DOPLŇKY STRAVY – JSOU NUTNÉ?

Bavil jsem se s některými odborníky na výživu, kteří říkali, že když je strava komplexní a pestrá, nejsou potřebné žádné doplňky stravy. Dlouhé roky jsem však ve vašem magazínu četl opak. Kde je tedy pravda?     

DAVID B.

 

Předtím, než se budete zajímat o doplňky stravy, měli byste se ujistit, že je vaše strava vyvážená. Zejména máte-li dostatek bílkovin, sacharidů a zdravých tuků z takových zdrojů, jako jsou libové hovězí a drůbeží maso, ryby, vajíčka, cereálie, zelenina a ovoce. Ale i když máte stravu vyváženou, doplňky stravy budete potřebovat. A to nemluvíme o speciálních doplňcích stravy pro kulturisty, jako je kreatin, syrovátkový protein nebo beta-ecdysteron, ale spíše o standardních vitamínech a minerálech.

I když máte vyváženou stravu, doplňky stravy je vhodné užívat. 

Mnoho „poradců“ tvrdí, že při vyvážené stravě není potřeba žádné doplňky stravy užívat. Nová zjištění ale ukazují, jak je tento názor zastaralý. Donald R. Davis, výzkumný pracovník z University of Texas (Austin) zveřejnil svá zjištění už v roce 2006 na setkání American Association for the Advencement of Science. Dokázal, že současné ovoce, zelenina, pšenice, maso a mléko obsahuje významně méně vitamínů a minerálů než před 50 lety. Částečně je to i proto, že se výživné látky v současných zemědělských produktech o poznání zředily. Vzhledem k rostoucí poptávce stále se zvětšující populace po potravinách se farmáři rozhodli pěstovat speciální plodiny, které rostou mnohem rychleji a s vyššími výnosy. Takto rychle dozrálé plodiny dosahují zralosti za kratší dobu a musí se v nich tedy vytvořit živiny daleko rychleji než v plodinách pěstovaných v minulosti. V zemědělství se udály v posledních 50 letech velké změny. Široce se rozšířilo používání pesticidů, regulátorů růstu a vysoce rozpustných hnojiv. Oproti tomu se zmenšil podíl humusu v půdě. Nedávné studie různých druhů zeleniny, ovoce a obilovin prokázaly významný pokles koncentrace některých vitamínů, minerálů a proteinů. Například obsah bílkovin se snížil o 6 %, obsah železa klesl o 40 %, vitamín C spadl o 20 % a riboflavin téměř o 40 %.

Podobné propady existují i u masa a mléčných výrobků. Jedna studie ukázala, že obsah železa v 15 druzích masa se zmenšil průměrně o 47 %. U některých druhů byl zaznamenán pokles dokonce až o 80 %. Úroveň mědi v mase se snížila o 60 % a hladina hořčíku o 10 %. Oba dva minerály jsou přitom důležité pro správnou funkci enzymů. V mléce byl zjištěn pokles hladiny železa o více než 60 %. Současné praktiky farmářů také ovlivňují obsah konjugované kyseliny linolové (CLA) v mase a mléčných výrobcích. Experti tvrdí, že se hladina CLA snížila o celých 75 %! CLA je metabolizována bakteriemi v žaludku krav, které jedí čerstvou trávu. To již ale neplatí, protože krávy jsou nyní krmeny obilím a sójou. Ale i u krav, které se pasou na loukách a přijímají potravu ve své přirozené formě, není podíl CLA v mléčném tuku tak vysoký, protože zvířata nezůstávají venku dostatečně dlouhou dobu.

Doplňky stravy byste měli užívat tehdy, pokud nebudete pravidelně a často jíst kvalitní jídlo. V tom případě jsou vhodné multivitamíny či multiminerály.

 

Co s tím tedy dělat? Prvním krokem je správný nákup jídla, například v kvalitě bio. Nedávné studie ukázaly, že metody ekologického zemědělství (bio produkty) zvýšily podíl antioxidantů v bio-potravinách o 30 %. Zvažte tedy například koupi masa, které pochází jen z krav krmených trávou.

Doplňky stravy byste měli užívat tehdy, pokud nebudete pravidelně a často jíst kvalitní jídlo. V tom případě jsou vhodné multivitamíny či multiminerály. Tyto komplexní vitamíny poskytují 100% přísun většiny nezbytných vitamínů a minerálů. Také můžete užívat vitamíny skupiny B. Například B komplex, který obsahuje okolo 50 mg vitamínů B1 a B6 a 50 mcg B12. Vhodné je také brát antioxidant – vitamín C (500–1000 mg dvakrát denně), vitamín E (400–800 mezinárodních jednotek denně), selen (200 mcg denně) a alfa-lipoovou kyselinu (100–300 mg dvakrát denně). Navíc si můžete přidávat bílkovinný koncentrát. Dávkování je 2 g bílkovin na 1 kg tělesné váhy denně. A nakonec si můžete dát 3 gramy CLA třikrát denně.

text: TABATHA ELLIOTT, ilustrační foto: ROBERT REIFF