Klasický portrét: Eduard Pokorný

pokorn_eduard.jpgPatřil do kategorie borců „druhého sledu,“ protože kromě čtyř 3. míst z mistrovských soutěží nikdy nezískal velký titul, přesto se na pódiích pohyboval skoro osm let; první místa sbíral na pohárových soutěžích mimo hlavní sezónu. Byl mimořádně svalnatý, s muskulaturou čistou, oddělenou i žilnatou, a měl více než velkou sílu: zcela rutinně dával v povinném benčpresu 170 kg.

Z druhé strany typem postavy, s nímž nemohl nic dělat, se stavbou ramen a zad, připomínající německého mistra Huberta Metze, přicházel o body v hodnocení symetrie postavy, hlavně v základním postoji, navíc měl širší pas a méně výrazné nohy. Osobně mi v některých postojích připadl jako Dave Draper. Reprezentoval oddíl Metry Blansko, vedený trenérem Josefem Krupou, odkud vzešli závodníci Zdeněk Šaman, Jaroslav Žáček, Čestmír Sekanina a další. Pocházel z ročníku 1949, vyučil se strojním zámečníkem a v mládí hrával házenou za Spartak Adamov.

pokorn1973_2apka_3.jpgTrénovat začal typicky, s kamarády na dvoře v roce 1967, po čtyřech letech se dvakrát stal přeborníkem Brna, na přeboru ČSR 1970 byl 12. v kategorii vyšších juniorů a 2. na Ceně Orlických hor. Dvaasedmdesátý rok jej vynesl na 6. místo mezi českými muži nad 175 cm, v Králově Dvoře skončil 2. (1. Ludovít Major) a na Poháru 7. listopadu v Ostravě třetí. Zkoušel taky síly mezi powerliftery, na Ceně Brna 1972 nazvedal v kategorii do 110 kg (vážil pod stovku) trojboj 530 kg (160+170+200 kg). V roce 1973 pronikl až na bronzovou pozici v ČSR (1. Milan Popelka, 2. Jan Černý), na celorepublikovém klání byl pátý. Další český přebor roku 1974 představil veřejnosti nové talenty, Aloise Peka, Jaroslava Satinu a Ladislava Mráčka, a Pokorný spadl na 5. pozici.

V páté soutěžní sezóně, zřejmě neúspěšnější, skončil na obou mistrovských show třetí, kuriózně ve stejném pořadí účastníků: 1. Alois Pek, 2. Václav Burda, 3. Pokorný. Roku 1976 se nějak „zasekl“ na přeboru Jihomoravského kraje, neboť dál už nepokračoval, ve finální sezóně 1977 zopakoval třetí místo v ČSR (1. Pek, 2. Bohuslav Mládek) a pódium mistrovství ČSSR v Ostravě, tradičně s benčpresem 170 kg, opustil jako šestý. Eda Pokorný měřil 180 cm, vážil 95 kg, kolem prsou měl 134 cm a biceps 46 cm. Letos se dožil šedesátky. Eda žije v Blansku, podniká ve strojírenství (ve výrobě a opravě obráběcích strojů), cvičí kondičně a příležitostné se podívá i na soutěže….