Dave Draper: Sedmdesát!

VÝROČÍ, dne 16. dubna 2012 se Dave Draper dožil 70 let.

Odvažuji se tvrdit, že dnes není na světě mnoho kulturistů, držitelů top-titulů své éry, kteří oslavují obdivuhodnou sedmdesátku a hlásí se stále ke svému osudovému sportu. Dave Draper (přezdívka The Blond Bomber je z Weiderova časopisů) mezi ně patří – jako nositel uctívané přezdívky i spolutvůrce legendy o zlatém životě kulturistů z Kalifornie, byť v jeho případě byla skutečnost dost odlišná.

Bráním se přiznat, že doba jeho bombardérských náletů na soutěžní pódia – stejně jako léta mé vlastní kulturistické nevinnosti, touhy a okouzlení – jsou dávno nenávratně ztraceny. Přesto pro mne zůstává navždy takový, jak jej mám nejraději – v bílých džínách Lewis, s blond hřívou, uzlovitými bicepsy a maličko nahrbenými zády. Připomeneme si jej zkrácenou verzí článku Jeffa Eversona z MUSCLE&FITNESS USA (August 1988) s názvem Draperova kobka.

„Kobka na Svalové pláži byla malá, sotva se tam dalo normálně chodit. Tato činkárna tehdejších největších siláků se nalézala na rohu 4. ulice a Broadwaye v Santa Monice. Navíc byla tmavá, špinavá a páchla po pivu, neboť se původně jednalo o sklep, sloužící jako skladiště sudů. Ani zařízení nestálo za moc. Nenašli byste tam stroje, dokonce ani hack-dřepy a legpres, dovnitř nepronikalo denní světlo a osvětlení nahrazovaly čtyři řady žárovek. Lavičky neměly potahy a třísky se vytahovaly ve sprše. Ale jaké postavy odtud vzešly!

Drapera přivedl do Kobky George Eiferman v roce 1962. Předtím tady trénovali Steve Reeves, Hugo Labra, Zabo Koszewski, Bill McArdle, Gene Shuey a monstra Chuck Ahrens se Steve Merjanianem (oba byli v Kronice představeni). Draper přišel do Kalifornie s Joe Weiderem z New Jersey a za pakatel 48 dolarů ročně se chopil činek, jež vytvářely šampióny.

Říká se, že každá generace se s nostalgií po starých dobrých časech ohlíží nazpátek. Šedesátá léta byla podle Drapera romantickým věkem železa, kdy kamarádství a prostota sportu dosáhly vrcholu. Tehdy jej Weider nazval The Blond Bomber. V 60. letech borci jako Ross, Colbert, Grimek, Reeves a Tanny uvolnili místo Pearlovi, Parkovi, Scottovi, Olivovi, Draperovi a Schwarzeneggerovi. Zlatá éra začala upadávat poté, co ustaly souboje Arnolda s Olivou, a kompletně skončila s Arnoldovým odchodem roku 1975. Dave Draper vytrénoval v Kobce pod starým hotelem v letech 1963-1967 jednu z nejskvělejších postav všech dob. Dřel s enormní energií šest dnů v týdnu ráno od šesti do devíti a spořádal tisíce kalorií. Během té doby se změnil ze 120 kg vážícího pumlíče na 105- kilového býka.

Na druhé soutěži v životě, IFBB Mr. America 1965, získal první místo, v roce 1966 soutěžil potřetí a vyhrál IFBB Mr. Universe. Byl favoritem Mr. Olympia 1967, titul si ale přisvojil Sergio.

Draperův trénink v Kobce byl rychlý, tvrdý a těžký. Téměř v každé sérii se pokoušel o silový nebo vytrvalostní rekord. S parťákem Dickem Sweetem jeden druhého ustavičně hecovali. Draper střídal partie tak, že třikrát týdně procvičil všechny. První den pracoval na hrudníku, zádech a ramenech. Potom přišlo břicho, biceps, triceps a nakonec nohy. Dělal 20-30 sérií na partii, což znamená 80 sérií za trénink. Navíc testoval myšlenky Joe Weidera dříve, než se dostaly do Weiderova systému, a používal supersety i cheating.

