Girondův odkaz (34)

gironda_scott_kliky_copy.jpgGironda byl bezesporu inovátor a trenér-kreativista, a při studiu jeho publikací objevíte spoustu užitečných věcí. Zde je pět hlavních názorů na trénink; některé patří jemu, ostatní pouze uvedl ve známost.

1) Hodnota tréninku s velkým počtem sérií. Gironda věřil, že k rychlému nárůstu svalové hmoty napomůže období tréninku s vysokým objemem sérií, především na zaostávající partie a ke spálení tuku. Mezi jeho oblíbené systémy patřil „8×8.“ Délka takového tréninku nemá přesáhnout hodinu, každá partie se cvičí dvakrát týdně a mezitím 72 hodin odpočívá. Rozdělení vypadá takto: pondělí a čtvrtek – hrudník, záda a ramena, úterý a pátek – biceps, triceps a předloktí, středa a sobota – nohy.

2) Jezte často menší jídla. Gironda byl jedním z prvních trenérů, kteří doporučoval dietu s nízkým zastoupením sacharidů. Do diety rovněž zařazoval tuky, což bylo v rozporu s kázáním hnutí aerobiku. Ke stimulaci metabolizmu doporučoval šest menších dávek potravy denně.

3) Dbejte na sebe. Gironda kvůli zlepšování radil vyhýbat se tak zvanému tělesnému i mentálnímu „unikání energie.“ K tělesným ztrátám řadil kouření, vynechávání jídel, málo spánku a požívání rafinovaného cukru. Mezi mentální úniky počítal pocity nenávisti, strachu a egoismu.

gironda_kliky_copy.jpg4) Ke spalování tuku nepoužívejte kardio. Gironda nevěřil na aerobní činnost, a nepovažoval ji za povinnou ani pro ženy. Na spalování tuku doporučoval posilování. Podle Girondy nic nevytvaruje lépe či rychleji ženskou postavu než trénink s činkami.

5) Hodnota shybů a kliků. Gironda tyto cviky miloval, a důkazem jeho víry v kliky pro rozvoj hrudníku je fakt, že v posilovně neměl lavičku na benčpres. Girondovy kliky se prováděly na bradlech ve tvaru V, s obráceným hmatem, vyhrbenými zády a nohama pod tělem (viz obrázky). Pro shyby doporučoval plný rozsah pohybu a dotažení až po dotek hrudní kosti se žerdí.

girondavince_press.jpg

V Girondově učení naleznete celou řadu dobrých nápadů, ať již zákaz tréninku břicha každý den, důležitost kvalitní snídaně, potřebu časté změny tréninku, důležitost doplňků výživy, prospěch soustředění a ochotu experimentovat s novými myšlenkami. Na dolní fotografii asistuje herci Robertu Tessierovi.