DEXTER JACKSON včera oslavil své 50. narozeniny!

Dexter Jackson

Legendární kulturista Dexter Jackson včera oslavil své 50. narozeniny. Přemýšlel jsem, co k této události napsat. Co by vám dalo nejvíc. Když už jsem se chystal psát, vzpomněl jsem si na článek, kterým jsem rekapituloval dosavadní úspěchy Dextera v roce 2018. Článek, který si zaslouží doplnění. Složitým procesem přes webové archivy jsem se k němu dostal a doplnil jej o důležitá fakta. Tady jej máte.

Dexter Jackson

Článek zveřejněný k účasti Dextera na Arnold Classic 2018 doplněný o aktualizace historických milníků:

“Dexter Jackson je kulturistou, na kterého fandové kulturistiky nikdy nezapomenou. Již tuto sobotu se může v americkém Columbusu stát tím nejlepším kulturistou v historii. V souvislosti s tímto titulem se většinou mluví o Arnoldovi Schwarzeneggerovi, Ronnie Colemanovi a Lee Haneym. Všichni na to mají bez pochyby nárok. Zřídka kdy slyším i jméno Doriana Yatese a Phila Heatha, pokud se řeší tohle téma. No dle mého názoru je tím čtvrtým kulturistou, který si více než zaslouží být zahrnut do této diskuze, právě Dexter Jackson. Jeho vítězství tento víkend na Arnold Classic 2018 by bylo dalším silným argumentem.

Dextera čeká v Columbusu složitý úkol. Na vítězství si brousí zuby hned několik favoritů a pro všechny z nich by tento titul znamenal z hlediska budoucnosti mnohem více, než pro Dextera. Dexter ve své kariéře dokázal úplně vše, co si kdy mohl představit. A vlastně ještě mnohem víc. A pokud mu něco opravdu jde, tak je to vyhrávání soutěží a porážení svých soupeřů. Neexistuje kulturista, který by v tom měl větší praxi. Jak Dexter skončí na letošním Arnold Classic? Kdo ví. Můžeme předpovídat jak chceme, ale rozhodne se až na soutěži. Pokud však patříte mezi lidi, kteří Dextera odepisují, tak si to pěkně rozmyslete. Tohle na něj zkoušeli už mezi lety 2009 a 2011. No jako vítěz z toho vzešel právě Dexter. Preview na téma Dexter Jackson bude proto trochu jiná, než jakým je zvykem. Review jeho dosavadní kariéry k tomuto účelu poslouží vůbec nejlépe. Přeji příjemné čtení.

1999 – 2018:

Dexter Jackson načne na Arnold Classic 2018 svou jubilejní 20. sezónu mezi profesionály. V roce 2020 čeká Dextera 22. sezóna v IFBB PRO lize.

Nikdo v historii IFBB Pro ligy nedokázal soutěžit alespoň jednou za rok po dobu 20 let. Nejblíže s 16 sezónami s alespoň 1 startem je Albert Beckels.

V roce 1999 nastartoval svou profesionální kariéru Dexter Jackson právě na Arnold Classic. Při svém debutu vážil asi 93kg a skončil sedmý. V tomto ročníku za sebou nechal jména jako Darrem Charles, Gunter Schlierkamp nebo Don Long.

V roce 1999 se zúčastnil své první Olympie. Skončil na 9. místě a nechal za sebou jména jako Miloš Sarčev, Mike Matarazzo, Pavol Jablonický, Markus Ruhl, Jean Pierre Fux nebo Jay Cutler (14. na své první Olympii). Ronnie Coleman skončil na své první Olympii 15.

2002: V tomto roce zvítězil Dexter Jackson vůbec poprvé na profesionální soutěži – stal se šampionem Grand Prix England.

Dexter Jackson

2004: Dexter Jackson končí 4. na Mr. Olympia a v tomto roce se o něm vůbec poprvé mluví jako o budoucím šampionovi. Někteří fanoušci, ale i kulturističtí experti, jej měli na Mr. Olympia 2004 na prvním místě.

