Graham Hicks: striktní tlak klády 215 kg

Ačkoli prestižní závod Europe´s Strongest Man 2020, jehož součástí je i klání ve zdvihu klády World Log Lift Challenge, byl z důvodu koronavirové pandemie již podruhé posunut (nejprve z dubnového termínu na 8. srpna, nyní pak na neurčito), skvělé výkony v log liftu se poslední dobou jen tak množí. Po impozantních ukázkách tlakové síly v podání skotských bratří Stoltmanových (Luke 211 kg, Tom dvě přemístění a dva výrazy s 201 kg) rozčeřil hladinu poklidného rybníčku loglifterů další strongman z Britských ostrovů, 34letý Angličan Graham Hicks. Loňský držitel titulu Nejsilnější muž Británie cílil na letitý rekord Zydrunase Savickase (228 kg) již v první kvartálu tohoto roku, když se v přípravě na původní dubnový termín World Log Lift Challenge dostal až na 220 kg.

Nyní je Hicks zpátky v plné parádě, přičemž jeho cílem není nic menšího než zdvih rekordní klády o hmotnosti 230 kg. V aktuálních trénincích Hicks zrovna prochází fází, kdy se zaměřuje na striktní tlak bez dynamického rozjezdu přes kyčle a kolena.  A jeho tlaková síla je vskutku impozantní! Na prvním videu provede 5 sérií po 3 opakování striktního tlaku se 181 kg, na druhém pak zaznamená dokonce nový osobní rekord, když bez přispění nohou – pouze čistou sílou ramen a tricepsů – vytlačí kládu vážící 215 kg, což je o 15 kg více než jeho předešlé maximum.

Myslíme, že se nebudeme velmi mýlit, když řekneme, že Hicksových 215 kg může být docela dobře absolutně nejvyšší výkon v striktním tlaku, jaký byl kdy zaznamenán.