DALLAS MCCARVER – už dva roky tu s námi není

Dallas Lee McCarver

† 22.8. 2017
Pamatuji si celkem živě ten týden hrůzy, kdy nás během 4 dnů opustily hned dvě hvězdy světa kulturistiky – Dallas McCarver a Rich Piana. Nemohl jsem uvěřit tomu, co za informace probíhá na internetu. Doufal jsem, že jde o novinářskou kachnu, v tom nejlepším případě Hoax. Vzhledem k relevantnosti zdrojů, které informovaly o úmrtí Dallase, jsem však po pár minutách pochopil, že tragická novina je zprávou pravdivou. Kulturistika se dlouho nepotýkala s takto nepříjemnou zprávou. Úmrtí kulturisty je totiž vždy tím nejhorším, co se na stránkách o kulturistice můžete dočíst.

Dallas McCarver – IFBB North American Championships 2012

Talent jako hrom

Dallas McCarver se narodil 9.4. 1991 v americkém státě Tennessee. Jeho mládí bylo ve znamení sportu. Od mala hrával americký fotbal. Během hraní tohoto sportu objevil činky a zvedání železa. To si ihned zamiloval a hned věděl, že kulturistika je jeho destinací. Měl v ní velké plány!

Dallas si už v počátcích své kariéry nastavil velké cíle. Jak jinak, vždyť přecházel z velkého populárního sportu. Za svůj raketový vzestup vděčí Johnu O’Reaganovi. Trenérovi, jehož praktiky a extrémní postupy jsou na internetu nechvalně proslulé. V případě Dallase to znamenalo rapidní svalové přírůstky. Na výsledky dlouho čekat nemusel.
2011 NPC Hub City Fitness Quest bylo jeho první soutěží. Dominoval. I 2011 NPC Battle at the River Championships
pro něj skončilo vítězstvím. A svou šňůru vítězství pak ozdobil také absolutním vítězstvím na IFBB North American Championships, kde vybojoval profi kartu. Ve svých 21 letech byl tehdy nejmladším profesionálem v IFBB Pro a tím vůbec nejmladším absolutním vítězem americké národní pro kvalifikační soutěže.

Dallas McCarver – California Pro 2015

Budoucí Mr. Olympia

Roky 2013-2014 talentovaný borec vynechal a soustředil se nabrat kvalitní svalovou hmotu, se kterou by konkuroval mnohem zkušenějším borcům i v profesionálech. Na začátku roku 2015 se dostal až na 140kg, ze kterých začínal přípravu na léto. Jeho vstup do profi ligy nemohl být lepší. Zvítězil už při svém debutu. Závod California Pro 2015. Na tomto závodě sice neměl největší konkurenci, ale ve svých 24 letech rozhodně favoritem nebyl. Na stagi však byl tím nejlepším kulturistou a kvalifikoval se na Olympii. Zde pak obsadil 13. místo a nechal za sebou hned 10 borců. Mezi nimi jména jako Kuclo, Delarosa nebo Brandon Curry! Budoucnost pro Dallase měla být zářná. Byla mu přidělena nálepka – Budoucí Mr. Olympia.

Mezi ty nejlepší

V této době už Dallas spolupracoval s novým koučem. V mnoha smyslech šlo o podobného trenéra, jakým je John O’Reagan. Brutální tréninku, brutální příjem kalorií v objemu, velké rozdíly mezi soutěžní a objemovou hmotností. Kulturistika tak, jak ji známe. Tým McCarver – Jensen šlapal jako hodinky. Z Dallase se stala hvězda ve světě kulturistiky. Stejně jako Ronnie v době své největší slávy i Dallas měl za sebou podporu giganta ve světe doplňků stravy. Značka BSN za ním plně stála. Dallas v roce 2016 vítězí na Wings of Strength Chicago Pro a ve svých 25 letech se dostává do Top 10 na Olympii, když končí 8. Všechno šlape jako hodinky.