2005: Dexter Jackson poprvé vítězí na Arnold Classic v USA. Tento výsledek následně zopakuje i v letech 2006, 2008, 2013 a 2015. S pěti vítězstvími je nejúspěšnějším kulturistou v historii Arnold Classic a letos se pokusí vybojovat šesté prvenství. V minulosti se vzhledem k charakteru soutěže zdálo velice nepravděpodobné, že by někdo vyrovnal 4 vítězství (1993, 1997, 1998 a 2000) Flexe Wheelera. Dexter tento počin Flexe nejen vyrovnal, ale také překonal. Šesté vítězství ve věku 48 let v konkurenci, která na Dextera letos čeká, by bylo senzačním úspěchem.

Za zmínku zde určitě stojí informace o Dexterově odstoupení z 2005 Mr. Olympia. Dexter Jackson se po zkušenosti z Mr. Olympia 2004, kdy ztratil několik příček kvůli tzn “challenge round”, rozhodl nedokončit přípravu na největší soutěž roku. Pokud by Dexter tento ročník Olympie nevynechal, tak by se mohl pyšnit v roce 2017 svým 19. startem na Olympii v řadě. (V roce 2019 by v takovém případě šlo o jeho 21. start na Olympii v řadě. To se nestalo a takto jich má „jen“ 14.)
2006: V tomto roce se Dexter Jackson soustředí pouze na ty dvě největší soutěže – Arnold Classic a Mr. Olympia. Dvě a méně soutěží v jednom kalendářním roce absolvuje ve své kariéře pouze v letech 2005, 2006, 2009 (pouze Mr. Olympia) a 2017. Na Arnold Classic úspěšně obhajuje svůj titul a na Mr. Olympia končí již potřetí čtvrtý. (2 závody absolvoval i v roce 2019)

2007: Dexter si jde pro třetí titul v řadě na Arnold Classic, kde ho však poráží kulturista z Dominikánské republiky Victor Martinez. Znovu se oba potkávají na Mr. Olympia, kde Victor Dextera znovu poráží a v jednom z nejtěsnějších soubojů v historii prohrává s Jayem Cutlerem. Dexter končí třetí. Mnoho expertů vám řekne, že v tomto roce měli Cutlera porazit nejen Martinez s Jacksonem, ale také mladičký Dennis Wolf.

2008: Nejdůležitější rok Dexterovi sportovní kariéry. Dexter si bere zpátky Arnold Classic, kde odráží útok nováčků na scéně – Kaie Greena i Phila Heatha. Chvilku na to vítězí i na Novém Zélandu. Zbytek roku věnuje přípravě na Olympii, kde chladnokrevně využívá zaváhání Jaye Cutlera a stává se historicky 12. šampionem soutěže Mr. Olympia. Tento úspěch je pro Dextera naprosto klíčový, protože se řadí mezi opravdovou smetánku kulturistiky. Vítězství Dextera je o to působivější, že dokázal porazit úřadujícího Mr. Olympia. Tituly na Olympii se v posledních letech mění až v době, kdy je šampion blízko svému konci. Dexter porazil Cutlera v období, kdy Cutler ještě ani neukázal to nejlepší.

2009: Dexter jde all-in. Prioritou v tomto roce je obhajoba prvenství z předešlého roku. Jackson vypadá fantasticky, na Olympii ukazuje jednu ze svých vůbec nejlepších forem. Na ty nejlepší to však nestačí. Jay Cutler ve spolupráci s novým koučem stahuje hmotnost k 116kg a prezentuje se ikonickou postavou, která se řadí mezi to nejlepší, co kdy mohli fanoušci kulturistiky sledovat. Druhé místo bod před Dexterem získává neuvěřitelně připravený, brutální, Branch Warren. Dexter má problémy uhájit třetí příčku před dotírajícími Heathem a Greenem. Jde o jednu z nejlepších Olympií minimálně 21. století.

Rok 2009 je významný pro Dextera i tím, že se koná jeho první soutěž – Dexter Jackson Classic, na jejíž pořádání se Dexter aktivně podílí. Dexter Jackson Classic se bude konat i v roce 2018 a to v červenci ve floridském Jacksonville. Jde o NPC soutěž. (Tradice soutěže pokračuje i v letech 2019 a 2020.)

