GP PEPA Opava 2014

|foto: ZDENĚK DRYÁK

Opět rekordní již 36. ročník prestižní mezinárodní pohárové soutěže v kulturistice a fitness se uskutečnil v sobotu 25. října. Rekordní nejen svojí tradicí, která je nejdelší na starém kontinentě, ale letos i počtem účastníků. Na prknech Slezského divadla v Opavě se utkalo celkem 129 závodnic a závodníků.

V zaplněném hledišti bylo možno spatřit vzácné hosty a významné osobnosti kulturistiky a fitness sportu. Sešli se zde, aby převzali ocenění za přínos ve sportu u příležitosti oslav 50. výročí oficiálního založení kulturistiky v bývalém Československu i za dobu trvání našich samostatných států. V krásném a důstojném prostředí opavského divadla převzalo pamětní poháry dvacet vybraných osobností. Byl mezi nimi i zakladatel, vydavatel a šéfredaktor společné české a slovenské edice časopisu MUSCLE&FITNESS (jenž vstupuje do 25. ročníku svého vycházení) PhDr. Ľudovít Major.

Zatímco úvodní fitness dětí se odehrálo za účasti závodníků pouze z ČR, do bojů o „velké“ tituly nastoupili zástupci 10 evropských zemí. Početné pole 21 účastníků soutěže v mens physique bylo rozděleno do dvou a až 43 závodnic v bikini fitness do tří výškových kategorií. Z každé pak postoupili do tzv. superfinále 4 muži, resp. 3 ženy. Finálová část soutěže tím získala na kvalitě i atraktivitě.

Ze soubojů mužů v kulturistice včetně klasické a masters vzešel v závěrečném souboji vítězů jednotlivých kategorií absolutní vítěz Filip Godzsák ze Slovenska. Pro jasné vítězství v physique mužů v bermudách si z Portugalska přijel Tierry Vilson. Prvenství v „lehčí kulturistice“ physique žen se stalo kořistí mistryně Evropy i světa Aliny Čepurniene z Litvy. V kvalitně obsazené kategorii žen v bodyfitness si své vítězství na GP PEPA zopakovala půvabná Renate Marcinkute, také z Litvy. Hattrick litevských závodnic v Opavě dovršila první v bikinách Kristina Narbutaityte.

Už od 11 hodin dopoledne probíhal v prostorách OC BREDA&Weinstein Sportovní víkend, jehož tradici založil promotér opavských soutěží Stanislav Pešát. Finálová klání strongmanů, vytrvalostních běžců a souboje v armwrestlingu proběhly poutavou formou během finálového večera na pódiu opavského divadla. Souboj tvrdých svalů odlehčilo vystoupení opavských mažoretek a další doprovodný program. Tradičně nechybělo exhibiční vystoupení špičkového profesionálního závodníka, kterým byl letos gigant české kulturistiky Dalibor Hájek.

VÝSLEDKY

 

1. Finalisté kategorie v kulturistice mužů do 80 kg (zleva): Růžička (6.), Lukáč (4.), Janulevičius (2.), Miklečič (1.), Škadra (3.), Zyle (5.)Finalisté kategorie v kulturistice mužů do 80 kg (zleva): Růžička (6.), Lukáč (4.), Janulevičius (2.), Miklečič (1.), Škadra (3.), Zyle (5.)

Vítěz do 80 kg Daniel Miklečič.Vítěz do 80 kg Daniel Miklečič.

3. Finalisté do 90 kg: Romanec (6.), Balazinski (4.), Kivikas (2.), Godzsák (1.), Krakovský (3.), Koziarski (5.)Finalisté do 90 kg: Romanec (6.), Balazinski (4.), Kivikas (2.), Godzsák (1.), Krakovský (3.), Koziarski (5.)

Vítěz do 90 kg Filip Godzsák.Vítěz do 90 kg Filip Godzsák.

Finalisté do 100 kg: L. Havlík (6.), Niemczuk (4.), Potocki (2.), Kolodziejczyk (1.), Kudelis (3.), Biroš (5.)Finalisté do 100 kg: L. Havlík (6.), Niemczuk (4.), Potocki (2.), Kolodziejczyk (1.), Kudelis (3.), Biroš (5.)

Vítěz nad 90 kg Andrzej Kolodziejczyk.Vítěz nad 90 kg Andrzej Kolodziejczyk.

Masters: 6. Bodlák, 4. Berner, 2. Balazinski, 1. Potocki, 3. Boar, 5. Erlebach.Masters: 6. Bodlák, 4. Berner, 2. Balazinski, 1. Potocki, 3. Boar, 5. Erlebach.

