Girondův odkaz (13)

girondagym.jpgVzpomíná Ron Kosloff.

Vince Gironda měřil sotva 173 cm a podle mého názoru měl komplex malého muže. Všechny lidské emoce včetně lásky, nenávisti, vášně, strachu a nejistoty mají mnoho společného s velikostí těla i silou. Vince chtěl prokázat, že se 173 cm může být silný jako kdokoliv vyšší. Chcete vědět, co dokázal? Udělal rozpor na kruzích se 45 kg činkou na opasku.

Udělal 20 opakování přitahování jednoručky, vážící 80 kg, jednou paží v předklonu. Cvičil střídavé zdvihy bicepsy se 45 kg. Udělal 10 sérií po 20 opakováních Hack-dřepů s 200 kg během 10 minut. Obdivoval jediného kulturistu – Steve Reevese. Začátkem 50. let měl Gironda úžasnou, naturální postavu (zdůrazňuji slovo „naturální“), takže musel hodně vědět o výživě. Tenkrát znal víc než všichni kolem něho.

V polovině 50. let začal soutěžit, ale dost neúspěšně, protože byl ve skutečnosti příliš vyrýsovaný. Obsazoval druhá, třetí nebo čtvrtá místa. Něco mu dát museli, byl dobrý, nicméně jeho typ postavy ještě nebyl v módě. Považuji Girondu za otce moderního bodybuildingu. Byl tím, kdo jej vyvedl z primitivního, ignorantského stavu a pozvedl směrem k vědě. Bylo tragédií, že jeho vysekaná, symetrická postava nebyla v módě.

To, že nikdy nevyhrál, jej emočně zkrušilo a podle jeho přátel to přijal nedobře. Měl po čtyřicítce a stával se zahořklým kvůli pronikání steroidů do sportu. Od 50. do 70. let dával všechny své znalosti do bodybuildingu, byť bylo zjevné, že nikdo nechce trénovat NATURAL – lidé raději brali steroidy. Nakonec se z Vinceho vyvinula sarkastická osobnost. V 60. letech se Vince stal vědátorem a výzkumníkem, postupoval metodou zkoušky a omylu a všemožně sbíral údaje.

Nikdy nic nepřijal a vše zpochybňoval. Vzal nějaké údaje a strávil měsíce zkoumáním, jestli jsou správné. Někteří lidé si to uvědomovali a ohromovaly je Vinceho znalosti, experimenty i tvrdošíjnost při zkoumání každého aspektu tělesné kultury a výživy. Vince byl jediným člověkem celého bodybuildingu, který znal vše z kineziologie i práce svalů a tyto znalosti používal.