2010: Nejhorší rok Dextera Jacksona v kariéře. “Dexter je už za zenitem!” “Dexter je už starý, má to za sebou.” Dexter poprvé zažívá, jaké to je mít na začátku čísla udávajícího věk čtyřku. 40-letý Dexter Jackson končí až 4. na Arnold Classic, za celý rok nevyhrává ani jednu soutěž a na Olympii se propadá znovu o něco hlouběji, když končí 4.

2011: V reakci na nepovedený rok 2010 činí Dexter zásadní rozhodnutí. Navazuje spolupráci s jedním z nejpopulárnějších koučů, kterým není nikdo jiný, než George Farah. George v Dexterově přípravě mění úplně všechno. Dexter začíná jíst více jídel za den a kompletně mění tréninkovou filozofii. K těmto krokům však sahá až po neúspěšném vystoupení na Flex Pro a Arnold Classic, kde Dexter končí za svými očekáváními. Ne však za očekáváními fanoušků, kteří ho v této době už odepisují. Na Olympii ukazuje mírné zlepšení, končí však až šestý (nejhorší Dexterovo umístění na Olympii od roku 2001, kdy skončil osmý). Vše si vynahrazuje na IFBB Pro World Masters Championships, což je jakási verze Masters Olympie, kde vítězí.

2012: V našlapané konkurenci obsazuje Dexter páté místo na Arnold Classic. Dexter na soutěž nastupuje v jedné z nejhorších forem, jakou kdy na soutěži ukázal. Stále se drží mezi nejlepšími, ale v této době za sebou má neuvěřitelných 13 let mezi profesionály a téměř každý očekává, že Dexterův konec je už blízko. O půl roku později se všechno mění. Lidé musí s hořkostí polykat svá slova, protože Blade, jak se Dexterovi přezdívá, je zpátky. Na Olympii ukazuje fenomenální formu a získává čtvrté místo. Dexterova pověstná ostrost svalů je k vidění v plné své kráse a 42 letý kulturista je zpět mezi elitou.

O několik týdnů později Dexter nastupuje k soutěži Masters Olympia, na které vítězí a stává se historicky prvním kulturistou, který má titul z Mr. Olympia i Masters Olympia.

Dexter Jackson

2013: Dexter znovu přepisuje dějiny a vyrovnává rekord 4 vítězství Flexe Wheelera na Arnold Classic. V té době neuvěřitelný počin se stává skutečností a Dexter Jackson je znovu kulturistou, kterého nesmí nikdo podceňovat. Své vítězství potvrzuje také v Austrálii, kde vítězí na historicky posledním Australian Pro, které od roku 2014 pokračuje jako Arnold Classic Australia. Na Mr. Olympia končí Dexter na pátém místě. Poté se vůbec poprvé představuje fanouškům v Praze na EVL’s Prague Pro, kde bere druhé místo za Kaiem Greenem.

2014: Dexter vynechává Arnold Classic a soustředí se na Olympii, kde končí na pátém místě. Po Olympii absolvuje další 3 soutěže v 8 dnech. Na Arnold Classic Europe bere třetí místo za Rhodenem a Wolfem. O 5 dnů později na Dubai Pro vrací porážku Rhodenovi a vítězí. A o další 3 dny bere 2. místo znovu před Rhodenem na EVLS Prague Pro, kde vítězí odpočatý Dennis Wolf. Dexter ani po šňůře 3 závodů za 8 dnů (a 4 závodů během 16 dnů) nevykazuje žádné známky stárnutí. V zákulisí kulturistiky se začínají objevovat spekulace, že je snad upír. No dobře, tato poslední věta je tu jen kvůli tomu, abych prověřil vaší pozornost. Slovo „vampire“ ve spojitosti s Dexterem však na internetu naleznete.

2015: Ten dost možná nejlepší rok v Dexterově kariéře. 17. rok jeho soutěžní kariéry mezi profesionály. 17. sezóna po sobě bez vynechání jediného kalendářního roku, čímž Dexter překonává 16 sezón Alberta Beckelse, kterému se podobný počin podařil mezi lety 1977 a 1992.