Pro svůj 137 cm měřící hrudník Draper začínal pěti supersety benčpresu širokým a úzkým hmatem. Dělal 6-8 opakování. V leže dokázal vytlačil 205 kg a ve stoji 136 kg. Sílu tedy měl, a vedle slonů jako Ahrens nebo Merjanian to ani jinak nešlo. Dál pokračoval pěti supersety těžkých tlaků s jednoručkami na šikmé lavici a rozpažování. Na šikmé lavici šel až do 68 kg v každé ruce. Po hrudníku zaútočil na svá fenomenální záda (podle Arnolda nejlepší v branži). Začal pěti supersety přitahování v předklonu širokým hmatem a pulloverů pro 6-8 opakování. Následovala nezvyklá kombinace pěti sérií tlaků za hlavou s pěti sériemi shybů naširoko. A ještě nekončil, protože jej čekalo 5 sérií veslování na spodní kladce a stahování kladky na hrudník, kde běžně tahal přes 135 kg! Ramena odstartoval tlaky jednoruček vsedě s oporou zad a postupoval až na dvakrát 48 kg pro 6-8 striktních opakování. Další byl obvyklý Draperizmus, pět sérií upažování s dopomocí trupu a pět sérií striktního upažování se zády u stěny. U prvního cviku používal 27 kg činky, u druhého čtrnáctky.

Druhý den začal břichem. Vždy se zahříval sériemi supersetů ze sedů a lehů na šikmé lavici a zvedání nohou. Trénink bicepsů se skládal z 15 sérií: pět sérií zdvihů s činkou (6-8 opak.), 5 sérií střídavých zdvihů jednoruček na šikmé lavici (6-8 op.) a 5 sérií zdvihů s oporou loktů (8-10 op.). Nakonec ještě 5 sérií ohýbání zápěstí s činkou. V nejlepší formě měřily Draperovy paže asi 53 cm a bicepsy měly úžasné vrcholky. Tricepsy však měl ještě raději.

Na trojhlavé svaly paže dělal až 25 sérií. Nejprve 5 supersetů stahování kladky přes hlavu v kleče a normálního stlačování ve stoji. Nejlepší napumpování dosahoval při 12-15 opakováních. Superset 2: Extenze vleže s EZ činkou a extenze s kladkou vsedě a pažemi nad hlavou, znovu 10-15 opakování. Tricepsy dorážel kliky na bradlech a dělal 5 sérií s tělesnou váhou do selhání.

Nohy začínal dřepy. Obvykle prošel sedm nebo osm sérií (mimo lehké série na rozcvičení) takto: 10 x 160 kg, 8 x 170 kg, 6 x 180 kg, 4 x 192 kg, 2 x 205 kg, 10 x 160 kg x 2 série. Po dřepech zařazoval 5-6 sérií extenzí kvadricepsů a zakopávání vleže pro 10-15 opakování. Nohy dopumpoval 10 sériemi tzv. oslích výponů po 12-15 opakováních.“

Koncem 60. a začátkem 70. let. došlo u Drapera ke změně a nadšení rapidně opadalo. „Okolo roku 1968 jsem byl čím dál víc rozčarovaný. Vyrůstal jsem v romantické éře, nejdůležitějšími věcmi pro nás byly těžký trénink, dobré jídlo a opalování na pláži. Drasticky se změnil i můj postoj ke kulturistice. Soutěžní bodybuilding se zkomplikoval, vše se točilo kolem velkých svalů a kamarádství ubývalo. Tak jsem bodybuilding vytěsnil z mysli.“

Dave Draper ještě vyhrál soutěž IFBB Mr. World 1970 a v témže roce se soutěžemi oficiálně skončil.