Moderní fitness centra vs. klasické činkárny

|text: ERIK RÉDLI |foto: BORIS BÁRDOŠ, PETER ČERNICKÝ

Výběr vhodného místa ke cvičení je jako výběr čerstvého ovoce: čím blíže, tím lépe. Jablka z vlastní zahrady nebo od známého farmáře jsou vetší zárukou kvality, než jablka ze supermarketu a také mají v sobě přidanou hodnotu ve formě povídání s farmářem nebo sousedy na zahradě. Něco podobného se dá říct i o malých sklepních posilovnách, kde přátelská atmosféra pomáhá zdolat těžké váhy. Výsledkem je dobrá kondice a žilnaté paže vystupující pod volným oblečením.

historický kettlebellyHistorické kettlebelly v činkárně na Vinohradech v Bratislavě. 

Správná činkárna by měla poskytovat možnosti k procvičení všech tělesných partii. Nemusejí to být nejnovější stroje a elektrické mašiny. Obyčejná činka s kotouči, jednoručky nebo jednoduchá kladka zatíží svaly ze všech uhlů, když víte, jak na to. Odborníkem v této oblasti je spolupracovník MUSCLE&FITNESS Josef Švub, který ve své časopisecké rubrice pravidelně přináší klasické i méně známé cviky ze staré školy.

Komerční fitness centra rostou jako huby po dešti, lákajíce lidi na výhodní permanentky a bonusy ve formě nápojů zdarma nebo přístupu na wifi. Fitness se od svých začátků zpopularizoval na tolik, že se stal i obětí byznysu a mnoho lidí se na něm snaží především vydělat

Dostavíte se na recepci s načipovanou kartou, projdete turniketem a zamíříte do šatny s obavou, že vám někdo obsadí stojan na dřepy, zatímco vy hledáte drobné na uzamknutí skřínky.

hiit cardio 1logo

Trénink není místo, kam zamířím, když mi to umožní pracovní povinnosti. Do činkárně se chodí pravidelně a cílem je tvrdá práce, ne vysněná postava. Bývalý soutěžní bodybuilder se s vámi rád podělí o tréninkové tipy. Šlachovitý chlápek, který závodil v atletice, zase v přestávkách mezi sériemi nabízí rady k výživě. Všichni makají tvrdě a konverzace se točí výhradně kolem cvičení a stravy. Vytváří to podnětné a inspirativní prostředí, které umožňuje přirozený růst, bez potřeby osobního trenéra nebo fitness aplikace v mobilu.

Nezáleží na tom, kde trénujete. Klidně to může být i velký fitness centrum, pokud tam najdete hrazdu, velkou činku a pár kamarádů, kteří sdílejí podobnou tréninkovou filozofii jako vy. Kdybych si však mohl vybrat, volil bych menší posilovnu, kde se vstup platí jednorázově a na zemi se válejí kovové kotouče.