Dexter Jackson pokračuje v přepisování historických učebnic kulturistiky. Na březnovém Arnold Classic se odtrhává od Flexe Wheelera, když získává své 5. vítězství. Toto vítězství potvrzuje, stejně jako v 2013, v Melbourne, kde vítězí na Arnold Classic Australia. Snový rok staříka Dextera pokračuje i v Las Vegas, kde Dexter po heroickém výkonu končí na druhém místě. Na tento výsledek se však pořádně nadřel. Po semifinále byl na 4. místě, ale skvělá forma ze sobotního večera jej posunula na druhé místo před Wolfa s Rhodenem. Povzbuzen tímto fantastickým výsledkem se Dexter vydává na soutěže do Evropy. K vítězstvím z amerického a australského Arnold Classic přidává také první místo ve Španělsku. O týden později ten samý výsledek zopakuje i v Praze, kde konečně vítězí po 2 letech druhých míst.

2016: Velice zajímavý rok pro Dextera. Svěřenec George Faraha “nechává” vyhrát svého týmového kolegu (též pod vedením Faraha) Kaie Greena Arnoldy v USA, Austrálii a Brazílii. Sám se připravuje na New York Pro, které je v jeho “bucket listu”. Tuto soutěž Dexter v minulosti nikdy nevyhrál a to ani pod jejím předchozím názvem – Night of Champions. V roce 2001, kdy se ji zúčastnil naposledy, skončil druhý za Orvillem Burkem. Dexter si zde plní své velké přání a na NY Pro vítězí a nechává za sebou fantastického Roellyho Winklaara. Poté se vydává do jihoafrického Johannesburgu na Arnold Classic South Africa, kde vítězství zopakuje. Vítězství v JAR znamená, že Dexterovi patří vítězství ze 4 rozdílných Arnoldů na 4 světadílech. Tím se nikdo další nepyšní.

Rok 2016 finišuje Dexter účastí na dalších 5 soutěžích. Tou první po letní pauzce je pro něj samozřejmě Olympia, kde ztrátí své 2. místo z předchozího ročníku a končí třetí za Heathem a Rhodenem. Vše si vynahrazuje na Arnold Classic Europe v Barceloně, kde vítězí a odráží útoky Big Ramyho i Bonaca. O několik dnů později mu to však Ramy vrací u sebe doma na Kuwait Pro. A o další 4 dny později se raduje Bonac, který vítězí na EVLS Prague Pro, kde Dexter končí třetí. Dexter zakončuje sezónu na “evropské Olympii” – Mr. Olympia Europe, kde se stává prvním a zároveň posledním vítězem, protože tento nepovedený projekt trvá pouze jeden jediný rok.

Po Dexterově vítězství na evropském Mr. Olympia o něm můžeme říct, že je jediným kulturistou, který zvítězil na 3 Olympiích – Mr. Olympia, Mr. Olympia Europe a Masters Olympia. Doufejme, že ho jednou překoná Milan Šádek, který se radoval na amatérské Olympii a ty další ho teprve čekají.

2017: Finišujeme. Dexter ale rozhodně ne. Ani ve svých 47 letech nevykazuje známky stárnutí. Svaly má ostřejší, než jeho soupeři, kteří jsou ve svých dvacátých letech.

Dexter vynechává jaro i léto a soustředí se na podzim. Sezónu začíná Olympií, kde končí čtvrtý. V Top 4 na Olympii končí již podvanácté. V top 6 pak popatnácté. Vynechává Arnold Classic Europe a znovu se představuje v Praze, kde tentokrát končí třetí.

2018: Dexter Jackson se chystá ke své jubilejní 20. sezóně mezi profesionály v řadě bez jediného výpadku. Jeho první soutěží v roce 2018 bude Arnold Classic, kde patří mezi největší favority. Má šanci vybojovat své 6. vítězství na Arnold Classic v Columbusu.

Arnold Classic 2018 bude pro Dextera Jacksona znamenat 87. start mezi profesionály. O 5 více, než má na kontě Johnnie Jackson.

S 28 vítězstvími je tím nejúspěšnějším kulturistou v této statistice. Nejblíže mu je s 25 Ronnie Coleman.

