Comeback soutěže Ms. Olympia

Poslední roky nebyly pro ženskou kulturistiku zrovna šťastné. Nejprve na přelomu let 2013 a 2014 nadobro vymizela z portfolia mezinárodní IFBB a neobjevila se ani v její nově kreované profesionální platformě IFBB Elite Pro. (Ta vznikla koncem roku 2017 v gesci Rafaela Santonji poté, co došlo k odluce Santonjovy IFBB International od americké NPC a IFBB Pro Leauge, řízené Jimem Manionem.) V IFBB Pro League vypadl bodybuilding žen nejprve z programu Arnold Classic a od roku 2015 absentovaly kulturistky také na Olympii.
Bodybuilding žen se víceméně přetransformoval do ženského physique, jež akcentovalo u závodnic zejména ženskost a sportovní eleganci s optimálním (nikoliv maximálním) svalovým rozvojem. Ženská kulturistika v její hardcore podobě (takové, jakou jsme znali z období kralování Iris Kyle) de facto skončila.

Alina Popa

V její nejčernější hodině se o resuscitaci této kategorie zasloužili Jake a Kristal Woodovi a jejich společnost Wings of Strength. Ve spolupráci s pořadatelem Timem Gardnerem se jim povedlo udržet ženský profesionální bodybuilding při životě. Pravda, vyžádalo si to upřednostnění poněkud jiného typu závodnic, než byla 10násobná šampionka Ms. Olympia, již zmiňovaná Kyle, nicméně s nástupem ženštěji působících kulturistek se propagace ženského bodybuildingu stala přece jen výrazně snazší.
I za těchto okolností se ale jednalo o špičkové kulturistky, což dokazuje úroveň vítězek (Alina Popa, Helle Trevino, Margie Martin) pěti ročníků soutěže Wings of Strength’s Rising Phoenix World Championships, která v pozici vrcholné události sezóny Olympii nahradila.
Na jaře tohoto roku se společnost Wings of Strength, jejímž cílem je právě propagace ženské kulturistiky, stala partnerem Olympia Weekendu a začalo se spekulovat o tom, že by to mohlo znamenat comeback soutěže Ms. Olympia. Během finále letošního ročníku Mr. Olympia pak moderátor Bob Cicherillo oznámil, co se vlastně tak trochu čekalo: V roce 2020 se Ms. Olympia vrátí do programu Olympia Weekendu!