Causa steroidy: Harold Poole

poole_harold310808.jpgHarold Poole, jehož jméno se stalo synonymem pro pózu Most Muscular, v níž byl s váhou 97 kg neuvěřitelně tvrdý a vyrýsovaný, uzavřel první polovinu své kariéry v roce 1968 jako profesionální mistr Ameriky WBBG, pak ještě soutěžil do roku 1972. Na pódium se znovu vrátil 21. března 1980 na IFBB California Grand Prix.

Čtěme, co napsal Rick Wayne: „Bývaly doby, kdy pouhá zmínka o Haroldu Poolovi stačila vyvolat chaos ne nepodobný pokřiku HOŘÍ v přeplněném obchodním domě.

Dnes Poole, který změnil svoje jméno na DAMIEN, stál ignorován v závěsech. Spíše než slavné monstrum, které podle legendy málem překonalo Sergio Olivu a přinejmenším jednou porazilo Scotta, však připomínal dvojníka Franka Zaneho.

Naříkal na křeče ve stehnech a prozradil, že má ambice zůstat v první desítce. Jeho sestava však postrádala jiskru, která dříve oživovala jeho exhibice. Při pohledu na něho mi v krku rostl knedlík, protože zde stál představitel dřívějšího báječného období, k němuž jsem se modlil, aby nikdy nezaniklo…a bylo jasné, že do arény 80. let nepatří.

Do 60. let patřili také Zane, Arnold, Franco a Sergio, nicméně jejich světlo nepřestalo zářit. Modlil jsem se, aby při svém comebacku uspěl (skončil mimo sedmé bodované místo).“ Proč uvádím návrat Harolda Poola do této causy?

Protože to zkusil po dlouhé pauze, ve věku 37 let a hlavně bez chemie, jak sám uvádí:

„Návrat plánuji už od roku 1978, nejdřív jsem si to ale musel srovnat v hlavě. Jelikož si nechci zahrávat se steroidy, potřeboval jsem čas na obnovení svalové hmoty. Blížím se ke své ideální váze kolem 95 kg a mohu se dál zlepšovat. Nějak se zdá, že nasypaní chlapi nedokáží zůstat ve formě delší dobu, kdežto naturální kulturista se udržuje snadněji. Steroidová monstra po čase odcházejí.“