2019: … Dexter je Dexter, a proto se pro jistotu připravuji i na tento rok
Kariéra Dextera Jacksona nelze srovnávat s kariérou žádného jiného kulturisty. Dexter je mezi těmi nejlepšími závodníky planety již 20 let a nikdo si netroufejte říkat, že tento rok bude jeho posledním. Budete za hlupáky tak, jako každý, kdo jej odepisoval v roce 2010, kdy Dexter načínal čtyřicítku. Dexter má na svém kontě 5 titulů z originálního Arnold Classic a celkem 9 titulů ze soutěží nesoucích název Arnold Classic. Může se pochlubit vítězstvím na všech kontinentech. Dokázal porazit každého kulturistu, proti kterému stál na prknech mezi profesionály s výjimkou Shawna Raye. Porazil jména jako Coleman, Cutler, Heath, Wheeler, Levrone, Cormier, Sonbaty, Bonac, Big Ramy, Rhoden, Winklaar, James, Ruhl, Priest, Schlierkamp, Anthony, Taylor, Martinez, Jablonicky, Warren nebo Greene. Dexter si i ve 48 letech drží výkonnost, která z něj dělá adepta na vítězství na jakékoliv soutěži včetně Mr. Olympia. Může soutěžit dvakrát i osmkrát za rok a na jeho formě se to neprojeví negativně. Celou svou kariéru absolvoval bez vážnějšího zranění, které by jakkoliv zastavilo jeho progress, nebo mělo negativní vliv na to, jak vypadá. Nikdo v historii kulturistiky se nedokázal přiblížit tomu, čeho Dexter dosáhl a stále dosahuje. A pokud by se mu snad čirou náhodou – nebo spíše svou briliantností – podařilo zvítězit za dva dny na Arnold Classic, tak bude pro mně osobně tím nejlepším kulturistou v historii sportu. V případě, že se mu to nepodaří, tak se vůbec nic neděje. Dexter toho totiž dokázal tolik, že do diskuze o tom, kdo je nejlepší, musí být vždy zahrnuto jeho jméno. A já osobně budu tvrdit, že je tím bodybuilderem právě on.“

Doplnění 26.11. 2019 – den po 50. narozeninách Dextera Jacksona

2018:
Dexter Jackson nastupuje popatnácté v kariéře na Arnold Classic v Columbusu. Podeváté končí v Top 3 a získává cenné druhé místo. O pár týdnů v Austrálii na AC končí třetí. Dexter vykazuje asi první skutečné známky stáří. Kvadricepsy ztrácejí kulatost. Jeho horní levá končetina je o poznání menší a zdá se,  že Dexter za sebou má první vážné zranění v kariéře. Je mu 48 let.
Podzim je pro Dextera velkým propadákem. I v důsledku svého umístění na Mr. Olympia závodí pouze jednou. Hororové sedmé místo mu bere vítr z plachet a on reálné pomýšlí o konci kariéry. Tohle sedmé místo je jeho nejhorší umístění na Olympii od roku 2001, kde skončil osmý.
2019:
Dexter Jackson se vrací v roce 2019 zpátky na prkna! Musíme si na něj ale počkat až do léta, kde vítězí a posouvá svůj rekord profesionálních vítězství na neuvěřitelných…. 29 výher! V Tampě bez problému poráží talentovaného Luka Sandoa i našince Osladila se Šádkem.
V září se Dexter učastní své 20. Olympie. Nikdo na Olympii tolikrát, jako Dexter, nestartoval. Dexter nikdy neskončil hůř, jak 9. Jeho dosažené výsledky napříč lety jsou známi všem kulturistickým fandům. Dexter sice v Tampě zničil třetího muže letošního Arnold Classic, Luka Sandoa, ale Olympia je Olympia. No Dexter si i tak odvádí to své a ve velice dobré formě, stále s menší levou horní končetinou, získává další 4. místo a nechává za sebou pole o 10-20 let mladších kulturistů. Příběh legendy se píše dál, Dexter ještě nekončí, i když zbytek sezóny, stejně jako většina hvězd, kvůli slabému kalendáři vypouští. Dexter má na svém kontě 91 rekordních startů v profesionálech.

Vypracoval Jan Kavalír

Zdroj:

https://www.facebook.com/pg/DexterJacksonFanclub/about/?ref=page_internal
www.ifbbpro.com
http://musclememory.com

Dexter Jackson