Brian Shaw: cesta za 701 librami (317,8 kg) v benčpresu (XII.)

Je čas začít trénovat pro maximální váhy. Těmito slovy otevírá Brian Shaw (38) další díl svého putování za impozantní známkou v raw benčpresu. Znamená to, že pokud až doteď byl trénink zaměřen na budování základů síly a pracovní kapacity, již v této tréninkové lekci se dočkáme digrese směrem k těžším pokusům. Brian si pochvaluje předchozí tréninkovou fázi, kde zejména vlivem zvýšeného pracovního objemu doznal kýžených změn jak v skladbě těla, tak v nárůstu síly.

Tento trénink je ale opravdu jiný. Čtyřnásobný držitel titulu World´s Strongest Man i jeho sparingpartner Tyler Styckle tentokrát při tlaku vleže nikterak nehrotí tréninkový objem, nýbrž v několika přípravných sériích vystoupají přímo k vrcholné váze onoho dne. Stycklovo tréninkové úsilí pak rezultuje do nového osobního maxima, když s pauzou na hrudníku vytlačí 204,1 kg; pokusí se i o druhé opakování, v němž mu však již musí Brian přece jen trochu dopomoci.

Důvod pro radost má ale posléze i samotný Shaw, když předvede dvě dynamická pauzovaná opakování s vahou 235,8 kg. Brian nešetří běloskvoucími úsměvy a sérii charakterizuje jako joke (vtip) a so easy (tak snadné). Dosud prý nejvíc vytlačil 240 kg, což však bylo bez zastavení na hrudníku, tudíž aktuální výkon lze v jistém ohledu pokládat za jeho životní benčpres. A prý bude i líp!

Dále se oba borci v tréninku zaměřují na rozvoj dynamiky, k čemuž jim poslouží dynamický benčpres (4 x 2, Brian 201,8 kg, Tyler 183,7 kg) v supersetu se stahováním kladky paralelním úchopem.

Závěr tréninkové lekce pak patří tlakům jednoruček. Pokud je však Brian až dosud dělal na rovné lavici, nyní využije šikmý sklon opěrky pod úhlem cca 60 stupňů. Důvod? S blížícím se listopadovým termínem soutěže World´s Strongest Man 2020 míní trénovat více na šikmé lavici a také zakomponovat do tréninku větší objem práce na ramena. Z šikmých tlaků jednoruček absolvuje Brian pět sérií. Ve všech přitom cvičí s párem 64kilových činek, přičemž v prvních dvou sériích je počet opakování omezen na 8, zbylé tři jsou pak v tomto ohledu vždy na maximum, což u Briana znamená postupně 12, 10 a 9 opakování. Užijte si trénink, přátelé.