Hafthor Björnsson: cílem mrtvý tah 501 kg

Po vítězném hattricku na letošní Arnold Strongman Classic Islanďan Hafthor Björnsson (31) pokračuje podle plánu. Jeho dalším cílem je absolutní světový rekord v mrtvém tahu 501 kg, jimž by o jeden kilogram smázl dosavadní primát Eddie Halla, který pozvedl půl tuny ještě v roce 2016. Obrovitý Islanďan, jehož hmotnost při výšce 206 cm vyšplhala v přípravě na Columbus letos k hodnotám lehce přes 200 kg, původně zamýšlel rekordní pozved provést v polovině dubna na závodech Utimate World Strongman Dubai. Nicméně jelikož tuto soutěž postihl osud většiny podobných akcií a kvůli epidemii koronaviru byl termín jejího konání odsunut na neurčito, před Björnssonem najednou vyvstala otázka, kde epochální pozved provést.
I o tom Thor mluví v prvním ze série videí, jimiž bude mapovat svou cestu k mrtvému tahu 501 kg. Jedním dechem pak diváky ujišťuje, že určitě netrénuje nadarmo a neplýtvá zbytečně energii a že má záložní plán. Tudíž, výkonu 501 kg se prý v jeho podání letos rozhodně dočkáme. Uspořádá snad Hafthor soukromé klání za přítomností kamer a certifikovaných rozhodčí u něj v jeho domovském Thor´s Power Gymu v islandském Kópavoguru? To je z naší strany čirá spekulace, nicméně Thor je pevně rozhodnut 501 kg brzy opravdu zvednout. Kde se mu k tomu nabídne příležitost (nebo kde si ji sám vytvoří), to ještě uvidíme.
Svůj fyzický stav po letošní Arnold Strongman Classic hodnotí Björnsson jako velice dobrý. Cítí se mnohem méně unavený jako v minulosti po obdobném závodu, vyhnuly se mu také zranění a vše je prý tak, jak má být.
Jelikož 501 kg míní Hafthor pozvednout ve stejných podmínkách, v jakých vznikl před čtyřmi lety Eddieho rekord, k aktuálnímu tréninku se navlékl do podpůrného dresu, použil opasek a trhačky ve tvaru osmiček a zvedal na olympijské ose. Přes 220 kg (2x) a 270 kg (1x) se dostal až k pracovní váze 320 kg, s níž provedl 3 série po 3 opakováních.
Jak hodnotí aktuální trénink Björnsson? Vše bylo podle něj lehoučké, jelikož však měl dres na sobě teprve podruhé po velice dlouhé době, špatně se mu v něm dýchalo a rovněž měl problém nastavit se do kýžené pozice. Je si však jistý, že to se během pár tréninků poddá a příspěvek dresu k pozvedu bude značný.
Trénink pak Hafthor zakončil zvedáním Atlasových kamenů na platformu, kde provedl dva plynulé single s 205 kg.
Přejeme příjemné sledování.