GRAHAM HICKS cílí na rekordní zdvih klády 230 kg (NOVÉ VIDEO!)

Ačkoli převážná část fanoušků strongmanů nyní upírá svou pozornost k prestižní Arnold Strongman Classic (koná se 6. a 7. března v Columbusu, Ohio), nelze opomíjet ani další zajímavá klání, která se uskuteční brzy poté. Jedním z těch nejatraktivnějších pak zajisté bude renomovaný závod Europa´s Strongest Man 2020, který se společně se světovým šampionátem ve zdvihu klády uskuteční 4. dubna v anglickém Leedsu.

Jak naznačuje toto video, v tamní First Direct Aréně nás čeká opravdu atraktivní defilé některých z největších hvězd siláckého pantheonu.

Zejména pak s přidruženým šampionátem ve zdvihu klády má ty nejvyšší ambice protagonista následující série tréninkových videí. Je jím držitel loňského titulu Nejsilnějšího muže Británie, 34letý Graham Hicks. Ten si pro klání v Leedsu vytýčil velice ambiciózní cíl v podobě výkonu 230 kg, jimž by překonal letitý primát Litevce Zydrunase Savickase, který ještě v roce 2015 vzepřel 228 kg.

Ze současné špičky je právě Hicks jedním z těch, kteří by to opravdu mohli dokázat. Loni na téže soutěži dostal v log liftu nad hlavu 214 kg, což je v jeho podání hodnota stávajícího britského rekordu. Zkoušel pak také 220 kg, avšak neúspěšně. Navlas stejnou sekvenci pokusů i úspešnost v Leedsu předvedl také Polák Mateusz Kieliszkowski, končených 214 kg (a nový americký rekord) zapsal i Rob Kearney. Víc pak zvedl pouze specialista na zvední klády, černý obr Cheick „Iron Biby“ Sanou (188 cm/170 kg), který zdolal kládu o hmotnosti 220 kg, což je de facto druhý nejvyšší výkon historie. Na tréninku pak nedávno velice snadno zvedl 220 kg také Luke Stoltman, jenž je také v přípravě na Europe´s Strongest Man.

Z hlediska statické síly patří podsaditý Hicks (178 cm/140 kg) mezi nejlépe disponované strongmany současnosti. Výmluvný důkaz poskytl svým loňským vystoupením na australském klání v raw powerliftingu Big Dog 4, kde při své soutěžní premiéře mezi silovými trojbojáři dal dohromady impozantní kombinovaný součet 1100 kg. Rozměněné na dílčí disciplíny, Hicks u protinožců udřepl s páskem a bandážemi 440 kg, vleže vytlačil 270 kg a pozvedl 390 kg. A proč se domníváme, že právě Hicks – s výjimkou Sanoua – by mohl být novému rekordu ve zdvihu klády nejblíže?

Prvně Kieliszkowski i Kearny jsou v přípravě na Arnold Strongman Classic, kde letos soupažný tlak nad hlavu (ať už klády nebo soukolí) vůbec poprvé nefiguruje, tudíž jejich tréninkové úsilí se nejspíš v těchto dnech ubírá jiným směrem, než k pilování techniky log liftu. Po Columbusu jim pak na soustředěný trénink klády (ačkoli není vyloučeno, že do jisté míry ji trénují i teď) zůstane ani ne měsíc, zatímco Hicks má k dobru celých deset týdnů. Ve srovnání se Sanouem, jenž se na šampionát ve zdvihu klády naopak cíleně připravuje (jakožto Afričan ke zbytku klání o titul nejsilnějšího Evropana – podobně jako Američan Kearny – již nenastoupí) je pak Hicks mnohem techničtějším závodníkem s metodicky propracovanější přípravou. Uvidíme, zda to na přírodní sílu Sanoua bude stačit…
Inu, bude to v Leedsu letos ještě zajímavé.

Hicks (epizoda 7): Cílem pro tento trénink byl zdvih klády o váze 215 kg. Graham ovšem bojuje se zánětem šlachy v lokti. Kládu vážící 190 kg zvedne až napotřetí; poté pouze přemístní 200 kg, o výraz se ani nepokouší. Co bude dále? Jelikož problém není v síle, nýbrž v zánětlivém procesu, Graham plánuje lehký týden, hodně ledování postíženého místa, protizánětlivé masti a léky. Jelikož mu zbývají ještě dva tréninky, príště chce dát 215 kg a o týden pak také 220 kg.

Hicks (epizoda 6): log lift 210 kg

Hicks (epizoda 5): log lift: 2 x 200 kg

Hicks (epizoda 4): log lift: 2 x 195 kg

Hicks (epizoda 3): log lift 2 x 190 kg

Hicks (epizoda 2): log lift: 185 kg

Hicks (epizoda 1) : log lift 180 kg