Dave Draper aktuálně

draper1.jpgKaždý sport má a potřebuje svoje legendy, mimořádné jedince a osobnosti, s nimiž se může chlubit, uvádět je jako příklady a občas na ně, pokud již nežijí, s úctou zavzpomínat. V poslední dekádě opustila bodybuilding řada takových osobností a my jsme jim věnovali pozornost jak v časopise, tak na jeho internetové verzi. Dnes 66letý Dave Draper má již několik let vlastní webové stránky (www.davedraper.com), redigované jeho manželkou Larée, kde najdete snad nejvíc čtivého materiálu ze všech ostatních. V březnu se tady objevil text, souvisící s úvodem: Draper osobně hovořil s několika legendami bývalého bodybuildingu, což je informace jako ušitá do Kroniky.

„V několika minulých týdnech jsem mluvil s Donem Howorthem, Zabem Koszewskim, Leroy Colbertem a Frankem Zanem, a dospěli jsme k závěru, že čas, ačkoliv není odvážný, dobrotivý ani trpělivý, je vytrvalý. Frank, to dítě mezi námi (o pár měsíců mladší než já, ale vyzrálý), má v plánu dostat se v létě do super-formy (Zane bude v létě 2009 mít 67 let). Don (o maličko starší než já) trénuje během týdne s tuctem dalších svalových hlav v různých posilovnách v okolí Hollywoodu; děcko potřebuje boty a svaly vyžadují pozornost (Howorth je ročník 1935, je mu tedy 69 let). Leroy (o trošku starší než Don), můj první kulturistický hrdina a partner, nabízí rady ohledně výživy ve svém obchodě s doplňky Total Nutrition na Ventura Boulevard. O přestávkách mezi zákazníky si v místnosti za prodejnou pohrává s párem jednoruček (Colbert se narodil v roce 1933). Zabo, o něco starší než Leroy, ale zase mladší než Moses, procvičuje cokoliv, co jej zrovna nebolí, třikrát týdně v Gold´s Gym ve Venice; sedy-lehy a kladky, 60 minut, odchod (Koszewski je ročník 1924 – skoro 85 let). Dostal jsem taky e-mail od zástupce šerifa Lou Ferrigna (ten je ještě mladší než Frank Zane, pokud si to dokážete představit…), povzbuzující mne méně než třemi slovy v tom, abych pokračoval. Zřejmě si právě začal připouštět rychlý a soustavný let času…rychlejší než vystřelená kulka.“

draper2.jpgLou Ferrigno (nar. 1951) složil v roce 2008 zkoušky na zástupce šerifa v oblasti Los Angeles. Ferrignův otec byl policistou a Loua vynucování práva vždy fascinovalo. Musel se naučit vyhledávat a zatýkat podezřelé, řídit rychlé auto a střílet oběma rukama. Když má volno, slouží normálně jako hlídka, hledá zmizelé a pomáhá při haváriích.

(Pozn. Irwin Zabo Koszewski zemřel 28. března 2009.)