David Procházka: Nohy považuji za svoji asi největší slabinu

Ahoj David, predstav sa prosím ťa čitateľom Muscle&Fitness.

Ahoj všichni, jmenuji se David Procházka. Jsem závodník v kategorii Men´s Physique. Žiju v Brně, kde působím i jako fitness trenér.

Ako si sa dostal k cvičeniu?

Na střední škole, díky kamarádovi, který dělal atletiku. Nejprve mě poslal k hrazdě a měl jsem udělat shyb. Neudělal jsem ani jeden, obdržel jsem výsměch, a to mě do začátku motivovalo, a tak jsem shyboval, shyboval a shyboval. Časem jsem ke shybům začal přidávat i další cviky a postupem času mi cvičení přirostlo k srdci. Asi po 3 letech co jsem cvičil mi ostatní začali říkat ať zkusím soutěž, že to vypadá super. Tak jsem do toho šel.

Prečo si sa rozhodol súťažiť a prečo si si vybral kategóriu Men ‚s Physique?

Jednoduše se mi ta kategorie líbila. Nebudu říkat, že bych nechtěl do kulturistiky, ale nikdy jsem na to neměl potřebné objemy a po 3 letech cvičení to byla jediná možná kategorie, která by dávala smysl.

Začal si súťažiť od roku 2014 a na tvojom instagrame je zdokumentovaný celý proces, ako si sa vypracoval na kvalitného pretekára. Mohol by si zhrnúť všetky tvoje súťaže aj s umiestneniami?


2014
GP Fitness Brno – poslední místo
2015
Mistrovství Moravy a Slezska Juniorů – 9. místo
2016
Mistrovství Moravy a Slezska Mužů – 10. místo
Mistrovství Moravy a Slezska Juniorů – 1. místo
Mistrovství České Republiky Juniorů – 2. místo

2017
Mistrovství Moravy a Slezska Mužů – 5. místo
RCO Fitness Cup – 1. místo
Mistrovství Moravy a Slezska Juniorů – 1. místo
Mistrovství České Republiky Juniorů – 3. místo

2019
Diamond Cup Ostrava – 5. místo
Czech Virus Open cup – 4. místo

Co bych k tomu mohl říct je snad to, že úspěch nepřichází hned. Já byl jeden z těch, kdo se k výsledkům musel prokousat, pokud ovšem ale tenhle sport máte rádi, tak soutěž je jen třešnička na dortu a ve finále to, co mě vždy na tom všem nejvíce bavilo byla ta cesta. Proto pokud hned na první soutěži neuspějete, nevzdávejte to, chce to čas, dřinu a výsledky se dostaví. Osobně jsem ale nikdy soutěžení nebral jako hlavní část. Vždy mě bavila nejvíce ta samotná cesta, posouvat se a být každým rokem lepší a lepší to pro mě vždy byl největší hnací motor.

David, ty si Men ‚s Physique, ktorý disponuje aj pomerne symetrickou spodnou časťou tela. Plánuješ časom prestúpiť do kategórie Classic Physique?

Tak teď jsi mě rozesmál. Nohy považuji za svoji asi největší slabinu. To ale neznamená, že bych na nich nedřel, právě naopak. Tréninky nohou patří mezi mé nejoblíbenější. Do budoucna vůbec nevím, co bude, pokud by se dařilo pěkně nabírat proč ne, ale upřímně bych to viděl, že spíše zůstanu v MP, jelikož i takhle kategorie se neustále posouvá a co objemově stačilo letos, nebude stačit za rok. Ovšem hraji si s tou myšlenkou. Classic Physique sledují z kulturistiky asi nejvíce. Dostatečné objemy v kombinaci s ostrostí, plasticitou a bez širokých nafouknutých břich, to je dle mého budoucnost kulturistiky.

Okrem súťaženia si aj obrovský fanúšik kulturistiky. Ktorých ľudí sleduješ najradšej a prečo?

Celkově se snažím sledovat spíše zahraniční scénu. Těch zdrojů informací je v zahraničí daleko více než tady v Ćesku, to je asi hlavní důvod. Navíc jako plus beru to, že se zároveň posouvám v jazyku, což je určitě super benefit. Jsem hlavně i velký fanoušek podcastů. Z českých určitě Honza Kavalir Podcast a zahraniční hlavně Real Bodybulding s Fouad Abiadem. Je toho samozřejmě více, ale tyhle poslouchám asi nejčastěji. Ze závodníků nejraději sleduji Chrise Bumsteada, Johna Meadowse, partu okolo Jordana Peterse a určitě nesmím zapomenou zmínit Grega Doucetta. Jeho typ humoru mi celkem sedí, takže pro odlehčení a zasmání ideální. To je teď asi vše, co mě tak z hlavy napadá.

Všimol som si, že zaraďuješ veľa cvikov od Jordana Petersa a Johna Meadowsa, ktorých veľa ľudí v Česku a na Slovensku nepozná, čo je veľká škoda. Koho sleduješ najviac zo zahraničnej scény, čo sa týka informácií o cvikoch a technike ich prevedenia?

Souhlasím s tebou, je škoda, že je v ČR málo kdo sleduje. Co se týče JP, jeho fórum je super zdroj informací, kde se člověk dokáže spoustu věcí přiučit nebo si dokonce i nechat poradit. Navíc ty jejich tréninková videa to je něco neskutečného, to, co tam většina předvádí určitě zaslouží pozornost v dobrém slova smyslu samozřejmě. Co se týče Johna Meadowse je podle mého jeden z nejchytřejších lidí v kulturistice. V poslední době pouští do světa více a více informací na jeho youtube kanál, takže doporučuji všem, co se o kulturistiku zajímají, aby odebírali jeho kanál, je tam spousta užitečných rad.

Jarnú sezónu si plánoval vynechať. (Skvelé načasovanie, keďže sa všetky jarné súťaže rušia.) Aké sú tvoje plány ďalej?

Upřímně ti řeknu, že sám nevím. Letošní jaro jsem vynechal hlavně z důvodu, že jsem měl v lednu státnice, potom nová práce a jednoduše priority v životě jsou teď úplně někde jinde. Soustředím se spíše na práci, online coaching a osobní život. Sebe v rámci soutěžení odsouvám do pozadí. To ovšem neznamená, že bych přestal cvičit. Jak vám jednou ten životní styl přiroste k srdci, tak se ho jen tak nezbavíte. Nejprve si ale chci situaci ve svém životě ustálit, a potom bych mohl začít nad něčím pomýšlet.


Ďakujem ti za rozhovor! Chcel by si odkázať na záver niečo čitateľom Muscle&Fitness?

Já děkuji a doufám, že si tu každý najde alespoň něco, co mu pomůže se posunout jak v kulturistice/fitness, tak v osobním životě.

Rozhovor s Davidem nám do redakce zaslal Mário Crkoň.