Dave DuPre: Trénink paží

Silové limity Dave DuPre zkoušel naposledy v roce 1970, a dostal se na hluboký dřep s 250 kg, benčpres 200 kg a mrtvý tah 331 kg. Současně s tím jako vzpěrač polotěžké váhy ve stoji vytlačil 136 kg, v trhu se dostal na 110 kg a hrubou silou nadhodil 150 kg. V přípravě na soutěž trénoval sedmkrát týdně po dvou hodinách. Každé 3 hodiny spolkl 10 tablet proteinu z hovězího masa, pokud chtěl přibrat, vypil denně 2,5 litru kozího mléka se syrovými vejci a medem. Takto vypadal jeho jídelníček: Snídaně – dva plátky mletého masa, čtyři vejce, dva poháry kávy, čtyři krajíce chleba. Přesnídávky a svačiny – vařená vejce, burské ořechy, jablko, pomeranč, datle. Oběd – dva banány, dvě plechovky piva, půl kuřete, pečený brambor. Večeře – stejk nebo kuře, pečený brambor, salát, sklenka vína.

DUPRE 01

Ohledně steroidů přiznal, že je bral, avšak trápily jej vedlejší účinky. Domnívá se, že špičkoví kulturisté nemohou bez nich udržet formu, a že naturální borec stěží porazí toho, kdo si pomáhá steroidy. Dave tvrdil, že nadopovaného kulturistu pozná na první pohled, „…tak proč si toho nevšímají také rozhodčí?“ V říjnu 1977 se Dave stal objektem zájmu samotného Joe Weidera a vyšel z toho rozsáhlý článek s fotografiemi Craiga Dietze. Zde jsou vybrané části textu a hlavně snímky.

DUPRE 02

Jestli má DuPre nějakou slabinu, mohou to být stehna. „Uvědomuji si, že bych mohl na nohou trochu přibrat, ale před časem jsem si zranil kolena a jakékoliv cviky mne ukrutně bolí. Tak většinu času procvičuji jenom lýtka.“ DuPreho lýtka měří plných 45 cm, o 4,5 cm méně než jeho neuvěřitelné paže. Ano – paže! Na otázku, jakým způsobem takové paže vytrénoval, se Dupre usmál. „Děláš si srandu? Musím se obzvlášť snažit, aby už nerostly. Kdybych je nehlídal, nafoukly by se přes 51 cm – a to je příliš.“ Další dotaz se týkal unikátních vrcholků bicepsů. „Udělal jsem snad už všechno, abych ty rýhy zahladil…je to hluboký zářez, vytvářející iluzi dvou hlav svalu. Prostě se toho nemohu zbavit!“

DUPRE 03

V uvedeném roce DuPre uvedl, že trénuje velice rychle a formou Weiderových supersetů. Začíná standardním bicepsovým zdvihem (6-8 opakování), bez odpočinku jde na střídavé zdvihy s jednoručkami vsedě na šikmé lavici (6-8 opakování) a končí tzv. Zottmanovými zdvihy (6-8 opakování; to celé opakuje třikrát. Také na tricepsy používal tři cviky za sebou, nejprve stlačování kladky, poté extenze jednou paží vleže na zádech a jako poslední tricepsové extenze vleže s jednoručkou  (nebo s velkou činkou) soupažně, s maximem 8 opakování. Popsaný postup je ovšem vhodný pro nejvyspělejší borce, a tím DuPre s déle jak desetiletou praxí bezpochyby byl.

DUPRE 04