Grilovanie a svaly

| text: ANN MUCICA   | foto: IAN LOGAN

66 OLEMU01 RRDNechte se inspirovat vůněmi a chutěmi Mexika!

Přijměte naše pozvání na chutná grilovaná masa se speciální omáčkou barbecue, jejichž vůně se neodolatelně šíří do okolí. Barbecue v mexickém stylu, vybrané hovězí na grilu a speciální přílohy z rýže a fazolí vás napumpují bílkovinami a dalšími výživnými látkami pro vaše svaly. A vše si vychutnáte v příjemné atmosféře čerstvého venkovského vzduchu, kdy se kolem grilu scházejí členové rodiny a přátelé.

 

CARNE ASADA

Toto pojmenování znamená pečené maso, předtím dobře naklepané. Bývá to libová porce z hovězího boku nebo z tzv. šálu, maso je tence nakrájené a namarinované. Do marinády se přidává cilantro a česnek. Maso se griluje ne déle než 15 minut, častěji se obrací a během grilování se na něj vymačkává citrónová šťáva (asi z půlky citronu). Pak maso sejmeme vidličkou z grilu, rozdělíme na půlky nebo nakrájíme na menší kousky, které klademe na tortillu a pokapeme citronem. Nakonec ochutíme nějakou salsou.

Výživové hodnoty (225g porce masa): cca 350 kcal, 48 g bílkovin, 0 g sacharidů, 16 g tuku

 

GRILOVANÁ SPODNÍ SVÍČKOVÁ

68 OLEMU02 RRDTato část svíčkové typicky trojúhelníkovitého tvaru se připravuje vcelku. Maso o váze 1,3–1,7 kg dobře omyjte pod tekoucí vodou, vyřezejte z něho tuk a pak teprve marinujte. Namarinovanou porci vložte na horký gril a po obou stranách grilujte asi 3 minuty, aby se povrch masa uzavřel a šťáva zůstala uvnitř. Pak zvyšte teplotu grilu a pečte 35–45 minut. Přitom masovým teploměrem kontrolujte teplotu v jádru masa, která by měla dosahovat aspoň 80 °C. Pak maso vyjměte z grilu, přikryjte hliníkovou folií a nechejte 20 minut odležet. Nakrájejte je proti směru vláken na tenké plátky. Podávejte na talíři s pečivem a křenovou omáčkou nebo s rýží a fazolemi.

Výživové hodnoty (225g porce masa bez marinády): cca 372 kcal, 47 g bílkovin, 0 g sacharidů, 19 g tuku

 

VYKOSTĚNÁ KUŘECÍ STEHNA

Občas je v hypermarketu koupíte už namarinovaná. Stačí je položit na gril, častěji obracet a kapat na ně citrónovou šťávu z půlky citrónu. Úprava trvá jen asi 20 minut.

Výživové hodnoty (jedno vykostěné stehno bez marinády): cca 82 kcal, 14 g bílkovin, 0 g sacharidů, 3 g tuku

 

FAJNOVÉ PŘÍLOHY MEXICKÉ FAZOLE

68 OLEMU03 RRDBudou trochu jiné než z mexické restaurace, kde je dělají na spoustě sádla. Ty vaše budou téměř bez tuku. Nejlepší jsou světlé fazole s mramorovanou kresbou (v Mexiku a na jihu Spojených států se nazývají pinto) z plechovky. Vysypte je na větší pánev s vyššími okraji, přidejte větší nakrájenou cibuli, bobkový list, osolte a opepřete podle chuti. Vařte na středním ohni asi 15 minut nebo tak dlouho, než cibule změkne. Vyjměte bobkový list a obsah pánve rozmačkejte přípravkem na mačkání vařených brambor nebo vidličkou na kaši. Těsně před podáváním poklaďte tenkými plátky kozího sýra, máte-li ho rádi.

Výživové hodnoty (v jednom 250ml šálku): cca 245 kcal, 15 g bílkovin, 45 g sacharidů, 1 g tuku

 

KŘENOVÁ OMÁČKA

Smíchejte 2–3 lžíce nastrouhaného křenu s 225 g kyselé smetany light. Pokud snesete, přidejte více křenu.

Výživové hodnoty (1 lžíce): cca 17 kcal, 0,5 g bílkovin, 2 g sacharidů, 1 g tuku

 

ŠPANĚLSKÁ RÝŽE

68 OLEMU05 RRDVe středně velké pánvi vařte asi 5 minut směs, složenou z 2 šálků vody, 1 polévkové kostky s kuřecím bujónem, 1 lžíce utřeného česneku, 1 lžíce sušeného cibulového prášku, 1 lžíce soli s bylinkami, špetky drceného kmínu a 1 lžíce mexické rajčatové omáčky (či ostrého kečupu) nebo salsy. Do větší nádoby nalijte jednu lžičku rostlinného oleje a přidejte šálek syrové dlouhozrnné rýže a 1 střední nakrájenou cibuli. Pod pokličkou vše duste na středním ohni asi 5 minut. Pak rýži přelijte horkou směsí z pánve a na slabším ohni vařte pod pokličkou asi 30 minut za občasného míchání. Čím klidněji bude probíhat var, tím bude rýže chutnější. Nakonec osolte a opepřete podle chuti.

Výživové hodnoty (225g porce): cca 205 kcal, 4 g bílkovin, 45 g sacharidů, 7 g tuku

 

DOMÁCÍ CHIPSY Z TORTILLY

Velkou pánev zalijte šálkem rostlinného oleje. Na středním ohni ohřívejte olej na 170–195 °C. Nyní nakrájejte kukuřičnou tortillu na trojúhelníky (6–8 kusů) a každý trojúhelník nechte ponořit do oleje a smažte ho po obou stranách asi 20 sekund. Vyjměte nerezovými kleštěmi, nechejte olej okapat, nebo z chipsu vysajte olej papírovým ubrouskem a nakonec posolte.

Výživové hodnoty (12 ks chipsů): cca 140 kcal, 0 g bílkovin, 19 g sacharidů, 6 g tuku

 

ČERSTVÁ SALSA

V létě obzvláště chutnají čerstvá rajčata. Nakrájejte na srpky asi 10–12 čerstvých rajčat, 1 velkou cibuli, přidejte čerstvé cilantro na ochucení, 2 stroužky drceného česneku, 1–2 papričky jalapeňo, šťávu z 1 citrónu, 2 lžičky bylinkové soli a špetku soli a pepře na dochucení. Vše dobře smíchejte, až má směs odpovídající konzistenci. Pokud chcete, aby salsa byla hodně zrnitá, míchejte opatrně, aby kousky rajčat zůstaly pohromadě. Ochutnejte a pokud chcete, aby salsa byla ještě ostřejší, přidejte jalapeňo.

Výživové hodnoty (ve dvou lžících): cca 22 kcal, 1 g bílkovin, 5 g sacharidů, 0 g tuku.