Co udělá koronavirová epidemie s fitness branží?

Na aktuální téma se zamýšlí MUDr. FRANTIŠEK ZÁMOLA

Vzhledem k tomu, že většina z naší komunity přátel na sociálních sítích podniká v sektoru fitness, ať už to jsou trenéři, poradci, provozovatelé fitness, oddíly, profesionální sportovci, výrobci, zpravodajci atd., všichni mají jedno společné: nejistotu jak dlouho bude trvat současný stav a s jakými následky skončí, respektive jak dlouho bude trvat zotavení z toho. Pro mnohé to znamená existenční ohrožení či naprostou devastaci příjmů a z toho vyplývající finanční problémy…
Česká vláda slíbila měsíční kompenzaci pro OSVČ v hodnotě 15000,- Kč měsíčně. Otázkou je, jestli to bude dostačující? Bude se to odvíjet od konečné bilance a časových faktorů.
Zajímalo mně, jestli se o to u nás někdo z kompetentních organizací či médií zajímá a jestli činí třeba nějaké kroky pro řešení kompenzace, či záchranu pro lidi pracující ve fitness. Na stránkách SKFČR jsem našel poslední příspěvek ze dne 17. 3. o zrušení jarních soutěží. Inspiraci jsem nenašel na toto téma ani mezi příspěvky největšího fitness serveru Ronnie.cz. Pak jsem se díval ještě na stránky České komory fitness. Tam se to aspoň tváří, že to monitorují a pracují s problémem.
„Vážení provozovatelé fitness center, fitness profesionálové,
Česká komora fitness intenzivně monitoruje veškerá opatření týkající se omezení provozu fitness center v důsledku nouzového stavu vyhlášeného Vládou České republiky dne 12. 3. 2020 z důvodu nákazy koronavirem COVID-19. Nastalou situaci průběžně konzultujeme s Hospodářskou komorou ČR, sledujeme také doporučení České unie sportu i České obce sokolské.
Jako alternativu klasického tréninku navrhujeme nabídnout klientům on-line lekce.
Situace není pro nikoho z nás lehká, ale respektujme všechna nařízení a zapojme se tak do celospolečenského úsilí o snížení šíření nákazy. Čím dříve se podaří situaci zlepšit, tím dříve se budeme moci všichni vrátit ke své práci!“

Je tam několik inspirativních příspěvků:
Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, byla v pátek 27. března krátce po 14. hodině hostem živého vysílání ČT24 z Malostranského náměstí.
Majitel 3D Fitness Miroslav Jirčík popisuje situaci fitness sektoru nejen v kontextu ČR, ale celé Evropy. Jaká opatření jsou zavedena v dalších zemích? Jaké kroky plánuje podniknout EuropeActive, organizace, které je i Česká komora fitness součástí? Víc ZDE.

Vzhledem k dobrým dlouholetým kontaktům jsem se podíval ještě k sousedům do Maďarska. Ty také nesedí jen se založenýma rukama. Maďaři před pár dny (25. 3. 2020) založili novou Asociaci fitness center. Měl jsem možnost mluvit telefonicky s viceprezidentem této asociace, s Csaba Bara a dozvěděl jsem se, že jejich kroky jednoznačně urychlila virová epidemie a že mají velkolepé plány. Do vedení asociace zaangažovali i lidi blízké politice a spoléhají na spolupráci s vládou a s ministerstvem školství, tělovýchovy a regionálního rozvoje. Hlavním úkolem je okamžitě něco udělat pro lidi, které živí fitness a z dlouhodobého hlediska rozvíjet spolupráci s vládou pro zařazení pohybových aktivit do různých preventivních programů a podpořit majitele posiloven třeba proplácením voucherů na pohyb u několika pojišťoven.
Na sociálních sítích jsem viděl nespočet rouškových kreací, domácích akrobacií a různých vtipných aktivit, spousta vtípků ale jen dobrá nálada naše podnikání nezachrání.
Co děláte vy proto, aby tato virová epidemie měla co nejmenší dopad na vaše podnikání a přežití?
Další z témat, nad kterým jsem se zamyslel, je osud profesionálních závodníků v těchto těžkých časech. Většina soutěží se celosvětově zrušila či posunula na pozdější termín, ovšem nikdo se stoprocentní jistotou neví, jestli to tak skutečně bude.
Opravdoví profesionálové se připravují na soutěže delší období a kromě medailí mají za cíl díky umístěním si vydělat i nějaké peníze, jelikož je to jejich zaměstnání. Zavřením fitness center se de facto znemožnilo i těmto lidem vykonávat svoji práci a mít šanci dál připravovat formu na pozdější soutěže a tím si dohnat svůj výdělek. Tito lidé svoje pro karty vybojovávali těžce a dlouho a kvůli těmto omezením, „dočasně přišli o práci i o možnost pracovat“ – připravovat se do práce, na soutěže.
Když jsem se díval na aktuální příspěvek na sport.cz, tak jsem přemýšlel nad výroky a sdělením, které zde bylo obsaženo:  „Jeden z hráčů sehnal i stanovisko od vlády a to, že profesionální hráči, kteří to mají jako živnost, ten sport mohou dál vykonávat“
Epidemiolog Roman Prymula se vyjádřil podobně. „Pokud to je jejich práce, tak to není obcházení, my jsme v podstatě pracovní aktivity nelimitovali. Pokud budou hrát jeden na jednoho, tak to asi splňuje všechny parametry, které tady jsou. Oni by měli vycházet z toho, jestli necítí respirační onemocnění, měli by si měřit teplotu,“ dodal šéf krizového štábu.“
Podle toho by se profesionální kulturisté mohli domluvit s majiteli posiloven či fitcenter, aby mohli „chodit do práce“, aby jim to bylo umožněno, samozřejmě za dodržení všech opatření a hygienických pravidel.
Pokud tento stav bude trvat měsíce, ale soutěže v zahraničí („práce pro profesionály“) se otevřou, tak by mělo být umožněno pro tyto lidi vycestování udělením výjimky, i kdyby pak měli oboustranně absolvovat 14denní karanténu. Myslím si, že měsíce si dokážeme představit, ale půl roku až rok je těžko představitelné, a pro některé by to znamenalo vzhledem k formě i k zahraničním smlouvám konec kariéry, která se budovala dlouho.
Co si o tom myslíte?