FIHC Mr. Universe (3)

fihc_vlasov_postava_copy.jpg(Jako doplňující vsuvku přidávám část textu z knihy očitého svědka soutěží FIHC, sovětského vzpěrače Jurije Vlasova; jmenuje se Spravedlnost síly a popisuje autorovým pohledem roky 1959 až 1964).

Ve Warszawě jsem viděl největší soutěž svalnatých mužů Mr. Universe. Byli mezi nimi vítězové Mr. France, Mr. Egypt i Mr. America, avšak prvním mezi vesmíry se stal Francouz z Monaka Guy Mierczuk.

Byl to opravdový gentleman, velmi příjemný, a od něho jsem se dozvěděl, jak složitá je příprava kulturistů. Pak jsme se spolu setkali v různých zemích ještě mnohokrát. On se nezměnil: stále stejně plachý, jen občas nervózní, neboť jej postihoval nedostatek objektivity při hodnocení soutěží. Je těžké být opravdu silný a elegantní zároveň, navíc potřebujete výkonného patrona, jakým je Bob Hoffman, s čímž Guy nemohl počítat.

Práce kulturisty je dřina. Potřebujete vyřezat perfektní modelaci svalů. Jejich konvergenci, tvar a každičké vlákno. A co krása? To není dar od boha, ani jeden z cílů společnosti, není snad krása sama o sobě souhrnem řady kvalit – emocionální, intelektuální a konečně snad i fyzické?

Vítězstvím ve Warszawě si Guy otevřel příležitost k lepším příjmům – učil tělocvik a trénoval s lidmi, kteří se chtěli fyzicky zlepšit. I když se proti tomuto trendu brojí, vidět tyto závodníky je radost. Přidat jim tak některé cviky na pružnost a nedostatky kulturistiky omezit. Přidejte ke kulturistice vytrvalostní běhy, cvičení na flexibilitu i snížení hmotnosti a získáte vysoce kvalitní léčebný systém. Tak se bodybuilding transformuje na atletickou gymnastiku, která je v naší zemi přijata a podporována. Aby nabyla důstojnost – jsou to silní a krásní lidé.

fihc_mierczuk_copy.jpgKonec konců držet dietu a cvičit dlouhé hodiny s těžkými váhami není jen tak. Proč je přípustné starat se o krásu neživých objektů jako nábytek, domy, ulice, šaty, avšak krása svalů má být zvrhlosti či sobectví? Dokažte ošklivost některých jevů v odkazu na extrémy. Extrémy odpuzují. Ošklivé a nafouknuté svaly a vychloubačná okázalost vystupování jsou jedna věc. Stává-li se však sport obchodem, prodává se krása i talent.