Girondův odkaz (14)

girondabill_smithk190808.jpgHovoří Ron Kosloff

Prostudoval jsem celou jeho tělocvičnu. Každý kus nářadí byl určen k procvičení svalů tisíci způsoby. Vince nenáviděl stroje a vždy zpochybňoval jejich přínos. Prokázal rovněž, že tolik populární a oblíbené Nautily nejsou efektivní, protože nevyvolávají zmatení svalů. Pokud jste chtěli svaly zmást, museli byste mít 10 strojů na biceps, 10 na triceps, 10 na ramena a 10 na hrudník. Chápete?

Pro kulturisty byly Nautily nepraktické. Jednou se kdosi Girondy ptal, proč nemá v tělocvičně víc strojů. Vince jej nazval idiotem s dodatkem, že stroje nefungují a pokud chce stroje, ať si táhne někam jinam! K podobné roztržce došlo tehdy, když další chlapík chtěl v posilovně rádio. To byla scéna! Nelson Montana napsal: „Vince byl klasickým typem člověka já-všechno-vím, ale v jeho případě opravdu všechno znal.“

Bohužel, Vince Gironda byl mizerný obchodník a každý to věděl. Nemiloval tolik peníze, protože jeho vášní bylo zkoumání a učení a shromažďování znalostí. Nebyl parádivým člověkem a věci dělal tak, jak uměl; také s lidmi komunikoval tak, jak uměl. Viděl jsem jej asi měsíc předtím, než zavřel posilovnu, a podle mne zemřel na zlomené srdce – prostě proto, že posilovna byla celým jeho životem a nikdy nedělal nic jiného. Vzpomínám na naše první setkání.

Rozprávěli jsme, náhle se omluvil, vzal z pokladny nějaké peníze, dal je jistému muži a vyhodil jej z posilovny za to, že dělal sedy-lehy a zvedání nohou. Ten člověk pouze mařil jeho čas, protože neposlouchal. Vince mu předtím řekl, aby tyto cviky nedělal, protože nespalují tuk na břiše. Zůstal jsem v Kalifornii šest týdnů. Za tu dobu jsem se zlepšil víc, než za celé dva roky. Když jsem přijel domů, lidé nechtěli věřit, že vypadám o 90% lépe po tréninku o 90% kratším. Trénoval jsem však s intenzitou, což bylo slovo, které Vince jako první zavedl do bodybuildingu.

Na snímku Gironda (vpravo) a herec-kulturista Bill Smith.