Filmová reflexe: Dave Prowse

prowse_bodybuilder.jpgNení mnoho siláků, kteří kromě hrubé síly uplatnili další nadání tak, jako anglický „Genial Giant“ Dave Prowse, narozený 1. července 1937 v Bristolu. Cvičil od patnácti let s bratrancem Royem podle kurzů Dynamického napětí světoznámého Charlese Atlase. Když ale poznal, že pro sílu potřebuje víc námahy, přešel do vzpěračského klubu, pak si koupil činku a trénoval doma. Začínal s váhou 75 kg na výšku 201 cm. Soutěžil na juniorském přeboru západní Británie v bodybuildingu a v roce 1960 už měl 110 kg, což bylo na dva vertikální metry pořád málo. Poznámka jistého rozhodčího, že má „příliš velká chodidla,“ vzala mladíkovi na přehlídky svalů chuť, a obrátil se ke vzpírání; v letech 1962-1964 nenašel v těžké váze v Británii soupeře.

prowse_01_copy.jpgPodle jistých náznaků měl Prowse startovat na MS 1963 v Budapešti, jeho jméno však ve výsledcích nefiguruje. „Vzpíral jsem proti Vlasovovi, Žabotinskému a Shemanskému, ale bylo to o ničem. Já se zmátořil na 160 kg, oni přidali 45 kg a začali,“ uvedl v tisku. Výrok činovníka britské vzpěračské asociace o nedostatku peněz znemožnil Daveovi účast na OH 1964 v Tokiu, změnil tedy sport potřetí a začal vystupovat jako „Britain´s Strongest Man.“ Ještě v roce 1964 nadzvedl legendární Dinnieho kameny, dva balvany se železným očkem, nacházející se ve skotském Potarchu; jeden váží 197 kg a druhý 155 kg. Poté, co se stal držitelem profesionálního rekordu v mrtvém tahu (308 kg), ohlásil pokus na překonání 700 liber (318 kg), tuto váhu již v tréninku zdolal. Při exhibici v roce 1965 udělal tři opakování přemístění činky z visu se 139 kg a vyrazil za krkem 152 kg. Jelikož pódium nebylo připravené na těžké váhy, ukázal lehký mrtvý tah s 240 kg (na fotografii).

Prowse vbrzku zahájil provoz vlastního fitness-studia, které fungovalo celých 30 let, a pak vlastnil ještě tři další. Jako trenér tady připravoval herce Christophera Reeva na roli filmového Supermana. Sám měl hrát v původní verzi Conana, nicméně producent zemřel a práva uplatnili až autoři filmu s Arnoldem, pak se objevil ve filmech s Bondem jako vrahoun „Jaws,“ obrovitý člen gangu s ocelovými zuby.

Největší slávu ovšem Prowsemu přinesla původní trilogie STAR WARS, kde ztělesnil strašlivého cyborga Darth Wadera, jednoho z nejikoničtějších zloduchů všech dob. Když Americký filmový institut vypsal seznam „100 Heroes and Villains of All Times,“ padouchy vyhrál Hannibal Lecter (Mlčení jehňátek), druhý skončil Norman Bates (Psycho) a třetí Darth Wader. Místo 22. obsadil původní „zlý“ Terminátor.

 

prowse_02.jpg