Vítěz masters Jakub Potocki.Vítěz masters Jakub Potocki.

Klasická kulturistika: Starzyk (6.), Mesec (4.), Greguš (2.), Dubauskas (1.), Arlauskas (3.), Rodkiewicz (5.)Klasická kulturistika: Starzyk (6.), Mesec (4.), Greguš (2.), Dubauskas (1.), Arlauskas (3.), Rodkiewicz (5.)

Vítěz v klasické kulturistice Tomas Dubauskas.Vítěz v klasické kulturistice Tomas Dubauskas.

Physique muži – superfinále: Hricko (8.), Kadlec (6.), Pátek (4.), Sinkevičius (2.), Vilson (1.), Biško(3.), Slamený (5.), Velebír (7.).Physique muži – superfinále: Hricko (8.), Kadlec (6.), Pátek (4.), Sinkevičius (2.), Vilson (1.), Biško(3.), Slamený (5.), Velebír (7.).

Vítěz physique muži Tierri Vilson.Vítěz physique muži Tierri Vilson.

 Bodyfitness: Vaculíková (6.), Varneliene (4.), Javorská (2.), Marcinkute (1.), Koumarová (3.), Ucińska (5.)Bodyfitness: Vaculíková (6.), Varneliene (4.), Javorská (2.), Marcinkute (1.), Koumarová (3.), Ucińska (5.)

Vítězka bodyfitness žen Renate Marcinkute.Vítězka bodyfitness žen Renate Marcinkute.

Bikini fitness – superfinále: Brutenič (8.), Slívová (6.), Nuut (4.), Gestauaite (2.), Narbutaityte (1.), Reimets (3.), Načeva (5.), Kodadová (7.), Šafářová (9.)Bikini fitness – superfinále: Brutenič (8.), Slívová (6.), Nuut (4.), Gestauaite (2.), Narbutaityte (1.), Reimets (3.), Načeva (5.), Kodadová (7.), Šafářová (9.)

Vítězka bikini fitness Kristina Narbutaityte.Vítězka bikini fitness Kristina Narbutaityte.

Physique žen: Verbová (4.), Dabic (2.), Čepurniene (1.), Pilt (3.), Šafranová (5.).Physique žen: Verbová (4.), Dabic (2.), Čepurniene (1.), Pilt (3.), Šafranová (5.).

Vítězka physique ženy Alina Čepurniene.Vítězka physique ženy Alina Čepurniene.

Souboj o absolutní prvenství (zleva): Dubauskas, Potocki, Miklečič, Godzsák, Kolodziejczyk.Souboj o absolutní prvenství (zleva): Dubauskas, Potocki, Miklečič, Godzsák, Kolodziejczyk.

Absolutního vítěze Filipa Godzsáka prezentují promotér soutěže Stanislav Pešát s manželkou Maruškou.Absolutního vítěze Filipa Godzsáka prezentují promotér soutěže Stanislav Pešát s manželkou Maruškou.

Fitness děti.Fitness děti.

Závěrečné foto vítězů kategorií (zleva) hlavní rozhodčí Vjačeslav Vinogradov. Vilson, Narbutaityte, Potocki, Marcinkute, Kolodziejczyk, Čepurniene, profesionál Dalibor Hájek (exhibice), Standa Pešát, Maruška Pešátová, Godzsák, Miklečič, Dubauskas.Závěrečné foto vítězů kategorií (zleva) hlavní rozhodčí Vjačeslav Vinogradov. Vilson, Narbutaityte, Potocki, Marcinkute, Kolodziejczyk, Čepurniene, profesionál Dalibor Hájek (exhibice), Standa Pešát, Maruška Pešátová, Godzsák, Miklečič, Dubauskas.

Dalibor Hájek.Dalibor Hájek.

Daniel Minster.Daniel Minster.

Profesionální bikini fitneska Vlaďka Krásová.Profesionální bikini fitneska Vlaďka Krásová.

Finále v páce.Finále v páce.

Finále v běhu.Finále v běhu.

Nejlepší strongmani.Nejlepší strongmani.

Čestmír Šíma (165 kg) dal v mrtvém tahu 380 kg.Čestmír Šíma (165 kg) dal v mrtvém tahu 380 kg.

Šéf M&F Ľudo Major.Šéf M&F Ľudo Major.

Osobnosti oceněné u příležitosti 50. let organizované kulturistiky v Československu.Osobnosti oceněné u příležitosti 50. let organizované kulturistiky v Československu.