Causa bodybuilding

Čtenář Edward Dignin poslal do redakce časopisu Ironman dopis, s jehož titulkem „Estetika, absurdita a Atlas“ i zněním plně souhlasím; navíc myšlenky Charlese Atlase do kroniky nesporně patří, neboť se prorocky dotýkají stavu současného bodybuildingu, de facto všech trénujících lidí. Zde je text:

V nedávných číslech jste měli články s dotazy, zdali bodybuilding sešel z cesty. Se všemi těmi steroidy, dehydratacemi, denními šestihodinovými tréninky a astronomickými počty sérií, a nejabsurdnější ze všeho – implantáty, se domnívám, že bodybuilding absolutně ztratil směr.

Clarence Ross, který podle mne vlastnil nejskvělejší postavu všech dob, poznamenal už v roce 1949: „Největší chybou kulturisty je ztráta dohledu nad estetikou. Symetrie má vždy přednost před holou hmotou.“

Nejvíce však moje srdce drásá přehlížení toho, co vlastně má být cílem cvičení s činkami: zdraví. Vytrénujte svaly a postava už půjde sama. Pokud se mne týče, posilování je nezdravějším cvičením vůbec.

Dovolte mi skončit s citací Charlese Atlase někdy zkraje 60. let: „Jsem přesvědčen, že dnešní (cca 1960) kulturisté jdou za příliš extrémními cíli, vyžadujícími zbytečně přísnou oddanost.

Budovat svaly do té míry, že už nejsou symetrické, se mi zdá hloupé. Ještě více nesmyslné je nabírání hmoty pro hmotu, bez ohledu na její praktické použití. Rozvoj, který je pouhou ozdobou, není přirozený a je krokem špatným směrem.

Průměrný člověk nadevše touží po dokonalém zdraví a po tom, aby neměl bolesti. Podle mne má každý cvičenec začít úvahami nad zdravím vnitřních orgánů. Další má být efektivní tělo, stroj schopný zvládnout sám sebe za jakýchkoliv podmínek. A teprve posledním cílem má být vyvážená, mužná postava, vynikající svou krásou a ne nadměrným rozvojem svalů.“

Poznámka redakce: Souhlasíme, ale může se bodybuilding vrátit zpátky? Jsou dnešní čtenáři i diváci schopní přijmout něco menšího než masivní postavy profesionálů? Postavili by se za vítěze Mr. Olympia s postavou jako Frank Zane a ne Ronnie Coleman? Dokáže většina fanoušků uznat esteticky vyváženou postavu?

vulcanaatlas.jpg