Causa Kalman Szkalak (1)

SZKALAK 01

Kalman Szkalak měl skoro čtyři roky (nar. 16. ledna 1953), když rodina v listopadu 1956, po povstání lidu za odchod sovětských vojsk, na rozkaz tehdejšího velvyslance Jurije Andropova krvavě a za cenu 700 mrtvých potlačeném pomocí tanků velitele vojsk Varšavské smlouvy maršála Koněva, opustila spolu s dalšími 200 tisíci lidmi Maďarsko. Přes uprchlický tábor v Rakousku se dostali do New Jersey a nakonec našli domov ve městě Wilmington ve státě Delaware. Jako kluk Szkalak hrál fotbal, provozoval gymnastiku, zápasil a plaval, během studia na University of Delaware pomáhal v klubu zdraví. Začínal s váhou 57 kg a 25 cm pažemi, za rok už měl 75 kg, zvedal v benčpresu 135 kg a nechal se přesvědčit k soutěžení. V roce 1973 vyhrál s váhou 79 kg titul AAU Mr. Delaware, v únoru 1974 odjel otřískaným autem do Kalifornie a hned zamířil do Gold´s Gym. Ačkoliv musel zaplatit posledních pět dolarů, na tréninku upoutal masivním trupem pozornost Kena Wallera, silou v benčpresu (2 opakování s 210 kg) málem pokořil Franca Columbu a skamarádil se s Arnoldem Schwarzeneggerem. I když byl kvůli slabým, 59 cm stehnům terčem posměšků, záhy do gangu zapadl.

SZKALAK 02

Zajímavé údaje doplňuje Rick Wayne v knize „Three More Reps: V benčpresu dělal 4 série po 8 opakováních se 185 kg. Stejné dávky používal v tlaku na šikmé lavici (125 kg) a vleže hlavou dolů (165 kg). Na tricepsové tlaky vleže s dobrou technikou měl na čince 97,5 kg, stlačování kladky dělal s váhou 70 kg.

SZKALAK 04

Poté, co v dubnu 1976 dobyl vytoužený titul AAU Mr. California (vážil 94 kg), stal se žhavým kandidátem pro mistrovství Ameriky. V jednom interview přiznal, že po získání titulu Mr. California začal poprvé brát steroidy, a sice 15 mg Dianabolu denně a injekci Primobolanu jednou týdně po dobu devíti týdnů. V červnu v Philadelphii pak téměř neznámý borec s enormním hrudníkem, výraznými bicepsy a širokými zády převálcoval všech 24 soupeřů, stal se mistrem Ameriky a novou hvězdou tehdejšího bodybuildingu. Na nohách tvrdě zapracoval a zvětšil jejich hmotu na 70 cm, zaplatil ovšem daň zraněním zad z těžkých dřepů s 210 kg. Změnil tudíž cviky a dvakrát týdně dělal 10 sérií extenzí kvadricepsů po 12 opakováních, 5 sérií po 10 čelních dřepů se 142 kg, 5 sérií hack-dřepů se 180 kg a osm sérií zakopávání. Bez specializace při váze 100 kg zvedl v benčpresu 235 kg a tahem bicepsů stovku. V té době už byl ženatý, pracoval jako barman v nočním klubu, vlastnil byt a ve volném čase vyráběl zakázkový nábytek.

SZKALAK 05