Eddie Hall: cesta k 700 lbs v benčpresu

Pokud se týče ryzí statické síly, jen málokdo se vyrovná Angličanovi Eddie Hallovi. Ostatně držitel titulu World´s Strongest Man z roku 2017 toto tvrzení podepřel řadou důkazů, z nichž některé zůstávají dosud nepřekonané. Zrovna takový je kupříkladu jeho mrtvý tah s 500 kg na olympijské ose, se standardními kotouči, v dresu a s trhačkami. Eddie onu půl tonu pozvedl v roce 2016, čímž podle mnoha odborníků na silové sporty vytvořil milník, plně srovnatelný s největšími historickými počiny na poli síly. Mimochodem ačkoli od té doby na nejednom prestižním siláckém klání bývá vypsaná slušná finanční prémie za překonání Eddieho pokusu, dosud se jeho epochálnímu zdvihu nikdo ani jen nepřiblížil…


Ačkoli se to z hlediska tělesné stavby zpravidla vylučuje, Eddie (38) je nejen skvělým deadlifterem, ale také excelentním tlakařem. Netrpí handicapem dlouhých paží, jako jiní vynikající specialisté na pozved, naopak při tělesné váze přes 180 kg (při výšce 190 cm) vlastní takřka ideální pákové poměry pro benčpres, tlaky jednoruček vleže nebo tlaky čehokoliv nad hlavu. Eddie byl výkonem 213 kg donedávna držitelem britského rekordu ve zdvihu klady nad hlavu (teprve letos jej o něj rozdílem 1 kg připravil Graham Hicks). Také ve snaze překonat absolutní rekord Zydrunase Savickase (228 kg) předvedl loni velice slibný pokus s 230kilovou kládou, kdy k propnutí loktů chyběly snad jen milimetry…
Zcela mimo jakoukoliv konkurenci je pak Eddie v tlaku jednoruček na šikmé lavici, kde s nonšalancí sobě vlastní pravidelně dělával 7 opakování s párem 100kilových činek.


A skvělý byl také v benčpresu, v němž na svém silovém vrcholu cvičil 6 opakování s 265 kg, přičemž odmítal jakékoliv jištění a činku přebíral ze stojanů sám.

Po zisku titulu World´s Strongest Man (2017) a po loňském ataku na Savickasovo maximu v log liftu se ovšem Hall na čas stáhl ze silácké scény. Viditelně zhubl, udivoval pekáčem buchet na břiše, rozjel vícero televizních projektů. Nyní se však zdá, že je Eddie opět zpátky. Předmětem jeho pozornosti je meta 700 liber (317,8 kg) v benčpresu, samozřejmě raw, čili bez superdresu.

Pokud v minulosti byl Eddie prokazatelně schopný vleže vytlačit raw 300 kg, nyní – po čtyřech týdnech specializované přípravy – se k tomuto číslu opět blíží. Jelikož svou cestu k 700 librám Eddie zaznamenává prostřednictvím videí na svém YouTube kanálumůžeme jeho výkonnostní progres sledovat i my. Tak tedy pojďme na to.