Dan Lurie: Arnoldovy roky (3)

…Po vítězství nad Olivou v roce 1972 jsem se rozhodl uspořádat svou vlastní výzvu Arnold vs. Oliva a spor jednou provždy vyřešit. Arnoldovy kontakty s WBBG začaly tři roky předtím, v roce 1969. Moji nabídku účasti na Pro Mr. America dne 24. května 1969 seriózně zvažoval a odpověděl dopisem. Byl jsem tomu rád, nicméně jednalo se o to, jestli bude soutěžit, nebo jen předvede exhibici. Ve finále jsem jej ujistil, že půjde o fér soutěž a jako jeden z nejlepších světových borců může získat pěknou sumu 5000 dolarů. Arnold se rozhodl nesoutěžit a jít dál s Weiderem.

Možnost soutěžit ve WBBG se znovu otevřela v roce 1974 a jeho sokem měl být Sergio Oliva. Sjednáním Arnoldova souhlasu jsem pověřil promotéra Nata Habera, který mu zatelefonoval do Gold´s Gym. Arnold souhlasil, že se v září 1974 utká s Olivou a doslova řekl: “Za 5 tisíc dolarů budu soupeřit se Sergio Olivou kdykoliv a kdekoliv.” Mělo se tedy jednat o zvláštní souboj dvou největších bodybuilderů, jaké kdy svět spatřil. V MTI jsem začal kampaň se snímky Arnolda a Sergia, abych nechal fanoušky hádat, kdo může vyhrát. Zdálo se, že půjde o skutečně skvělou show.

Dne 29. srpna, týden před termínem, náš přítel Andy Bostino telefonoval Arnoldovi do Kalifornie s dotazem, jak to jde a jakým letadlem přiletí. Ze záznamu vysvítá, že s Arnoldem hovořil 21 minut. K mému překvapení Arnold řekl, že se Sergiovi nepostaví, protože to Joe Weider nedoporučuje. Podle Arnolda se Weider domníval, že soutěž bude zmanipulovaná tak, aby Oliva vyhrál. V závěru se Arnold omluvil a slíbil, že pošle dopis nebo telegram, vysvětlující detaily okolností jeho odstoupení. Žádný dopis ani telegram však nikdy nedorazil.

 

ARNOLD LURIE

ARNOLD LURIE