Série zlých rozhodnutí

Peníze a zase ty peníze. Ty mohou pokazit i něco, co funguje. Dallas dostává v průběhu roku 2016 nabídku na spolupráci se značkou REDCON1. Začínající značkou zabývající se doplňky stravy, která sídlí na Floridě. „Farmář“ z Tennessee nabídku přijmá a stěhuje se na Floridu. Je tváří značky. Stává se z něj dojná kráva, která musí dát minimálně tolik, kolik si bere. Jeho trenér Matt Jensen si spolupráci s Redconem neužívá a výsledkem je vyhazov. Vyhazov z Redconu? Tím to pro Matta začíná, ale konec to není. Majitel Redconu dohazuje Dallasovi jiného trenéra – Chada Nichollse. Dallas se vzdává služeb kamaráda Matta Jensena a začíná spolupráci s „The Diet doc“-em. Chad v minulosti trénoval jména jako Ronnie Coleman, Flex Wheeler, Paul Dillet nebo Nasser El Sonbaty.
Chad se z Dallase snaží udělat druhého Colemana. Objemovka je brutální. Dieta tvrdá. Dallas trénuje partie dvakrát týdně. Někdy cvičí snad ještě tvrději, než kdy před tím. Na kontrole formy v Pittsburghu u Jima Maniona před Arnold Classic se však odehrává něco, co zaujme celý kulturistický svět. Pokud přijedete pózovat do posilovny prezidenta NPC a IFBB Pro ligy, tak byste měl mít co ukázat. A umět to ukázat. Dallas reprezentativně vůbec nevypadal a prezentace před prezidentem vzbudila v mnoha lidech hodně negativní reakce.

Dallas McCarver – Arnold Classic Australia 2017

Arnoldy a kolaps na stagi

V souvislosti s Dallasovým vystoupením v posilovně Jima Maniona byl nejvíce vokální Shawn Ray. Člen kulturistické Síně slávy varoval Dallase před způsobem přípravy a tím, jak pod vedením Chada Nichollse dělá kulturistiku. Ostré slovní výměny přes sociální sítě byly hodně za hranou toho, co se mělo dostat k fanouškům.
I přes problémy v přípravě závodí Dallas na Arnold Classic v Columbusu. Končí za Cedricem McMillanem na druhém místě, které není propadákem, ale také tím, na co v tu dobu reálně má. Šance ještě vylepšit tento výsledek přichází o dva týdny později v australském Melbourne na dalším Arnold Classic. Zde však Dallas kolabuje do náručí jednoho z pořadatelů přímo na stagi. Ten ho odvádí do zákulisí a Dallas závod není schopen dokončit. Až s odstupem týdnů se dozvídáme, že Dallas na závod nejspíše nastoupil s bronchitiou, tedy zánětem průdušek. Tu mu podle dostupných informací nalezl doktor v USA. Dallas mi měl následně dojít na kontrolu, na kterou se však rozhodne nejít.

Tragická smrt

Ráno 22. srpna k nám přichází z USA informace o tragickém úmrtí 26 letého kulturisty, který je tím největším talentem posledních let. Celý kulturistický svět oplakává jeho úmrtí, které je nejtěžší pro jeho nejbližší. Nejhůře z kulturistů jej snáží Josh Lenartowicz, který byl v té době spolubydlícím Dallase. Právě Josh jej našel ležet na zemi a pokoušel se jej oživovat. Pro Flexe Lewise jde také o hrozný moment, vždyť Dallas byl jeho tréninkovým parťákem, se kterým trávil volný čas, jako by to byl jeho mladší brácha. Zbytek sezóny věnují Dallasovi.
S odstupem měsíců se na světlo internetu dostává pitva Dallase. To hlavní? Příčína smrti? Zástava srdce.
Srdce bylo asi třikrát větší, než je průměr člověka. Plíce asi dvakrát větší, než je průměr. Játra dokonce třikrát zvětšená. Ledviny taktéž nad rámec toho, co je normální. Dallas měl aterosklerózu. Pitva odhaluje taktéž rakovinu štítné žlázy.
Na Dallase McCarvera kulturističtí fandové nikdy nezapomenou. Byl vynikajícím kulturistou, který byl pověstný nejen svými objemy, ale i úsměvem. Pro mladé by však měl být příkladem kulturisty, díky kterému se hodně dobře zamyslí nad tím, jak budou ke kulturistice přistupovat.

Odpočívej v pokoji, Big Country