EVL´s Prague Pro Men´s 2013: Greene a Lewis

|foto: ZDENĚK DRYÁK |text: BORIS BÁRDOŠ, ĽUDOVÍT MAJOR

EVLS  Vítěz kategorie open Kai Greene.

Vítěz kategorie open Kai Greene.

 Kai zdraví diváky v pražské Tipsport Areně.

Kai zdraví diváky v pražské Tipsport Areně.

Finalisté zleva: Bonac, Warren, Rafael Santonja, Greene, Robert Speychal, Jackson, Smalls, Freeman.

Finalisté zleva: Bonac, Warren, Rafael Santonja, Greene, Robert Speychal, Jackson, Smalls, Freeman.

60 000 dolarů pro Kaie.

60 000 dolarů pro Kaie.

Ještě jednou finalisté.

Ještě jednou finalisté.

Dalibor Hájek

Dalibor Hájek

 Tomáš Bureš

Tomáš Bureš

 

MEN´S BODYBUILDING 212

V kategorii do 212 liber se představilo celkem patnáct borců. Nechyběli mezi nimi i obhájce loňského prvenství a dvojnásobný šampión Olympia 212 Showdown (2012, 2013) James „Flex“ Lewis a Sami Al Haddad, jenž letos v Las Vegas v zápolení váhově omezené kategorie uzavíral finálovou šestici. Pochopitelně, oba favorité dle očekávání stanuli také v úvodním semifinálovém porovnávání. Příležitost zapózovat si v něm dostali ještě Ahmad Ahmad a – k radosti zejména českých fanoušků – také domácí Lukáš Osladil. Letitá praxe kulturistických závodů pak dávala tušit, že Osladil by neměl chybět ve finále, optimisté dokonce doufali v jeho souboj o bronz s Ahmadem. S takovými optimistickými vyhlídkami opouštěla Incheba Arenu po dopolední části většina českých příznivců kulturistiky, již se na letošní ročník EVL´s Prague Pro dostavili v hojném počtu.

Nicméně večerní finále v přilehlé Tipsport Areně vypálilo poněkud jinak, než se čekalo. S obsazením prvních dvou míst lze naprosto souhlasit. Lewis se představil ve své standardní kvalitní formě, předvedl vyvážený svalový rozvoj, impozantní hmotu končetin, včetně famózních lýtek, i vyrýsované hýždě. Prvenství sympatického Walesana bylo očekávané a zasloužené. A stejně tak i stříbrná příčka plného a symetrického Al Haddada z Bahrajnu. Bez námitek lze přijmout i třetí místo Ahmada, jenž se představil v životní formě, s výrazným poměrem ramen a pasu i skvělými břišními svaly.

Pokud se dopoledne zdálo, že s Ahmadem svádí vyrovnaný souboj právě Osladil, odpoledne to rozhodčí viděli jinak. Čtvrtá příčka připadla Španělu Raulu Carrascovi bez zjevným estetických kvalit, zato však s masivní horní polovinou těla. Do šestičlenného finále se pak dostali ještě Íránec Mehdi Hatami (5.) a Brit Lee Powell (6.), oba bez finálního dotažení… Největší faux pas celé soutěže pak přišlo s vyhlášením sedmého místa, které rozhodčí přiřkli Brazilci Gilamarovi de Souzovi – v exhibiční formě, na hony vzdálenému soutěžní kvalitě…

A co Osladil? Ve výsledkové listně figuruje až na 12. místě, což bude mít pro něj zřejmě ještě dlouho hořkou příchuť…

Mnohem spokojenější s umístěním bude další zástupce Česka Jan Kubík, jenž se při svém profesionálním debutu a v životní formě umístil na 8. příčce. Z Kubíka byl vynikající dojem, předvedl tvrdost i vyzrálost muskulatury, forma mu navíc během soutěže gradovala.

Čech, dlouhodobě pobývající v USA, Michal Menšík obsadil 10. místo. V minulosti sice býval masivnější, nyní však při svém soutěžním comebacku nabídl lepší připravenost.

VÝSLEDKY: 1. James „Flex“ Lewis*, 2. Sami al Hadad, 3. Ahmad Ahmad, 4. Raul Carrasco, 5. Mehdi Hatami, 6. Lee Powell, 7. Gilmar de Souza, 8. Jan Kubík, 9. Jerry Ossi, 10. Michal Menšík, 11. Mirsad Terzo, 12. Lukáš Osladil, 13. Carlos Asensio, 14. John Armstrong, 15. Fabrizio Zittucro.

* Kvalifikace na Olympia 212 Showdown 2014.

 Vítěz kategorie do 212 liber Flex Lewis.

Vítěz kategorie do 212 liber Flex Lewis.

 Finalisté „lehkých vah“ (zleva: Hatami, Ahmad, Lewis, Al Haddad, Carrasco.

Finalisté „lehkých vah“ (zleva: Hatami, Ahmad, Lewis, Al Haddad, Carrasco, Powell).

 Finalisté „lehkých vah“ (zleva: Hatami, Ahmad, Lewis, Al Haddad, Carrasco.

Jan Kubík.

Lukáš Osladil.

Lukáš Osladil.

Videa a fotografie ze soutěže najdete ZDE, ZDE, a ZDE. 

Reportáž z EVL´s Prague Pro 2013 a Amateur Bikini Olympia 2013 bude v čísle 12 časopisu MUSCLE&FITNESS.