považuje za férové.

Letos pak měli oba podepsat nový kontrakt. Neil navrhoval, že by měl brát 10 % z odměny z Mr. Olympia a 15 % ze všech ostatních závodů. Pokud by ovšem jeho svěřenec vyhrál Arnold Classic, bral by z toho ale jenom 10 %. Tyto podmínky si prý telefonicky také odsouhlasili. Bonac však následně svému trenérovi údajně odeslal smlouvu s jinými podmínkami, podle kterých by Neilovi platil pouze 10 % z Olympie, 10 % z ostatních soutěží, a pokud by nezvítězil na Arnold Classic, nedostal by trenér nic. To Neil odmítl, protože sice zodpovídá za to, jak závodník vypadá na pódiu, ale už nemůže za to, když se tam potenciálně objeví někdo lepší. Neil také popřel, že by se o svého klienta málo staral. Sestavil mu kompletní přípravu na letošní Olympii a postupně plán přizpůsoboval. Naopak si postěžoval, že William tak zcela nedodržoval jídelníček a jeho forma se prý nevyvíjela tak, jak by měla. Neshoda nad finančními aspekty spolupráce, Williamova neochota či neschopnost dodržovat předepsaný plán přípravy a jeho pocit, že se mu trenér dostatečně nevěnuje – to vše, zdá se, bylo mixem faktorů, který vedl k situaci, že se obě strany nakonec dramaticky rozešly…

Kdo z nich má pravdu a nakolik jsou výpovědi obou nezaujaté, lze říct jen těžko. Nyní však alespoň máte pohled na vzniklou situaci z obou stran a názor si můžete udělat sami.